۴۵ راه برای آنکه از زندگی نهایت لذت را ببرید

چطور میشه نهایت لذت را از زندگی برد؟

انسان… سلامتی اش را برای به دست آوردن پول فدا میکند، سپس پولش را برای به دست آوردن سلامتی فدا میکند. و سپس آنقدر نگران آینده میشود که از لحظه حال لذت نمیبرد؛ نتیجه اش آن میشود که او نه در آینده زندگی میکند و نه در حال؛ طوری زندگی میکند که انگار هرگز نمیمیرد و سپس میمیرد، درحالیکه هرگز واقعا زندگی نکرده است.
-دالایی لامای چهاردهم
آیا احساس می‌کنید که زندگیتان مانند خوابی است که در آن غرق شده اید؟
آیا همیشه دوست داشتید که می توانستید آزادی بیشتری داشته باشید؟
آرزو می کنید که ماجراجویی های بیشتری در زندگیتان داشتید؟
آیا همواره در این فکر هستید که کاش زمان بیشتری داشتید؟
آیا آرزو می کنید که بیشتر عاشق میشدید؟
آیا از صبح روزهای شنبه وحشت دارید؟
آیا هنوز هم دارید تلاش می کنید که بفهمید چطور می شود در زندگی نهایت لذت را برد؟
اگر این طور است، شما به هیچ عنوان تنها نیستید. خبر ناراحت کننده این است که اکثر مردم زندگی خود را سپری می کنند در حالیکه هرگز معجزات بسیار زندگی را تجربه نکرده اند.
نکته‌ای که باید متوجه آن باشید این است که هر چیزی که باعث شود و باعث شده شما آنگونه که می خواهید زندگی نکنید، تنها زندانی است که توسط ذهن خودتان خلق شده. این به این معنی نیست که شما با یک چشم به هم زدن می توانید خودتان را وارد یک زندگی جدید کنید، بلکه می توانید با تلاش خودتان، قدم در راهی بگذارید که در آن از زندگیتان نهایت لذت را ببرید.
 
با خواندن این مقاله، شما ایده هایی می یابید که با به کار بردن آنها می توانید زندگی بهتری را تجربه کنید.
راجع به برخی از این ایده ها قبلا شنیده اید، به بعضی از آنها نیز توجه زیادی نمی کنید و بعضی از این ایده ها را می توانید همین الان در همین مرحله از زندگی تان به کار ببرید. برخی از این ایده ها دانه هایی را در ذهن شما می کارند که بعدها ایده هایی دیگر را به ذهن شما می آورند و رویه برخی از این ایده ها به شکلی هستند که بایستی تمام عمرتان را صرف آنها کنید.

در زیر، ۴۵ روش را می یابید که با استفاده از آنها میتوانید نهایت لذت را از زندگیتان ببرید:

۱. یک لیست از کارهایی که همیشه دوست داشتید انجام دهید را تهیه کنید و یکی یکی شروع کنید به خط زدن آنها.

شما روزی می میرید، اما قبل از آن، تا جایی که می توانید از این دنیا لذت ببرید. آرزوهای بزرگ و کوچک را روی کاغذ بیاورید و یکی یکی آنها را عملی کنید. حتی داشتن چنین لیستی لذت جدیدی به زندگی شما خواهد آورد.

۲. برای خود اهداف مختلف داشته باشید و آنها را روی کاغذ بنویسید.

اهداف روزانه، هفتگی، ۱ماهه، ۱ساله، ۵ ساله و ۱۰ ساله داشته باشید. بدانید که در هر دوره از زندگی تان چه می خواهید و به عقب نگاه کنید و ببینید که آیا پیشرفتی که میخواستید را کرده اید یا نه. این لیست همواره تغییر می‌کند و شما به همه اهداف تان نخواهید رسید. اما نوشتن آنها باعث می شود که احتمال رسیدن شما به آنها را افزایش دهد.
این مطلب را حتما بخوانید: موفقیت شغلی چیست؟ بررسی عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی

۳. برای دیگران زندگی نکنید.

طبق انتظارات دیگران از شما زندگی نکنید، چه والدین تان باشند، چه دوستانتان و در کل هر جامعه ای.

۴. برای دیگران زندگی کنید.

به دیگران اجازه ندهید که مسیر زندگیتان را مشخص کنند، اما مسیری را نیز انتخاب نکنید که باعث آسیب به دیگران و اطرافیانتان شود. اینکه فقط درگیر زندگی خودتان باشید بسیار آسان است، اما اگر مراقب آنهایی نباشید که به شما اهمیت میدهند، در پایان واقعا هدف ازهمه این کارها چیست؟ ارزشی در رسیدن به لذت و خوشی که هیچ کس جز خودتان در آن شریک نباشد وجود ندارد.

۵. همواره مسئولیت کارهایتان را بپذیرید.

انسان ها ۲ دسته اند: آنهایی که تمرکزشان روی چیزهایی است که می توانند کنترل کنند و آنهایی که تمرکزشان روی چیزهایی است که نمی توانند کنترل کنند. دیگران را برای شکست های خودتان مقصر ندانید. همیشه در جایی از دنیا کسی است که خیلی کمتر از شما داشته و خیلی بیشتر از شما از آن نتیجه گرفته است. چطور می توان از کاری که مسئولیت آن با شماست شانه خالی کنید و همچنان لذت ببرید؟

۶. گله و شکایت نکنید.

اگر راجع به چیزی در زندگیتان خوشحال نیستید و لذت نمی برید، یا می توانید راجع به آن شکایت کنید و یا می‌توانید برای تغییر آن تلاش کنید. کدام را انتخاب می کنید؟

۷. حسادت نکنید.

نه به این خاطر که از نظر اخلاقی اشتباه است بلکه حسادت یک احساس مخرب است. همچنین نشانه‌ای است از اینکه شما از زندگیتان نهایت لذت را نمی برید. انسان های شاد و خوشبخت، موفقیت دیگران را جشن می‌گیرند و آنها را تحسین می‌کنند. آنهایی که خوشحال نیستند، فضای خلاء درونشان را توسط احساسات منفی پر می کنند.

۸. خرچنگی در سطل نباشید!

اصطلاح “خرچنگ در سطل” اشاره دارد به عادت خرچنگها، درست زمانی که میخواهند از سطل بیرون بیایند، دیگر خرچنگ ها را به پایین هل می‌دهند. زمانی که خلاف عادات و هنجارهای اجتماعی عمل میکنید، توسط کسانی که دوستتان دارند به عقب هل داده می شوید. این کارشان به خاطر حسادت نیست، آنها ذاتا به ما اهمیت می‌دهند.
اما انسان هایی که طوری زندگی می کنند که جامعه به آنها می گوید، وقتی کسی را می بینند که این مسئله را انکار می‌کند و راه خود را پیش می گیرد، به طور ناخودآگاه میترسند. حتی اگر این کارشان به طور ناخودآگاه باشد و حتی اگر به خاطر نگرانی ذاتی آنها باشد، باز هم این کار آسیب زننده است. این کار آنها باعث میشود که افراد همواره به دنبال راحتی و تنبلی و یکنواختی باشند و به زودی به افسردگی دچار میشوند. خرچنگی در سطل نباشید.

۹. شکست خوردن هیچ اشکالی ندارد.

شکست لذت بخش نیست اما تنها راه اجتناب از شکست این است که هرگز تلاش نکنید. از شکست خوردن نترسید، چرا که این اشتباهات شما است (در واقع درسهایی که از آنها میگیرید) که باعث موفقیت تان می شود؛ و در ضمن، شکست تنها زمانی اتفاق می‌افتد که شما از تلاش کردن دست بردارید.

۱۰. با تصور کردن بدترین اتفاقی که میتواند بیفتد، بر ترستان غلبه کنید.

بهترین راه غلبه بر ترس از شکست این است که با بدترین کابوس ممکن خود مواجه شوید. به این فکر کنید که اگر این کار را امتحان کنید و شکست بخورید، بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد چیست؟ آن را بنویسید و سپس بنویسید که بعد از آن شکست، چه کارهایی باید انجام دهید تا دوباره به جایگاه هم اکنون خود برسید. بیشتر از ۹۹ درصد مواقع متوجه میشوید که بدترین سناریوی ممکن به هیچ عنوان آنقدر که شما فکر میکردید ترسناک نیست و تنها چیزی که مانع موفقیت شما می شود افکار و باورهای ذهنی خودتان است.
در آن یک درصد از مواقع که شکست شما را به مرحله ای می رساند که راه بازگشتی وجود ندارد (که این اتفاق یا مرگ است و یا یک آسیب جسمی بسیار شدید و یا…)، این اشتباهات آنهایی هستند که بهتر است قبل از انجامشان، خیلی خوب به عواقبشان فکر کنید.

۱۱. پشت سر دیگران صحبت نکنید.

البته که باعث می شود راجع به خودتان احساس بهتری داشته باشید، آن هم فقط در همان لحظه، اما این کارتان عواقب منفی بسیاری دارد، هم درونی و هم بیرونی.

۱۲. چیزهایی را که نمیتوانید تغییر دهید را رها کنید.

تا به حال توجه کرده اید به نظراتی که در اینستاگرام، یوتیوب و شبکه های مجازی گذاشته میشوند که گاهی اوقات چقدر شدید و احساسی اند؟
آدمها چنان به عقاید خود چسبیده اند که انگار مسیر زندگی دیگران را قرار است را تغییر دهند. با این حال این نظرات، تقریباً همیشه عقایدی هستند که هیچ تاثیری روی زندگی روزانه آن افراد ندارند. بله درست است که در دنیا اتفاقات وحشتناک زیادی می افتد، اما با این حال اگر قرار نیست که شما راجع به آن اتفاق واقعاً کاری انجام دهید، آنها را نادیده بگیرید و رها کنید و روی چیزهایی در زندگی تان تمرکز کنید که می توانید آنها را تغییر دهید.

۱۳. چیزها را تغییر دهید.

زمانی که دست از قضاوت و تخریب خود بر دارید، می توانید تفاوتی ایجاد کنید. با این ذهنیت با چالش‌های زندگی روبه‌رو شوید که: “من چطور می توانم به فلان چیز دست پیدا کنم؟ به جای اینکه بگویید “آخه من چه کاری از دستم بر میاد؟”. اما اگر واقعا قرار نیست که تلاش کنید تا چیزی را تغییر دهید، بهتر است که به نکته بالا توجه کنید. زمان آن است که یا دست به کار شوید و یا خفه.

۱۴. مراقب جسم خود باشید.

هر گاه که میتوانید، غذاها و خوراکی های سالم بخورید، خواب کاملی داشته باشید و ورزش کنید. تنها راه ارتباط شما با این دنیا از طریق همین وسیله نقلیه ای است که از گوشت و خون ساخته شده و ما آنرا بدن می نامیم. به خوبی از آن مراقبت کنید. از تغذیه و سلامت خود لذت ببرید.

 

۱۵. مراقب ذهن خود باشید.

اینقدر آشغال به خورد ذهنتان ندهید. کمی استراحت ذهنی هم خوب است.  اما نه اینکه تمام وقتتان را سپری کنید برای تماشای سریال های تلویزیون، سایت های خبری، دنبال کردن مداوم اخبار بازی های فوتبال و کارهای دیگری که انرژی ذهنی بسیار کمی می‌طلبند. حتی اخبار نیز می‌تواند باعث پوسیدگی مغز شما شود، چرا که همواره درحال دادن خبرهای منفی است و پر است از قضاوت های اشتباه و مخرب.

۱۶. برای آینده برنامه ریزی کنید، اما در لحظه زندگی کنید.

یک رهن ۲۵ ساله، بازنشستگی با حقوق و مزایای کامل در سن ۶۵ سالگی، تلاش و کار بسیار برای امتیازات ویژه و به تعویق انداختن سفر بزرگتان به سال بعد – درست است که برنامه ریزی برای آینده مسئله ی مهمی است، اما نباید تمام زمان حال تان را فدای آن کنید. راهی پیدا کنید تا همانطور که از زندگی لذت می برید، کار کنید و به سوی چیزهای بزرگ تر و بهتر حرکت کنید‌.

۱۷. آگاهانه زندگی کنید.

همه ما عادات و فعالیتهای روزانه همیشگی مان را داریم، اما همه ما تنها به مدت محدودی روی کره زمین زمان داریم. زندگی تان را روی حالت پرواز-خودکار نگذارید، آگاهانه زندگی کنید. همواره از خود این سوال را بپرسید که “چرا من دارم این کارو انجام میدم؟”. اگر برایتان پیش آمد که خیلی از صبح ها بیدار شدید و یک پاسخ همیشگی به این سوال داشتید، باید بدانید که زمان آن است که تغییری ایجاد کنید.

۱۸. بر ترس هایتان غلبه کنید.

در زندگی همه ما چیزهای وجود دارند که از رسیدن ما به آنچه که واقعاً می خواهیم جلوگیری می کنند، این چیزها ممکن است به نوعی شرایط باشند و یا نقص های شخصی ما. شما می توانید این ترس ها را بپذیرید، آنها را به طور منطقی از خودتان دور کنید و یا با آنها مواجه شوید. انتخاب شما کدام است؟

۱۹. مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید.

برخی از مردم ذاتا آدم های اجتماعی هستند. برای آن دسته از ما انسان ها که به این شکل نیستیم، بایستی تلاش کنیم تا مهارت های اجتماعی خود را بهبود بخشیم. هیچ اشکالی ندارد که شما از تنهایی خود لذت میبرید، اما ضعیف بودن در روابط اجتماعی نباید مانع از پیشرفت شما گردد. بهبود روابط اجتماعی تان به شما کمک میکند تا در هر شغل و یا کسب و کاری که فعالیت می‌کنید نیز پیشرفت کنید.

۲۰. کاری که عاشق آن هستید را انجام دهید.

همه آدم ها مهارت فوتبال بازی کردن و یا اجرا در یک گروه موسیقی راک را ندارند. اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید کاری را پیدا کنید که آنقدر برای آن اشتیاق داشته باشید که صبح ها از جایتان بیرون بپرید. دنبال کاری که از آن لذت میبرید و عاشق آن هستید بگردید و تا زمانی که آن را پیدا نکرده اید تسلیم نشوید. زندگی بسیار کوتاهتر از آن است که از شنبه صبح ها ترس داشته باشیم.

۲۱. به تلاشتان ادامه دهید.

یکی از کلیدهای موفقیتی که مارک کیوبن (مولتی بیلیونر آمریکایی) به آن اشاره می کند این است که، به تلاش تان ادامه دهید نه به اشتیاقتان. اگر برای هیچ چیز بخصوصی اشتیاق بالایی ندارید، کاری را انتخاب کنید و آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اشتیاق گاهی زمانی ایجاد می شود که کاری را به خوبی انجام می دهید

۲۲. آماده پیروزی باشید.

یکی دیگر از کلیدهای موفقیتی که مارک کیوبِن به آن اشاره میکند این است که همه انسان ها می‌خواهند پیروز شوند، اما تعداد کمی حاضرند کاری را انجام دهند که برای پیروزی لازم است. اگر به بردن اهمیت می دهید، آنچه که نیاز است را انجام دهید.

۲۳. شما مجبور نیستید که همیشه پیروز شوید.

از طرف دیگر، زندگی همیشه راجع به پیروز شدن نیست. مهم نیست که چقدر شما قوی هستید و یا چقدر ثروتمند، زیبا، باهوش، با استعداد و یا دوست داشتنی هستید، همیشه کسی وجود دارد که از شما بهتر است. در آخر همه ما انسان ها به یک مکان میرویم.

۲۴. پدر و مادرتان را دوست که داشته باشید و به آنها احترام بگذارید.

اگر هنوز هم در کنارتان هستند، هرچه عشق دارید به آنها عطا کنید. اگر آنقدر خوش شانس بوده اید که پدر و مادری دوست داشتنی نصیبتان شده، خیلی آسان است که این موهبت را نادیده بگیرید، چرا که آنها همیشه در کنار شما هستند. اما تا ابد اینگونه نخواهد بود.

۲۵. دو مفهوم لذت و خوشحالی را با هم اشتباه نگیرید.

لذت ، از چیزهای کوچک می آید که به ما شادی موقتی ای می دهند مانند خرید، نوشیدن الکل، داشتن روابط جنسی، گوش دادن به موسیقی های شگفت انگیز، دیدن زیبایی های بسیار. خوشحالی معنایی عمیق تر است که از تداوم اثر طولانی مدت لذت و از حقیقت و معنا بخشیدن به خویش می‌آید. لذت برای داشتن یک زندگی شاد مهم است، اما به تنهایی کافی نیست.

۲۶. لبخند بزنید

اگر لبخند بزنید، شادتر خواهید بود.

۲۷. به وضع اندامی خود بهبود ببخشید.

آیا میدانستید که حالت بدن و زبان بدن شما نه تنها دید دیگران نسبت به شما را تغییر می دهد، بلکه دید خودتان نسبت به خودتان را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. این شامل تغییر در پوشش نیز هست. لباس های برازنده و زیبا شما را به لذت از خود خواهد رساند.
 

۲۸. برای کاری که میخواهید انجام دهید، زمان اختصاص دهید.

بسیاری از ما انسان ها از این مسئله که وقت کافی وجود ندارد شکایت می کنیم و یا می‌گوییم که سرمان خیلی شلوغ تر از آن است که کارهایی را انجام دهیم یا چیزهایی را به دست آوریم که دوست داریم. نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که، این ما هستیم که خود را در چنین موقعیت هایی قرار می دهیم.
 
اگر احساس می کنید که در یک شغل گیر کرده اید، آیا در حال انجام کارهایی هستید که از این موقعیت رها شوید؟ اگر جوابتان مثبت است، پس نباید وقتتان را با شکایت کردن تلف کنید. و اگر در حال انجام این کارها نیستید، پس راجع به چه دارید غر میزنید؟

۲۹. بخاطر پول، به دنبال پول نباشید.

داشتن پول در زندگی مهم است اما تنها به این علت که به ما آزادی کافی می دهد تا بتوانیم به دنبال کارهایی در زندگیمان برویم که واقعاً آنها را می خواهیم. شما تنها یک زندگی نصیبتان می شود و پول، زمانی که چند متر زیر زمین دفن شده اید به کارتان نمی آید.

۳۰. بر تنبلی خود غلبه کنید.

آیا اهداف و رویاهای بزرگی دارید؟ آیا هرگاه که میخواهید در راه رسیدن به این رویا ها قدم بردارید، ترجیح می دهید تلویزیون تماشا کنید؟ آیا بعد از چند تلاش کوچک یا شاید هم بزرگ تسلیم می شوید؟ کمی عدم اشتیاق هر از چند گاهی کاملاً طبیعی است؛ اما اگر شما به سال گذشته و سال‌های گذشته بنگرید، تغییرات زیادی مشاهده نمی کنید. شما به احتمال زیاد نیاز دارید که تلاش کنید تا بر تنبلی خود غلبه کنید.

 

۳۱. نقاط ضعف خود را شناسایی کنید.

یکی از سخت ترین کارها برای انسان ها این است که ضعف های خود را شناسایی کنند و به آنها اعتراف کنند. ما به طور ذاتی مایل نیستیم که به چیزهایی که در آنها خوب نیستیم اعتراف کنیم. زمانی که بتوانیم نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و متوجه شوید که هر کدام از آن‌ها چگونه مانع از پیشرفت شما می شوند، آنگاه می توانید قدم های درستی به سوی پیشرفت خود بر دارید.

۳۲. مدام درحال بهبود خود باشید.

اگر هر روز در حال انجام دادن کاری نیستید که خودتان را بهبود بخشید، در این صورت به اهداف خود نخواهید رسید.

۳۳‌. در هنر ترغیب کردن استاد شوید.

نه اینکه دیگران را فریب بدهید، بلکه بتوانید سرنوشت خود را کنترل کنید.

۳۴. از خوشحال کردن همه دست بردارید.

اینکه همواره تلاش کنید تا همه را از خودتان راضی و خوشحال نگه دارید، یک روش عالی برای این است که مطمئن شوید هرگز در زندگیتان کار قابل توجهی انجام نخواهید داد.

۳۵. این را درک کنید که ویژگی های شخصیتی ثابت و غیرقابل تغییر نیستند.

در حالی که همه ما احتمالاً دارای ضعف ها و موهبت هایی هستیم که بر اساس ژنتیک و محیطی که در آن بزرگ شده ایم، به وجود آمده‌اند، هر چیزی قابل تغییر است. اگر برخی از جنبه های شخصیتی شما مانع پیشرفت تان می شوند، چه تنبلی باشد یا عدم داشتن مهارت در روابط اجتماعی و یا هوش متوسط، باید بدانید که همه این موارد چیزهایی هستند که اگر روی آنها کار کنید میتوانند بهبود یابند.به جای آنکه باور کنید که این ویژگی های شخصیتی تان غیر قابل تغییر اند و مجبورید با آنها زندگی کنید.

۳۶. ساده زندگی کنید.

هر چقدر کمتر برای شاد بودن نیاز داشته باشید، به همان میزان شادتر خواهید بود.

۳۷. خودتان را با آدمهایی محاصره کنید که میخواهید با آنها باشید.

عبارتی وجود دارد که می گوید شما میانگین ۵ نفر از نزدیکترین دوستانتان هستید. در حالیکه این مسئله یک واقعیت علمی نیست،یک تمرین فکری مفید است. اگر شما مدام با انسانهای منفی رفت و آمد کنید، شما هم منفی خواهید شد. اگر مدام با آدمهایی رفت و آمد کنید که هیچ اشتیاق و هدفی ندارند، شما نیز متوجه خواهید شد که تمامی رویاهای تان به آرامی از یادتان می روند. و از طرف دیگر وقتی خودتان را با آدم های شگفت آوری محاصره میکنید که همان چیزهایی را می خواهند که شما در زندگی تان می خواهید، مسیر موفقیت تان کاملا هموار خواهد بود.

۳۸. زندگی ایده آل خود را طراحی کنید.

خیلی راحت زندگی تان روی حالت پرواز-خودکار(آگاه نبودن به کارهایی که انجام میدهید و همواره مانند یک ربات، زندگی ای ثابت و یکنواخت داشتن) قرار می‌گیرد، اگر ندانید که در زندگیتان چه می‌خواهید. اولین قدمی که باید بردارید همین است که بفهمید واقعاً چه می‌خواهید؟

۳۹. نقشه و برنامه ای طرح کنید برای آنکه به زندگی ایده آل خود دست پیدا کنید.

هیچ چیزی بدون آن که بهای آن را بپردازید به شما داده نخواهد شد. اگر شما صبر کنید تا مسیر درست زندگی خودش را به شما نشان دهد، ناگهان روزی متوجه میشوید که در اداره ای، شغل هیجان انگیزی دارید که در آن کارتان این است که اطلاعاتی را از حسابی به حسابی دیگر منتقل کنید. اصلا منطقی نیست که وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل شدید، بدون هدف زندگی تان را پیش ببرید.

۴۰. هرگز تسلیم نشوید.

آیا تا به حال داستان ‘افسانه شهری’ را شنیده اید؟ داستان مردی که در بیابان گم شده بود؟ او حدود یک کیلومتر دورتر از یک شهر بزرگ صنعتی یافت شد. درسی که از این داستان باید گرفت، درک خطر تسلیم شدن است. کارها همیشه دشوارند، تا زمانی که اوضاع بهتر و بهتر می شود. اما اگر تسلیم شوید، هرگز نخواهید دانست که چقدر به هدفتان نزدیک شده بودید و کجای راه از حرکت ایستادید.

۴۱‌. از بدخواهان خود را دور شوید.

انتقاد سازنده یک چیز است، اما باید این را بدانید که اگر در حال تلاش برای به دست آوردن چیز های بزرگی هستید، به طور ناخودآگاه بدخواهانی را جذب خواهید کرد که می خواهند از شما انتقاد کنند، فقط به این علت که از انتقاد دیگران لذت می‌برند. این بدخواهان را می توانید به راحتی در شبکه‌های اجتماعی و نظرات یوتیوب پیدا کنید. نظرات آنها را جدی نگیرید و هرگز با آنها درگیر نشوید.

۴۲. انتقاد سازنده را بپذیرید.

در همین حال بدخواهان می توانند مفید واقع شوند، چرا که گاهی اوقات حق با آنهاست. بد خواهان به ما نقاط ضعفمان را نشان می دهند.

۴۳. قهرمان داستان خود باشید.

آیا زندگی خیلی نکبت بار، بی هدف و بی امید به نظر می رسد؟ آیا احساس می کنید که در چاله ای گیر کرده اید و نمی توانید از آن خارج شوید؟ شما همین حالا نیز میدانید که چطور از آن چاله بیرون بیایید. قهرمان داستان خودتان باشید. وانمود کنید که شخصیت قهرمان یکی از فیلمهای پرفروش هالیوود هستید. در هر کجای فیلم می بینید که قهرمان داستان با شکست ها و مشکلات بسیار پیچیده ای مواجه میشود و هیچ راهی برای خروج از آن ها ندارد؛ با این حال همیشه راهی پیدا می کند تا بر اتفاقات ناگوار غلبه کند.
وانمود کنید که شما همان قهرمان داستانید و در موقعیتی دشوار قرار دارید و حالا نوبت شماست که بر تمام این دشواری‌ها غلبه کنید و به قله صعود کنید؛ چراکه داستان صعود و موفقیتتان در فیلمنامه نوشته شده است. وانمود کنید که یک تیم فیلمبرداری در اطراف شما هستند و روزی میرسد که بچه هایتان میتوانند مشاهده کنند که در گذشته چه کارهایی انجام داده اید.
آیا می‌خواهید که آنها قهرمانی را ببینند که بر مشکلات و تمامی دشواری ها غلبه کرده و یا بازنده ای که نقش قربانی را بازی کرده؟ تا آنجا که من میدانم، قهرمان داستان برای غلبه بر مشکلات خود، روزی ۵ ساعت تلویزیون نگاه نمی کرد. آنچه که نیاز است را انجام دهید، مهم نیست چقدر سخت باشد.

۴۴. بخورید، بنوشید و شاد باشید.

یک غذای خوشمزه، دوستان بی نظیر و مکالمه های قشنگ- دیگر بهتر از نمی شود، حداقل در این دنیا. قدردان این لحظه ها باشید، این لحظه های شادی و شگفت آور و تا جای ممکن سعی کنید تا لحظات بیشتری شبیه به اینها را تجربه کنید.

۴۵. همیشه یادتان باشد که روزی میمیرید.

استیو جابز راجع به این موضوع در سخنرانی بسیار معروفش در دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۰۵ صحبت میکند. و باز هم به نقل قول ارزشمند دالایی لاما اشاره میکنیم که می گوید: آیا ما طوری زندگی میکنیم که انگار هرگز نخواهیم مرد؛ و سپس میمیریم در حالیکه هرگز زندگی نکرده ایم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *