۱۵ عادت خوب و موثر روزانه

عادت خوب روزانه را بشناسید تا با بکارگیری و تثبیت آن‌ها بتوانید انرژی خود را صرف کارهای مهم‌تر و اساسی‌تر کنید. در این مقاله با عادت های روزانه افراد موفق نیز آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

اهمیت داشتن عادت‌های مثبت و مفید

عادت های روزانه به ما این اجازه را می‌دهند تا انرژی کمتری را برای انجام کارهای معمول روزمره خود صرف کنیم. اگر مجبور باشیم برای کوچک‌ترین کاری که در طول روز انجام می‌دهیم زمان زیادی را به فکر کردن اختصاص دهیم، نمی‌توانیم انرژی خود را صرف کارهای مهم‌تر و اساسی‌تر زندگی کنیم.
به همین دلیل ما باید عادت‌های مثبتی را در خود ایجاد کنیم که بتوانیم کارهای خود را بهتر و سریع‌تر به سرانجام برسانیم. مانند مسواک زدن، درست کردن غذا، زود از خواب بیدار شدن، شب‌ها زود خوابیدن و ده‌ها عادت دیگر که در طول روز به آن‌ها نیاز داریم.
زیرا اگر مجبور باشیم برای یک مسواک زدن ساده ساعت‌ها فکر کنیم که باید چه کاری انجام دهیم، به انجام کارهای مهم‌تر و اساسی‌تری که انجام دادن‌شان برای ما اولویت زیادی دارند، نخواهیم رسید.
داشتن عادت‌های مثبت به خوبی تاثیر خود را در زندگی نشان می‌دهند. برای مثال اگر تغذیه خوب و سالمی داشته باشید، بدون شک مواد غذایی سالمی می‌خرید و یا در رستوران، غذاهای سالمی را سفارش می‌دهید. یا اگر وزن متناسب و اندام خوبی دارید، احتمالا به این دلیل است که ورزش کردن را جزوی از عادت‌های خود قرار داده‌اید.

برنامه ایجاد عادت‌های مثبت

برای اینکه بتوانید کارهای مهم و نتیجه‌بخش را به عادت‌های خود تبدیل کنید، حتما لازم است برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. 
این مطلب را حتما بخوانید: تمرکز روی هدف با ۱۰ قدمی که شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند

عادت های خوب روزانه افراد موفق

اگر زندگی‌نامه افراد موفق را مطالعه کنید، به راحتی متوجه می‌شوید که موفقیت آن‌ها به دلیل عادت‌های خوب و مثبتی است که در زندگی خود دارند. البته افراد موفق عادت‌های بد نیز دارند اما تعداد عادت‌های خوب و مثبت‌شان بیشتر است.
توصیه می‌کنم کتاب هفت عادت مردمان مؤثر را بخوانید تا بتوانید با عادت‌های خوب و موثر این‌گونه افراد بهتر آشنا شده و با به کارگیری آن‌ها در زندگی، به موفقیت برسید. در ادامه هفت عادت بیان شده در این کتاب را برای‌تان تیتروار بیان می‌کنیم:
 1. برای انجام کارهای خود، پویا و پیشگام باشید،
 2. از آغاز کار به نتیجه و پایان آن فکر کنید،
 3. کارهای خود را اولویت‌بندی کنید و به ترتیب مهم بودن‌شان انجام دهید،
 4. به صورت برنده / برنده فکر کنید تا در ارتباطات خود به سود دوطرفه برسید،
 5. از ابتدا به فکر سرانجام باشید،
 6. در انجام کارها‌تان با دیگران مشارکت داشته باشید،
 7. اره خود را تیز کنید، به عبارتی به ابزارهای خود برای حرکت و تلاش دقت کنید. ابزارها می‌توانند انگیزه و انرژی شما نیز باشند.

لیست عادت های خوب روزانه برای سال جدید

در این بخش عادت‌هایی را برای‌تان می‌نویسیم که با انجام آن‌ها در طول روز به خوبی می‌توانید بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی تاثیر آن را در زندگی ببینید. پیشنهاد می‌کنم که لیستی از عادت‌هایی که دوست دارید، بنویسید و آن‌ها را تکرار کنید.

۱)شب‌ها زود بخوابید

فکر کنم کمتر کسی باشد که از فواید شب زود خوابیدن اطلاعی نداشته باشد. با ایجاد این عادت در خود، متوجه خواهید شد که روز بعد سرحال‌تر هستید، بیشتر می‌توانید روی کارهای مهم و اساسی خود تمرکز کنید، پوست شاداب‌تری دارید و… .

۲)صبح زود از خواب بیدار شوید

برای رسیدن به این عادت سعی کنید تا ساعت خواب بیداری خود را نیم ساعت به نیم ساعت عقب ببرید. شما نمی‌توانید یک روزه تصمیم بگیرید به‌جای ساعت ۱۰ صبح، ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شوید. اگر هم بتوانید تنها چند روز اول زود بیدار خواهید شد، مطمئن باشید که دوباره به همان روند قبلی باز خواهید گشت.
اگر این عادت را در خود ایجاد کنید به فواید زیادی در طول روز دست پیدا خواهید کرد. مانند:
 • زمان بیشتری در اختیار دارید تا به کارهای خود برسید،
 • می‌توانید زمان‌های بیشتری را در طول روز به انجام کارهای مورد علاقه‌تان اختصاص دهید،
 • دیگر بهانه‌ای برای کمبود وقت نخواهید داشت،
 • سرحال‌تر خواهید بود،
 • و… .

۳)عادت های خوب روزانه : لبخند بزنید

لبخند زدن به طور مدام در طول روز باعث می‌شود تا:
 • جذاب‌تر شوید،
 • استرس‌تان از بین برود،
 • حال بهتری داشته باشید،
 • انرژی بیشتری داشته باشید،
 • حال دیگران را خوب کنید،
 • فشار خون‌تان پایین باشد،
 • سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشید،
 • مثبت‌اندیش شوید،
 • و… .
بنابراین سعی کنید لبخند زدن را به عادتی برای خود تبدیل کنید.

۴)سپاسگزاری و شکرگزاری کنید

دفترچه کوچکی تهیه کنید و در ابتدای هر روز در مورد ۳ نکته مهم زندگی خود سپاسگزاری کنید و در دفترچه بنویسید. این کار باعث می‌شود تا اگر زمان‌هایی را در طول روز به مشکلات و موانعی برخورد کردید، انرژی شکرگزاری توان مقابله با آن‌ها را در شما افزایش دهد.
نکته دیگر این است که با شکرگزاری به نکات مثبتی از زندگی خود پی خواهید برد که اغلب به آن‌ها بی‌توجه بوده و از وجودشان در زندگی هیچ اطلاعی نداشته‌اید.
معرفی کتاب معجزه شکرگزاری را مطالعه کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

۵)برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید

حتما قبل از خواب زمانی را به برنامه‌ریزی کارهایی که باید فردا انجام شوند، اختصاص دهید. با این کار، در روز بعد می‌توانید بهتر به کارهای خود برسید، بلافاصله بعد از بیداری و صبح زودتر کارهای خود را شروع می‌کنید، با انبوهی از کارهایی که نمی‌دانید چه زمانی انجام دهید دیگر روبه‌رو نمی‌شوید و در نتیجه خسته و کلافه نیز نخواهید شد و… .
لازم به ذکر است که تنها ۱۵ دقیقه برای برنا‌مه‌ریزی زمان لازم دارید. بنابراین برنامه‌ریزی را به عادت‌های روزانه خود تبدیل کنید.
می‌توانید برنامه‌های روزانه خود را به صورت چک لیست نیز بنویسید. برای یادگیری این مهارت، مقاله معرفی کتاب چک لیست به شما کمک بسزایی می‌کند.

۶)عادت های خوب روزانه : ورزش کنید

اگر بتوانید ورزش کردن را به عادتی برای خود تبدیل کنید، می‌توانید به فواید بسیاری دست پیدا کنید. لازم نیست هر روز ورزش کنید. بلکه کافی است تنها ساعت‌هایی در روز را به پیاده‌روی، انجام حرکات کششی، طناب زدن، دوچرخه‌سواری و… اختصاص دهید که تنها به نیم ساعت زمان لازم است.

۷)زیاد آب بنوشید

به عادت‌های خود آب نوشیدن را نیز اضافه کنید تا حال بهتر و پوست شاداب‌تری داشته باشید. برای اینکه آب نوشیدن را بتوانید به عادتی برای خود تبدیل کنید، همیشه در کنار خود شیشه‌ای آب بگذارید و هر از چند‌گاهی بنوشید.

۸)از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید

به خودتان قول دهید که زمان کمتری را در شبکه‌های اجتماعی تلف کنید. برای این کار ساعت‌هایی که زمان زیادی در شبکه‌های اجتماعی هستید را روی برگه‌ای بنویسید. سپس سعی کنید زمان‌های تلف شده را کتاب مطالعه کنید و آموزش ببینید.

۹)عادت های خوب روزانه : مطالعه کنید

از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید و به خودتان قول دهید که حتما چند صفحه در طول روز کتاب بخوانید. برای این کار توصیه می‌کنم ابتدا کتاب‌هایی را بخوانید که به رشد فردی و افزایش مهارت‌های‌تان به شما کمک کنند. سپس با توجه به هدفی که در زندگی دارید، کتاب تهیه کنید و بخوانید.

۱۰)کار خیر انجام دهید

انجام کارهای خیر و نیکوکارانه، حال شما را خیلی خوب می‌کند. اصلا لازم نیست برای انجام این‌گونه کارها هزینه‌های گزافی پرداخت کنید. تنها کافی است به دیدن افرادی بروید که خیلی‌وقت است از آن‌ها خبر ندارید و تنها هستند. یا در خیابان از دست‌فروش‌ها خرید کنید و ده‌ها کار دیگری که می‌توانید بدون پرداخت هزینه زیاد به دیگران کمک کنید.

۱۱)با افراد مثبت رفت و آمد کنید

عادت کنید با افرادی رفت و آمد کنید که تفکر مثبت و رو به رشدی دارند، نه با افرادی که در مورد هر مسئله‌ای با دید منفی نگاه می‌کنند. افراد بدبین و منفی‌نگر بدون شک مانع بزرگی برای رشد و پیشرفت شما خواهند بود. بنابراین با افرادی رفت و آمد کنید که شما را به سمت رشد و تعالی، تشویق کنند.
شنیدن کلمات و عبارات منفی از زبان دیگران، به سرعت انرژی و انگیزه شما را برای تلاش بیشتر از بین می‌برند. به قدرت کلمات در حین صحبت کردن توجه کرده و سعی کنید شما نیز در هم‌صحبتی با دیگران از کلمات مثبت و انرژی‌بخش استفاده کنید.

۱۲)عادت های خوب روزانه : مسواک بزنید

همه ما از فواید مسواک زدن به خوبی اطلاع داریم. پس از بیان توضیحات اضافه‌تر خودداری می‌کنیم.
اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که با مسواک زدن در حین هم‌صحبتی با دیگران از زردی دندان‌ها و بوی بد دهان‌تان در امان خواهید بود.

۱۳)زمانی را به تفریح اختصاص دهید

حتما در طول روز زمان‌هایی را برای تفریح و استراحت خود در نظر بگیرید تا بتوانید انرژی لازم برای تلاش بیشتر را به دست آورید. می‌توانید تفریحات را فردی انجام دهید و یا گروهی. کار کردن در مدت زمان طولانی شما را خسته و کلافه کرده و کیفیت کارهای‌تان را نیز به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

۱۴)تغذیه سالم داشته باشید

حتما سعی کنید از افرادی که متخصص هستند، در زمینه تغذیه سالم آموزش ببینید. زیرا داشتن تغذیه سالم، ۸۰ درصد موفقیت شما را در تناسب اندام، دوری از بیماری‌ها و… تضمین می‌کند. در این زمینه می‌توانید کتاب‌های زیادی را بخوانید و یا از سایت‌ها و مقالات معتبر استفاده کنید.

۱۵)عادت خوب روزانه : آموزش بینید

لیستی از اهداف و کارهای مورد علاقه خود را بنویسید و با اولویت‌بندی کردن آن‌ها، آموزش دیدن را شروع کنید. آموزش دیدن سریع‌تر از آن‌چه گمان کنید شما را به خواسته‌های‌تان می‌رساند. بنابراین حتما آموزش دیدن را جزوی از عادت‌های روزمره خود قرار دهید، هر چند زمان کوتاهی را صرف آن کنید.
برای مثال برای یادگیری زبان به خودتان قول دهید که روزانه ۵ لغت را بخوانید و تمرین کنید. این کار باعث می‌شود تا در روزهای آتی به‌طور ناخودآگاه زمان‌های بیشتری را به تمرین اختصاص دهید.

برای تغییر عادت های روزانه آماده‌اید؟

با تمرین و تکرار مکرر به راحتی می‌توانیم هر رفتاری را به عادت تبدیل کنیم. اغلب ما عادت‌های منفی را تحت‌تاثیر آموزش، تربیت و عقاید خانواده و فرهنگ و محیطی که در آن بزرگ شده‌ایم، به دست آورده‌ایم که می‌توانیم با کمی تلاش آن‌ها را با عادت‌های مثبت جایگرین کنیم.
توصیه می‌کنم برای ایجاد هر کدام از عادت‌های بیان شده در بالا سعی کنید مجموعه‌ای از عادت‌های کوچک‌تر در خود ایجاد کنید تا به هدف‌تان برسید. برای مثال اگر می‌خواهید مطالعه کردن را به یکی از عادت‌های خود تبدیل کنید:
 • روزانه حداقل یک صفحه کتاب بخوانید،
 • هر کجا می‌روید یک کتاب کوچک در کیف‌تان داشته باشید تا در هر فرصتی کتاب بخوانید،
 • کتاب‌های صوتی و یا الکترونیک را حتما امتحان کنید،
 • برای دیگران کتاب هدیه بگیرید،
 • کتاب‌خانه کوچکی در اتاق‌تان داشته باشید،
 • جملاتی که در کتاب دوست دارید را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و یا زیر جملات خط بکشید
 • در پایان هر فصل کتاب، مایندمپ رسم کنید 
 • در حین مطالعه عوامل بر هم زننده تمرکز مانند گوشی همراه و یا روشن بودن تلویزیون دوری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *