کسب و کار موفق

 
کسب و کار موفق هدف همه افراد است اما برخی کسب‌وکارها به این دلیل شکست می‌خورند که محصول نهایی آن ها با آن چیزی که انتظار داشته‌اند، تفاوت زیادی دارد. برخی به دلیل مشکلات مالی شکست می‌خورند، برخی هم به دلیل اینکه رشد درآمدی آنها به اندازه‌ی کافی سریع نیست. اما هیچکدام از این دلایل به طور دقیق مشخص نمی‌کند که علت اصلی شکست یک کسب‌ و کار در زمان حیات آن چه بوده است، همانطور که مثلا اگر بگوییم؛ ایست قلبی منجر به مرگ یک فرد می‌شود، مشخصاً نگفته‌ایم که کدام شیوه‌ی زندگی منحصر بفرد، منجر به ایست قلبی فرد می‌شود. درست مثل زندگی انسان‌ها، مرگ یک کسب‌ و کار نیز ممکن است ناگهانی باشد و کمکی هم از دست کسی برنیاید، اما درباره شکست‌های قابل پیش‌بینی و قابل جلوگیری چطور؟ اکثر کارآفرینان آمار معروف شکست کسب‌وکارهای نوپا را شنیده‌اند: ۹۰% استارتاپ‌های دانش‌بنیان شکست می‌خورند. پس رمز یک کسب‌ و کار موفق چیست؟در ادامه برای آشنایی با یک کسب و کار موفق همراه ما باشید. 
آنچه در این مقاله می خوانید
۱) در مقاله کسب و کار موفق می‌خوانید:
۲) کسب و کار چیست؟
۳) ویژگی کسب و کار
۴) کسب و کار موفق چیست؟
۵) ویژگی کسب و کار موفق چیست؟
۶) انواع کسب و کار
۷) معرفی کسب و کارهای موفق ایران
۸) کسب و کار خانگی
۹) نکات مهم برای راه اندازی کسب و کار خانگی
۱۰) ایده های کسب و کار خانگی

در مقاله کسب و کار موفق می‌خوانید:

  • کسب و کار چیست؟
  • ویژگی کسب و کار
  • کسب و کار موفق چیست؟
  • ویژگی کسب و کار موفق
  • انواع کسب و کار
  • معرفی کسب و کار های موفق ایران
  • کسب و کار خانگی
  • نکات مهم برای راه اندازی کسب و کار خانگی
  • ایده های کسب و کار خانگی
  • و….

 کسب و کار چیست؟

نویسندگان مختلف، تعاریف متفاوتی از کسب و کار دارند. در واژه نامه‌ی آکسفورد کسب و کار به معنی خرید و فروش و تجارت آمده است. در واژه نامه‌ی لانگ من کسب و کار به فعالیت پول در آوردن و تجارتی که از آن پول حاصل شود، گفته می‌شود. کسب و کار یعنی حالتی از مشغولیت. به طور عام، شامل فعالیت‌هایی است که تولید و خرید کالاها و خدمات با هدف فروش آنها را به منظور کسب سود، در بر می‌گیرد.
بنابراین با توجه به تعاریف یاد شده می‌توان دریافت که کسب و کار با خرید و فروش کالاها، تولید کالاها یا عرضه ی خدمات، به منظور به دست آوردن سود، سر و کار دارد. هر فعالیتی الزاماتی دارد که برای رسیدن به موفقیت در آن باید به آنها توجه شود. برای هدایت وسیله ی نقلیه ی سنگین در بزرگراه، شخص باید گواهینامه ی پایه یک داشته باشد.
برای موفقیت در ورزش باید آموزش ببیند و تمرین کند، یا برای رسیدن به دوران بازنشستگیِ راحت، شخص باید با آگاهی سرمایه گذاری کند. اگر شما می خواهید در کسب و کار موفق باشید. اصول کسب و کار موفق و فرمول آن متفاوت است.
الزامات قطعی وجود دارند که باید شناخته، پیاده سازی و مدیریت شوند تا کسب و کار شما به موفقیت برسد. بایدهای زیادی وجود دارند اما این مقاله شامل مهم ترین آنهاست که برای آغاز، پیشبرد و رشد یک کسب و کار کوچک سود آور، ضروری هستند.

ویژگی کسب و کار

با توجه به تعاریف کسب و کار، ویژگی‌های کسب و کار، عبارتند از:
-فروش یا انتقال کالاها و خدمات برای کسب ارزش
-معامله‌ی کالاها و خدمات
-تکرار معاملات
-انگیزه‌ی سود (مهم‌ترین و قدرتمندترین محرک اداره‌ی امور کسب و کار)
-فعالیت توأم با ریسک. کسب و کار، همیشه بر آینده متمرکز است و عدم اطمینان، ویژگی آینده است. از این رو، همواره کسب و کار، توأم با ریسک است.
این ویژگی‌ها دقیقاً همان‌هایی هستند که در پر درآمدترین شغل‌های دنیا وجود دارند. راستی، آیا از پر درآمدترین شغل‌های دنیا خبر دارید؟ اگر نمی‌دانید و علاقمند هستید که در رابطه با این کارها اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می‌کنم مقاله پر درآمدترین شغل‌های دنیا را بخوانید.

کسب و کار موفق چیست؟

همه ما می‌دانیم که هیچ مسیر میانبری برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق وجود ندارد. یعنی فرمول جادویی برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق و ایده‌آل هنوز کشف نشده است. مصون ماندن از خیل ۹۰ درصدی شکست کسب‌وکارها، دغدغه‌ی هر کارآفرینی است. با این حال کلید رسیدن به یک کسب‌وکار موفق تنها در یک مؤلفه تعریف می‌شود: زمان‌بندی راه‌اندازی کسب‌وکار.
در یکی از سخنرانی‌های TED کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross) مسئله‌ی حیرت‌انگیزی را مطرح می‌کند که سالهای سال خود او را ستوه آورده بود. او، چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود، شاهد رشد ده‌ها کسب‌وکار کاملا متفاوت از مرحله ایده اولیه تا راه‌اندازی و فعالیت یک سازمان بوده است که روی پای خودشان ایستاده و به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند. او در طول مدت تصدی، موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری را دیده است و همانطور که احتمالا تصور می‌کنید، با ایده‌های کاری بسیاری نیز مواجه شده که از نظرش فوق‌العاده بوده‌اند اما در نهایت شکست خورده‌اند. البته بسیاری را تصور می‌کرده که شکست خواهند خورد اما کاملا موفق بوده‌اند.
او به دنبال کنجاوی‌اش ۵ شاخصی که به نظر سهمی در موفقیت یک کسب‌وکار دارند، در ده‌ها شرکت مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این شاخص‌ها شامل میزان قدرت ایده‌ی یک کسب‌وکار، طرح اجرایی ایده، سرمایه اولیه‌ی کسب‌وکار، تیم اجرایی و زمان‌بندی راه‌اندازی کسب وکار (مناسب با زمانی‌که مخاطبان آمادگی و علاقه‌مندی به این ایده دارند) بود. تماشای این سخنرانی معروف را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.
جای تعجبی نیست که بگوییم مهم‌ترین عامل برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق و با تاکید بیشتر، بزرگترین موفقیت‌ها در لیست ارزیابی شرکت‌ها مربوط به عامل زمان‌بندی راه‌اندازی یک کسب‌وکار است. با وجود عواملی مثل ایده و سرمایه ممکن است عوامل حساس‌تری به نظر برسند. منظور پاسخ به این سوال است که شما با داشتن یک ایده‌ی نامناسب و بدون هیچ سرمایه‌ای چگونه می‌خواهید موفق باشید؟ عامل زمان‌بندی مهمترین فاکتور موفقیت یا شکست در توسعه‌ی یک کسب‌وکار شناخته شده است.
کسب‌وکاری را تصور کنید که از تمام جنبه‌ها به جز زمان‌بندی مناسب، ایده‌آل است. ایده‌ی آن فوق‌العاده است. مدل کسب‌وکار آن از نظر تئوری نقصی ندارد.  یک تیم با استعداد و منابع مالی کافی نیز برای شروع کار در اختیار است. در این شرایط اگر ایده‌ی این کسب‌وکار زودتر از موعد مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، مشتریان آمادگی استفاده از محصول یا خدمت نهایی را ندارند و از سامانه‌ی شما استفاده نخواهند کرد. اگر ایده‌ی مورد نظر بیش از اندازه دیر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، به این معناست که هم اکنون تعداد رقبای زیادی در بازار هدف در حال فعالیت هستند و شما به عنوان یک استارت‌آپ در مقابل این فشار بسیار آسیب‌پذیر هستید.
بیایید آن سوی این طیف را نیز تصور کنیم. کار تمام رقبای شما مشکلی اساسی دارد و شما ایده‌ای قابل قبول دارید، اما نه لزوما فوق‌العاده، همچنین مدل کسب‌وکار شما مناسب است اما چند نقطه ضعف هم دارد؛ در کنار این‌ها به تعدادی افراد مسئولیت‌پذیر دسترسی دارید که خودشان هم دقیقا دانش آنچه قرار است انجام دهند، ندارند.
سرمایه‌ای دارید که به سختی تا مدتی کفاف فعالیت‌های شما را می‌دهد. اما زمان عرضه‌ی محصول یا خدمت کسب‌وکار شما عالیست. مردم به ایده شما شدیدا نیاز داشته و برای آن آماده‌اند و شما پیش از اینکه دیگران وارد عرصه‌ی رقابت شوند، دست به کار شده‌اید.
در این وضعیت می‌توان فروش اولیه‌ی فوق العاده‌ای را انتظار داشت، بنابراین به فاصله‌ی کوتاهی می‌توانید مدل کسب‌وکار خود را بهبود داده و مشکلات مالی خود را برطرف کنید. وقتی به این مرحله برسید، می‌توانید تیم بهتری را نیز استخدام کنید و نهایتاً ایده‌ی شما به موازات حمایت کاربران‌تان تکامل پیدا می‌کند.
عامل زمان‌بندی را نمی‌توان نادیده گرفت، همینطور نمی‌توان آن را با توجه به دیگر فاکتورها جبران یا جایگزین کرد. البته بدیهی است که داشتن یک ایده‌ی عالی، مدل کسب‌وکار بی نقص، تیم کار آموزده و سرمایه کافی شانس شما را برای داشتن یک کسب‌وکار موفق بالاتر می‌برد، اما بدون زمان‌بندی مناسب کسب‌وکار شما لاجرم محکوم به شکست خواهد بود.
قسمت ناامیدکننده‌ی ماجرا اینجاست که دقیقا فرآیند مشخصی برای تعیین زمان مناسب برای بهره‌برداری از یک ایده وجود ندارد. می‌توان از تحقیقات بازار برای تشخیص تمایل جمعیت‌شناختی مخاطبان استفاده کرد؛ همچنین تحقیقات رقابتی برای به دست آوردن درک بهتر از نوع رقابت در بازار مورد هدف. اما اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، درک زمان مناسب برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نهایتا به شم کاری و کمی هم شانس شما بستگی دارد.
با این وجود به زمان‌بندی راه‌اندازی و بهره‌برداری از فازهای مختلف کسب‌وکارتان توجه کنید و بدانید که از این طریق، روال تمام فاکتورهای دیگر نیز مطابق همین زمان‌بندی، به درستی پیش خواهد رفت.

ویژگی کسب و کار موفق چیست؟

۱_عشق ، شور و انگیزه

این کلمه شرط اساسی پروژه های کسب و کار و کارآفرینی را توصیف می‌کند ” عشق ”
آیا کاری وجود دارد که بارها آن را تکرار کنید بدون اینکه خسته شوید؟
آیا شده نخوابید زیرا کاری که دوست داشتید را به پایان نرسانده اید؟
آیا شده بارها از چیزی تعریف کنید بدون اینکه خسته شوید؟
آیا کاری وجود دارد که حاضر باشید همچنان و تا پایان زندگی آن را ادامه دهید؟
داشتن عشق و انگیزه باعث موفقیت شما در هر کسب و کاریست این کار از شروع پروژه شما تا عملی شدن پروژه و دادن حقوق به کارمندان ادامه پیدا می‌کند همه این انرژی نتیجه عشق به کسب و کار است.

۲_ریسک

صاحبان کسب و کار آماده ریسک پذیری و شنا در دریای خطرات برای آینده هستند اما همه کسانی که حاضر هستند دست به ریسک بزنند کارآفرین نیستند. آیا چیزی که کارآفرینان را از هم برتر نشان می‌دهد ریسک پذیریست؟
صاحبان کسب و کار موفق علاقه زیادی به ریسک و خطر پذیری دارند کارآفرین موفق همیشه از خود می‌پرسد که آیا این خطرات استحقاق این کسب و کار را دارد؟ و اگر کسب و کار من نتیجه مثبتی نداشت تکلیف چیست؟

۳_مدیریت پول

پیروزی در هر کسب و کاری زمان زیادی را می‌طلبد اگر سرمایه کم و محدودی دارید باید با درایت از آن استفاده کنید. صاحبان کسب و کار این رکن از کسب و کار را باید خیلی جدی بگیرند. حتی بعد از شروع کار و عملی کردن پروژه های خود زیرا همه برنامه ها و نقشه های آن بر پایه آن استوار است.

۴_برای فروش تقاضا کنید

یک کارآفرین کسب و کار، باید همیشه به یاد داشته باشد که بازاریابی، تبلیغات، فعالیت های تبلیغاتی بدون در نظر گرفتن اینکه چقدر هوشمندانه، گران، یا هدفمند باشند کاملاً بی ارزش هستند مگر اینکه یک چیز تحقق یافته شده باشد و آن چیزی جز تقاضای فروش نیست.
اما به این معنی نیست که یک مذاکره کننده ی عالی بودن، تبلیغات خوب و یا یک متخصص روابط عمومی یک دارایی فوق العاده ای برای کسب و کار شما نیست بلکه همه این مهارت ها بی ارزش خواهد بود اگر شما به طور فعال از مردم درخواست نکنید که آنچه را تولید می‌کنید بخرند.

۵_همیشه در دسترس باشید

ما در زمانی زندگی می ‌کنیم که انتظار داریم فست فودی که سفارش می‌دهیم تنها در عرض چند دقیقه آماده شود، لباسی که به خشک شویی می‌دهیم در همان روز آماده شود و پولمان به راحتی از دستگاه های خود پرداز پرداخت شود.
همانطور که این الگوی در حال توسعه را می‌بینید ، شما هم بدون در نظر گرفتن نوع کسب و کار کوچک خود که اداره می‌کنید، باید آسان ترین راه را برای دستیابی مردم به کسب و کارتان فراهم کنید. شما باید از این واقعیت آگاه باشید که مردم به سختی کار می‌کنند و پولی که به سختی در می‌آورند را به راحتی خرج نمی‌کنند، شما باید قادر باشید به مشتریان آنچه که می‌خواهند ارائه دهید در زمانی که آن را می‌خواهند.

انواع کسب و کار

کسب و کار دارای اشکال و اندازه‌های گوناگونی است. در این بخش انواع کسب و کارها و دست‌کم ۵ نوع مختلف کسب و کار را معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای خود راه بیندازید.

۱.تک مالکیتی:

تنها یک فرد مالک کسب و کار است. در انگلیسی به آن Sole proprietors می‌گویند – یعنی فقط شما مالک‌ آن هستید!
یک کسب و کار تک مالکیتی یکی از انواع محبوب کسب و کارها است. زیرا یکی از ساده‌ترین انواع کسب و کار بوده و تنها به یک فرد برای شروع نیاز دارد. به طور خلاصه، یک کسب و کار تک مالکیتی کسب و کاری است صاحبش یک نفر می‌باشد. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که تمایز حقوقی یا مالی بین کسب و کار و مالک کسب و کار وجود ندارد.
این امر بدین معنا است که شما به عنوان صاحب کسب و کار برای همه سودها، بدهی‌ها و مسائل حقوقی که کسب و کارتان با آن روبرو می‌شود، مسئول هستید. نکته جالب در خصوص کسب و کارهای تک مالکیتی این است که شما نیاز ندارید تا هیچ فرمی را پر کنید یا هیچ فرآیند حقوقی را برای اعلان این نوع کسب و کار طی نمایید.
در عوض، تنها با داشتن یک کسب و کار برای خودتان، یک کسب و کار تک مالکیتی خواهید داشت. با این حال، در ذهن خود داشته باشید که بسته به محصول یا خدمات شما( و هم‌چنین موقعیت شما)، ممکن است نیاز به دسترسی به مجوزهای خاص یا سایر مدارک داشته باشید. با این حال، یک کسب و کار تک مالکیتی به دلیل سادگی‎اش رایج‌ترین نوع کسب و کار آنلاین است. اگر شما خودتان یک کسب و کار تجاری آنلاین را شروع می‌کنید، کسب و کار تک مالکیتی شاید بهترین انتخاب برای شما باشد. اگر شما کسب و کاری را با یک یا چند شریک شروع می‌کنید، ادامه متن را بخوانید!

۲.شراکتی:

دو یا چند فرد که مسئولیت‌ها را تقسیم می‌کنند، صاحب کسب و کار هستند. در انگلیسی به آن Partnership می‌گویند – آیا به دنبال شریک کسب و کار هستید؟
از قدیم گفته‌اند دو عقل بهتر از یک عقل است! اگر این امر فلسفه پشت ساختار کسب و کار شما است. پس شراکت می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در صورتی مالکیت کسب و کار شما توسط دو یا چند فرد باشد، شراکت می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. به یاد داشته باشید که در این نوع از کسب و کار، مسئولیت‌های کسب و کار شامل مسئولیت‌های مالی و حقوقی، بر دوش هر یک از مالکان کسب و کار است.
بسته به این که چگونه مالکیت تقسیم می‌شود(به صورت مساوی یا نه)، انواع مختلفی از شراکت‌ها برای شما وجود دارد تا از دیدگاه قانونی آن‌ها را بررسی کنید. با بیان این مطلب، یک شراکت نیاز به این دارد تا شما کسب و کار خود را با وضعیت خود ثبت کرده و یک نام تجاری رسمی برای آن تعیین کنید.
پس از آن، شما نیاز خواهید داشت تا یک مجوز کسب و کار، همراه با سایر مدارک اداری که می‌تواند به شما در کسب و کارتان کمک کند، اخذ کنید. فراتر از این، شما نیاز به ثبت کسب و کارتان با IRS برای اهداف مالیاتی خواهید داشت. با وجود اینکه این امر می‌تواند شبیه یک فرآیند پیچیده باشد، مزایای بسیار زیادی برای شراکت دارد.
بنابراین اگر شما به دنبال داشتن کسب و کار با مالکیتی شراکتی هستید، از این کار هراسی نداشته باشید. بسیاری از شرکت‌های آنلاین با استفاده از شراکت شکل گرفته‌اند. داشتن کسی که کار شروع یک کسب و کار جدید را با او تقسیم کنید، به طور مسلم ارزش کارهای اداری بیشتر را دارد.

۳.مشارکت محدود:

شریک/ شرکای عمومی کسب و کار را مدیریت می‌کنند، در حالی که افراد شریک محدود اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند.
یک مشارکت محدود یا همان LP، نسخه‌ای از یک مشارکت عمومی است ولی با اینکه ممکن است به رواج مشارکت عمومی نباشد، اما این نوع مشارکت گزینه مناسبی برای کسب و کارهایی است که به دنبال افزایش سرمایه از سرمایه گذارانی هستند که علاقه مند به کار جنبه‌های روزانه عملیات شما هستند.
با یک مشارکت محدود، دو مجموعه از شرکا وجود دارد: شرکای عمومی و شرکای محدود. شرکای عمومی معمولاً در تصمیمات روزانه کسب و کار مشارکت داشته و مسئولیت‌های شخصی برای کسب و کار دارند. از سوی دیگر، یک نوع شرکای محدود وجود دارد که مسئول بدهی‌ها کسب و کار نبوده و در مدیریت‌های عادی کسب و کار سهیم نمی‌شود.
همانند مشارکت عمومی، اگر شما وارد یک توافق مشارکت محدود شوید، نیاز خواهید داشت تا کسب و کار خود را با به طور رسمی ثبت کنید، یک نام تجاری تعیین کنید و اداره مالیات داخلی (IRS) را از کسب و کار خود مطلع سازید. بنابراین هنگام جستجو برای گزینه‌های شراکت خود در یاد داشته باشید که این گزینه برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری هستند بسیار رایج است.

۴.شرکت سهامی:

یک کسب و کار کاملاً مستقل با سهامداران است.
یک شرکت سهامی، کسب و کار کاملاً مستقلی است که از چندین سهامدار است که دارای سهام کسب و کار هستند. رایج‌ترین عبارت شناخته شده با عنوان “شرکت سهامی C” است که به کسب و کار شما این امکان را می‌دهد تا  مانند یک فرد مالیالت‌تان را کم کنید.
تنها مشکل با این مسئله این است که سود شما شامل دو بار مالیات می‌شود، هم در سطح شرکتی و هم در سطح فردی. در هر حال، اجازه ندهید تا این موضوع جلوی شما را بگیرد ( البته این قانون در سایر کشورهای دنیا و مخصوصاً آمریکا رایج است و در ایران قوانین دیگری در مورد شرکت سهامی عملی می‌شود) این امر موضوع رایجی است و اگر شما اکنون برای شرکتی با چندین کارمند کار می‌کنید، به احتمال زیاد این همان ساختار کسب و کاری است که آن‌ها استفاده می‌کنند.
 در صورتی که شما به عنوان یک کسب و کار کوچک کار خود را شروع کنید، به خصوص کسب و کاری که تنها به صورت آنلاین فعالیت می‌کند، اعلام شخص شما به عنوان یک شرکت سهامی گزینه مناسبی نخواهد بود. با این حال، اگر شما هم اکنون یک کسب و کار تاسیس شده با چندین کارمند هستند، لیست کردن کسب و کار خود به عنوان یک شرکت سهامی می‌تواند حرکت مناسبی تلقی شود. شما نیاز دارید تا مستندات خیلی خاص دولتی را تهیه کرده و به دنبال آن مجوزهای کسب و کار مناسبی را اخذ نمایید.

۵.شرکت با مسئولیت محدود (LLC):

ترکیبی از شراکت و شرکت سهامی، طراحی شده برای تسهیل شروع کسب و کارهای کوچک است.
گزینه دیگر از انواع کسب و کار مربوط به شرکت با مسئولیت محدود است. شرکت‌هایی با مسئولیت محدود هستند که با عنوان LLC شناخته می‌شوند. یک شرکت با مسئولیت محدود نوع جدیدتری از کسب وکار‌هایی است که ترکیبی از شراکت و شرکت سهامی است.
به جای سهامداران، صاحبان شرکت‌های مسئولیت محدود با عنوان اعضا شناخته می‌شوند. مهم نیست یک شرکت مسئولیت محدود چند نفر اعضا دارد، باید یک عضو مدیریتی باشد که مراقب کارهای کسب و کار روزانه باشد. تفاوت اصلی بین شرکت‌های با مسئولیت محدود و شرکت‌های سهامی این است که شرکت‌های با مسئولیت محدود به عنوان یک نهاد کسب و کار جداگانه مالیات پرداخت نمی‌کنند.
در عوض، همه سود و زیان‌ها از کسب و کار به اعضای شرکت مسئولیت محدود که سود و زیان را به صورت فردی به اداره مالیات گزارش می‌دهند، منتقل می‌شود. نکته جالب در خصوص پیگیری یک شرکت مسئولیت محدود این است که مسئولیت فردی در تصمیمات کسب و کار یا فعالیت‌های شرکت مدنظر است.
نکته دیگر کاغذ بازی کمتر در تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود در مقایسه با شرکت‌های سهامی است. شرکت‌های مسئولیت محدود نوع رایج دیگری از کسب و کار‌های آنلاین هستند، زیرا این شرکت‌ها به گروه‌های کوچک از افراد این امکان را می‌دهند که به سادگی با یکدیگر یک شرکت را تأسیس کنند.

۶.سازمان‌های غیرانتفاعی:

کسب و کاری که از درآمدهایش برای اهداف خیرخواهانه استفاده می‌کند.
نام سازمان غیر انتفاعی کاملاً واضح است، یعنی این نوع موسسه یک سازمان کسب و کار است که هدفش ارتقاء اهداف آموزشی و خیرخواهانه است. جنبه “غیر انتفاعی” از آنجا پا در میان می‌گذارد که هر پولی که توسط شرکت کسب می‌شود، باید توسط سازمان برای پرداخت هزینه هایش، برنامه هایش و غیره نگه داری شود.
به یاد داشته باشید که چندین نوع از شرکت‌های غیر انتفاعی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها می‌توانند وضعیت “معاف از مالیات” را کسب کنند. این فرآیند نیاز به تکمیل کاغذ بازی‌های اداری شامل یک درخواست برای دولت برای شناخته شدن به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی است. بسته به فاکتورهای کسب و کار جدید شما، آن‌ها می‌توانند به شما اعلام کنند که شما در چه دسته‌ای قرار خواهید گرفت.

۷.شرکت تعاونی (Co-op):

کسب و کاری که با هدف سود اعضای سازمان که از خدمات آن استفاده می‌کنند، کار می‌کند.
آخرین مورد در لیست هفت نوع از انواع کسب و کار رایج شرکت‌های تعاونی، یا همان کسب و کاری است که تماماً برای سود اعضای یک سازمان که از خدمات آن استفاده می‌کند، فعالیت می‌کند. به عبارت دیگر، هر چیزی که توسط شرکت تعاونی کسب شود در میان خود اعضای تقسیم شده و نیاز به پرداخت به سهامداران خارجی و غیره نیست.
بر خلاف سایر انواع کسب و کارها که دارای سهامدارانی هستند، شرکت‌های تعاونی سهام‌هایشان را به “اعضای” تعاونی که دارای حقی در فعالیت‌ها و راستای شرکت تعاونی هستند، اعطا می‌کنند. تفاوت اساسی در فرآیند تبدیل به یک شرکت تعاونی، همان‌طور که در مقایسه با سایر انواع کسب و کار ذکر شد، این است که سازمان شما باید آیین نامه‌ای تدوین کند، دارای یک درخواست عضویت بوده و یک هیئت مدیره با یک جلسه هیئت مدیره داشته باشد.
برای انتخاب از میان انواع مختلف کسب و کارها، اول از خود چند سوال اساسی بپرسید:
-آیا کسب و کار شما یک خیریه است یا برای سود دهی است؟
-آیا کسب و کار شما شراکتی است؟
-آیا می‌خواهید مالیات کسب و کار را تحت شماره تامین اجتماعی پر نمایید، یا می‌خواهید کسب و کارتان یک شناسه مالیاتی داشته باشد؟
-دوست دارید چه میزان مسئولیت فردی را بر عهده گیرید؟
-اگر شریکی دارید، چه میزان کنترل برای شریک‌تان در نظر می‌گیرید؟
-آیا برای کسب و کارتان کارمندانی خواهید داشت؟
-آیا شرکت شما به صورت دموکراتیک توسط اعضایش بدون یک مالک اداره خواهد شد؟
پس از اینکه به این سوالات پاسخ دادید و درباره نوع کسب و کارتان تصمیم گرفتید، گام‌های بعدی وابسته به دولت‌ها و کشورهای مختلف خواهد بود، زیرا شما باید فرم‌های خاصی مربوط به موقعیت و نوع کسب و کار خود را تکمیل نمایید. تعداد از کتاب‌ها و منابع برای این کار وجود دارند. بسیاری از این منابع استفاده از موسسات کسب و کار‌های کوچک را به عنوان نقطه شروع پیشنهاد می‌دهند.
پیشنهاد می‌شود که قوانین مربوط به هر یک از انواع معرفی شده کسب و کارها را مطالعه کنید. چون برخی از قوانین مربوط به کسب و کار در ایران به تازگی تغییراتی داشته‌اند و مبانی قانونی فاکتور بسیار مهمی در انتخاب کسب و کار شما به حساب می‌آید.

معرفی کسب و کارهای موفق ایران

۱.اسنپ

اسنپ یکی از استارتاپ­های موفق و الهام گرفته شده از ایده خلاقانه Uber است. این شرکت توانست با داشتن یک اپلیکیشن موبایل، افرادی که تمایل دارند تا به عنوان تاکسی فعالیت کنند را جذب کرده و با آن­ها همکاری داشته باشد. از طرفی با ارائه خدماتی با کیفیت بالا و پشتیبانی قوی به همراه هزینه پایین، مشتریان زیادی را به خود جذب نماید.

۲.دیجی کالا

دیجی کالا، پربازدیدترین سایت در خاورمیانه و بزرگ­ترین سایت فروش محصولات دیجیتالی و الکترونیکی در ایران می­باشد. این وب سایت در آغاز راه خود تنها به نقد و بررسی کالاهای دیجیتال نظیر موبایل و لپ­تاب و… می­نمود. ولی با گذشت زمان به فکر فروش این محصولات در وب سایت خود افتاد. این سایت از نظر موسسات تعیین سطح خارجی با ارزش ۱۵۰ میلیون دلار بزرگ­ترین استارتاپ ایرانی لقب گرفته است.

۳.علی بابا

علی بابا باسابقه‌ترین، بزرگ‌ترین و معتبرترین سامانه‌ی خرید اینترنتی بلیط هواپیما و قطار است. علی بابا نه تنها تمامی پروازهای ثبت شده در سیستم پروازهای بین‌المللی را که از مبدا یا مقصد تهران انجام می‌شود برای شما جستجو می‌کند، بلکه این جستجو را برای تمامی مقاصد پروازی و ایرلاین‌های خارجی که امکان خرید آنلاین بلیط آن­ها موجود است انجام می‌دهد.

۴.کافه بازار

این شرکت بزرگ­ترین بازار انواع اپلیکیشن­های گوشی­های هوشمند در ایران می­‌باشد. موسسان این استارتاپ توانسته ­اند میلیون­ها کاربر، تبلیغ­ کنندگان اینترنتی و برنامه ­نویسان گوشی­های هوشمند را از طریق بسترهایی مانند اَپ­استور بازار به یکدیگر متصل نمایند.

۵.آپارات

این سایت در واقع بومی ­سازی شده‌ی سایت یوتیوب می­‌باشد که با فیلتر بودن این شبکه جهانی در ایران، آپارات توانسته به خوبی جایگزین مناسبی برای این وبسایت در داخل کشور باشد و از این طریق به درآمد قابل توجهی دست پیدا کند.

۶.تپسی (TAP30)

تپسی رقیب قدر اپیلیکشن اسنپ، سامانه هوشمند درخواست تاکسی است. تپسی از طریق اپلیکیشن موبایل و پنل سازمانی، شما را با سفیران (رانندگان) مرتبط می‌سازد. شما به راحتی، با دو کلیک می‌توانید درخواست خودرو دهید و سفری با کیفیت، ایمن و ارزان را تجربه کنید.

۷.اسنپ فود

ایده این استارتاپ سرویس دلیوری غذا در کمترین زمان به همه نقاط تهران است. این اپلیکیشن بر حسب موقعیت جغرافیایی، تمامی رستوران­های طرف قرارداد خود را به شما نمایش می‌دهد. بدین ترتیب، شما می‌توانید از رستوران مورد نظر، غذای مورد علاقه خود را سفارش داده و پرداخت آن را به صورت آنلاین انجام دهید.

۸.دیوار

دیوار از محبوب­ ترین و معروف­ترین استارتاپ­های ایرانی به حساب می‌آید. این سایت یک سایت فروش محصولات دست دوم می‌باشد و کابران می‌توانند ابزار، لوازم و وسایلی که به آنها نیازی ندارند در این سایت به فروش برسانند.

۹.بامیلو

بامیلو یک بازار تجارت الکترونیک در ایران است. فروشگاه اینترنتی بامیلو پس از دیجی­کالا دومین فروشگاه اینترنتی پربازدید در ایران است. بامیلو بازار هدفی شبیه به دیجی‌کالا دارد و حتی تنوع بالاتر رده محصولات آن دیجی‌کالا را به تحرک واداشت. هرچند درفروش محصولات دیجیتال به دیجی‌کالا نرسیده است امّا در فروش رده پوشاک که البته دیجی‌کالا وارد آن نشده، پیشتاز بازار است.

۱۰.تخفیفان

«تخفیفان» اولین وب‌ سایتی بود که با فراهم ‌آوردن امکان خرید گروهی، به کاربران فرصت خرید ارزان‌تر می‌داد. چیزهایی که می‌توان از تخفیفان خرید، فقط شامل کالا نمی‌شود و تقریبا تمام خدماتی که برای زندگی بهتر لازم داریم، در تخفیفان پیدا می‌شود: رستوران‌ها، مراکز تفریحی، بهداشتی، آموزشی و … اپلیکیشن «تخفیفان» کامل‌کننده همان وب‌سایتی است که به سرعت به محبوبیت زیادی بین کاربران رسید.

۱۱.زوپ

زوپ که ایده‌ای بسیار کاربردی جهت درمان بیماران به‌حساب می‌آید شرایطی قرار داده تا پزشک و بیمارش بتوانند در یک ارتباط ویدئوئی به رفع مشکل بپردازند. زوپ یک وبسایت و اپلیکیشن برای مشاوره آنلاین ویدیویی و متنی بین پزشکان و مردم است که از چند ماه قبل فعالیت خودش را به صورت آزمایشی آغاز کرده ولی در همین مدت کوتاه توانسته حسابی بدرخشد.

۱۲.مهمانو

در بسیاری از مراسم‌ها مانند جلسات، مراسم عروسی و… برگزارکنندگان معمولا زمان کافی برای خرید اقلام پذیرایی باکیفیت را ندارند. ­­مهمانو یکی از استارت‌­آپ­های جدید ایران است که می‌توانید از طریق وب ‌سایت آن بسته‌های پذیرایی خود را سفارش دهید و پک‌های خود را تازه و با کیفیت رأس ساعت تحویل بگیرید. به زودی اپلیکیشن مهمانو نیز راه‌اندازی خواهد شد.

۱۳.مامان پز

مامان­پز ایده تهیه غذا برای افرادی بود که به دلیل مشغله‌های مختلف نمی‌توانستند خودشان آشپزی کنند و الزاما باید به غذاهای رستوران‌ یا فست‌فود رجوع می‌کردند. مامان­پز همچنین برای کسانی که توانایی و علاقه به آشپزی در منزل دارند می‌تواند یک منبع درآمد خانگی خوب باشد.

۱۴.دنگی پال

دنگی پال به‌ عنوان یک ایده استارت­آپی، برای آسان کردن روند پرداخت‌های گروهی و انتقال وجه است. شما می‌توانید در دنگی پال گروهی تشکیل داده و مبلغی را ذخیره کنید، پس از اتمام سفر یا قرار دوستانه این نرم‌افزار به کمک شما می‌آید و مبلغ دقیق سهم هرکس را انتخاب کرده و به‌ راحتی به حساب پرداخت‌کننده مبلغ، واریز می‌نماید.

۱۵.بیدود

شرکت “پاک چرخ ایرانیان” با هدف کاهش آلودگی هوا، کمک به محیط‌ زیست، افزایش سلامت شهروندی و کاهش ترافیک، در نظر دارد دوچرخه‌هایی را در سطح شهر قرار دهد تا به کاهش آلودگی هوا کمک کند. کافی است در بیدود به دنبال دوچرخه بگردید و پس از یافتن نزدیک‌ترین دوچرخه به محل استقرارتان با گوشی همراه خود، QR کد درج‌شده بر روی دوچرخه را اسکن کنید تا قفل باز شود.

۱۶.پتیا

حیوانات خانگی نیاز به توجه زیادی دارند و رفع نیازهای آن‌ها در دنیای پرمشغله امروز ما کار سختی به شمار می‌رود. استارت­ آپ پتیا با شناخت حساسیت افراد نسبت به حیوان خانگی خود اپلیکیشنی طراحی کرده که مخصوص این حیوانات دوست‌داشتنی است.

کسب و کار خانگی

به هر نوع فعالیت اقتصادی در محل سکونت شخصی که با استفاده از امکانات و وسایل منزل راه اندازی شود کسب و کار خانگی می‌گویند.
امروزه کسب و کارهای خانگی از بخشهای حیاتی و ضروری فعالیتهای اقتصادی کشورهای پیشرفته محسوب می‌شوند. کسب و کار خانگی از نظر ایجاد شغل، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات، موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر کشور می‌شوند.
مشاغل خانگی بهترین راه کسب در آمد برای بسیاری از افرادی که از کار کردن برای دیگران خسته شده اند به شمار می‌رود . مشاغل خانگی این روزها طرفداران زیادی دارد و موجب توسعه پایدار و کاهش فقر و محرومیت می‌شود .
همچنین برای جوانان، کسب و کارهای خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه اندازی کسب و کار شخصی است، زیرا راه اندازی آن در مقایسه با دیگر انواع کسب و کار ساده و آسان است.
به عنوان نمونه شما می‌توانید با یک دستگاه رایانه و یک خط تلفن، یک کسب و کار اینترنتی راه بیندازید و کارها و خدمات مختلفی را به مردم عرضه و ازاین راه برای خود درآمد کسب کنید.

نکات مهم برای راه اندازی کسب و کار خانگی

-درباره ایده کسب و کارتان تحقیق کنید.
-درباره محصول یا خدماتتان نیز اطلاعات کسب کنید.
-محل کار خود را تعیین کنید.
-مشارکت دیگر اعضای خانواده را جلب کنید.
-اسم مناسبی برای کسب و کارتان انتخاب کنید.
-اسباب و تجهیزات مناسبی برای کسب و کارتان تهیه کنید.
-پوشش مناسب و درخور برای کسب و کارتان فراهم کنید.
-یک صندوق پستی به کسب و کارتان اختصاص دهید.
-با دوستان و همسایگانتان رک و صادق باشید.
-حساب بانکی برای کسب و کارتان باز کنید.
-ارتباطات بیشتری با دیگران برقرار کنید.
-از داشتن کسب کار خانگی واهمه و خجالتی نداشته باشید، بلکه به آن افتخار کنید.

ایده های کسب و کار خانگی

با توجه به سمت و سویی که دنیای کسب و کار به خود گرفته، بسیاری از افراد به سمت مشاغل خانگی روی آورده و کسب درآمد از این طریق را به مراتب بهینه‌تر می‌یابند. اما باید دید که سودآورترین مشاغل خانگی کدامند؟ با شناخت این مشاغل، می‌توان بالاترین میزان درآمد را بدون نیاز به ترک منزل و رفت و آمد هر روزه به محیط کار داشت.

۱.تولید میوه خشک

شرایط کار: در این نوع شغل خانگی باید قادر به تهیه میوه با قیمت کم و کیفیت بالا باشید. در سایز کوچک راه‌اندازی این کسب و کار، شاید نیازی به خشک کن‌های حرفه‌ای نباشد، اما در صورتی که مایل به گسترش آن باشید، حتما به دستگاه‌های خشک‌کن میوه نیاز خواهید داشت. در صورتی که تمیزی و کیفیت میوه‌های خشک شما بالا باشد، به سرعت به فروش عالی دست یافته و مشتری‌های دائمی پیدا خواهید کرد. به یاد داشته باشید که شکل بسته بندی نیز تاثیر زیادی در حجم فروش و به دست آوردن مشتری‌های وفادار خواهد داشت.
میزان درآمد: ماهیانه ۱ تا ۲۰ میلیون تومان (بستگی به حجم تولید دارد.)
سرمایه مورد نیاز: برای تولید میوه خشک بدون دستگاه خشک‌کن و به شکل سنتی، به سرمایه‌ای در حدود ۵۰۰ هزار تومان (برای خرید میوه و بسته بندی) نیاز دارید؛ اما در جهت گسترش کار و با خرید دستگاه‌های خشک‌کن میوه، سرمایه مورد نیاز به ۴ تا ۵ میلیون تومان می‌رسد.

۲. تولید محتوا و سئو از سودآورترین مشاغل خانگی

شرایط کار: این کار نیاز به تسلط بر جستجو در فضای اینترنت، تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مهارت در نگارش و ادبیات فارسی دارد. در صورتی که به اصول سئو نیز مسلط باشید، سطح درآمد و موفقیت شما در کار بالا خواهد رفت. بازار تولید محتوا و سئو، در دنیای فعلی بسیار داغ است و شما می‌توانید در عین حال با چندین کارفرما قرارداد کار بسته و به درآمد بسیار خوبی از این طریق دست یابید.
میزان درآمد: ماهیانه از ۱ تا ۱۰ میلیون تومان
سرمایه مورد نیاز: سرمایه شما در ذهن و دست‌هایتان نهفته است و تنها به یک سیستم کامپیوتری و اینترنت پرسرعت نیاز خواهید داشت.

۴. خیاطی

شرایط کار: خیاطی یکی از مشاغل خانگی بسیار سودآوری است که از دیرباز رونق داشته و به نظر می‌رسد که هرگز از رونق نخواهد افتاد. اگر به هنر خیاطی آشنایی دارید، از همین امروز کسب و کار خانگی خود را آغاز کنید. در صورتی که لباس‌های دوخته شده شما، کیفیت کار خوبی داشته باشند، مشتری‌های دائمی و وفادار پیدا کرده و مرتب بر تعداد مشتری‌هایتان افزوده خواهد شد.
میزان درآمد: خیاطی ماهیانه از ۱ تا ۱۵ میلیون تومان درآمد خواهد داشت و میزان آن بستگی به حجم و سطح کار شما دارد.
سرمایه مورد نیاز: سرمایه مورد نیاز خیاطی، یک چرخ خیاطی حرفه ای است که در شرایط فعلی احتمالا ۵ تا ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

۵. ترجمه

شرایط کار: ترجمه نیز مانند تولید محتوا، بازار خوبی دارد و همیشه مشتری‌های آن، به سراغ مترجم‌های حرفه‌ای و قابل اعتماد می‌روند. برای ترجمه باید به زبان خارجی خاصی تسلط کامل داشته و البته زبان مقصد را نیز به روانی نگارش کنید. شاید شروع کار کمی مشکل باشد، اما پس از چند ماه برای خود اسم و رسمی دست و پا کرده و رفته رفته، به حدی مشغول می‌شوید که مشتری‌های جدید را جواب خواهید کرد!
برای این که در شغل ترجمه به درآمد ثابت و همیشگی دست یابید، باید در کار خود متعهد، منظم و کاملا دقیق و حرفه‌ای باشید.
میزان درآمد: درآمد ترجمه به صورت ماهیانه از ۲ تا ۱۰ میلیون تومان
سرمایه مورد نیاز: این شغل خانگی را باید مهربان‌ترین در لیست خود بدانیم؛ زیرا به هیچ سرمایه‌ای جز توانمندی شما نیاز ندارد و حتی در صورت نداشتن سیستم کامپیوتری نیز می‌توانید به انجام آن بپردازید.

۶. استخراج بیت کوین

شرایط کار: شاید چند سال پیش چنین عنوانی را در فهرست مشاغل خانگی درآمدزا قرار نمی‌دادیم؛ اما اکنون حتی شاید لازم بود که استخراج بیت کوین را در صدر لیست جای می‌دادیم! با توجه به رسمی شدن استخراج بیت کوین در ایران و صدور مجوز آن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اینک می‌توان استخراج ارزهای مجازی را یکی از سودآورترین مشاغل دانست. البته بدیهی است که دنبال کردن آن به صورت کاملا صنعتی و حرفه‌ای، به درآمد سرشارتری منجر خواهد شد.
در نظر داشته باشید که رفته رفته تمام کشورهای جهان، بیت کوین را پذیرفته و حتی بسیاری از معاملات بین افراد و شرکت‌ها بر این پایه صورت می‌گیرد.
میزان درآمد: میزان درآمد در این حوزه کاملا بستگی به میزان استخراج دارد و قابل تخمین ابتدایی نیست.
سرمایه مورد نیاز: بسته به حجم استخراج، به سرمایه متفاوتی نیاز خواهید داشت. به علاوه طبق اعلام دولت، هزینه برق ماینرها مطابق هزینه برق صادراتی، لحاظ خواهد شد و باید این را در شمار هزینه‌های خود قرار دهید

۷. ساخت عروسک

شرایط کار: نگاهی به قیمت اسباب بازی‌های وارداتی بیندازید، قیمت‌ها سر به فلک می‌کشد! در چنین بازاری، ساخت عروسک در منزل با به کار بردن سلیقه و هنر؛ می‌تواند بازار فوق العاده‌ای داشته باشد. به واقع در حال حاضر بستر برای تولید عروسک‌های داخلی کاملا مهیا بوده و می‌توان از این طریق به درآمد عالی دست یافت. اگر فیلم سینمایی لاک قرمز را دیده باشید، شاید فکر عروسک‌سازی و عروسک‌فروشی را تا حدودی حرفه‌ای‌تر، به ذهن آورده و بتوانید با ایده‌های خلاقانه، به سرعت بازار وسیعی برای خود فراهم سازید.
میزان درآمد: درآمد ساخت عروسک، از ۵ تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود. (درآمدهای بالا، در شکل تولید گسترده و احتمالا به کار گرفتن نیروهای کمکی است. در حقیقت به این شکل شما به یک کارآفرین خانگی تبدیل خواهید شد.)
سرمایه مورد نیاز: سرمایه مورد نیاز ۲ تا ۵ میلیون تومان

۸. ساخت زیورآلات

شرایط کار: با ساخت زیورآلات خانگی، می‌توانید دایره کسب و کار پرسودی برای خود فراهم کنید. بانوان و دختران جوان عاشق زیورآلات هستند و اگر هنر ترکیب رنگ و زرق و برق را بشناسید و آن را به درستی به کار بندید، حتی می‌توانید صاحب برندی طلایی در این حوزه شوید. شما می‌توانید این زیورآلات را به مغازه‌های مرتبط با این کالاها فروخته و یا خودتان به صورت مستقیم نسبت به فروش آن‌ها در فضای مجازی یا یک فروشگاه اینترنتی، اقدام کنید. بدیهی است که در این صورت تمام سود آن‌ها، نصیب خود شما شده و مبلغی به واسطه پرداخت نخواهید کرد.
میزان درآمد: میزان درآمد در این حوزه از ۲ تا ۱۰ میلیون تومان است.
سرمایه مورد نیاز: سرمایه مورد نیاز ساخت زیورآلات خانگی، بین ۱ تا ۳ میلیون تومان خواهد بود.

۹. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از سودآورترین مشاغل خانگی

شرایط کار: فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از پرسودترین مشاغلی است که دنبال کردن آن به هیچ موقعیت جغرافیایی بستگی ندارد. شما می‌توانید ساعت‌ها در تخت خواب خود دراز کشیده و این شغل پرسود را دنبال کنید. با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و داشتن فالوورهای زیاد، برندها به سراغتان آمده و در ازای تبلیغ کالا یا خدمات خود، مبالغ قابل توجهی پرداخت خواهند کرد.
برای این منظور باید ایده‌های نو و خاصی داشته باشید تا در به دست آوردن فالوورها در شبکه‌های مجازی، به سرعت موفق شده و در قالب یک اینفلوئنسر ظاهر شوید.
میزان درآمد: ماهیانه از ۱ تا ۲۰ میلیون تومان
سرمایه مورد نیاز: سرمایه مورد نیاز شما؛ زمان، گوشی هوشمند و اینترنت پرسرعت است.

۱۰. بافتنی

شرایط کار: در مورد خیاطی توضیحاتی دادیم، اما بافتنی نیز به همان سان می‌تواند سودآور باشد. البته بافتنی را شاید تا حدودی بتوان فصلی دانست؛ اما شما می‌توانید در فصولی که به کلاه، شال گردن یا لباس‌های بافتنی نیازی نیست؛ با بافت رومیزی و مانند آن، به کسب درآمد بپردازید. در صورتی که قادر به خرید ماشین بافت باشید، شکل کار شما حرفه‌ای‌تر شده و می‌توانید در زمانی کوتاه‌تر، میزان تولید بیشتری داشته و به همان نسبت، درآمد بالاتری کسب نمایید. البته همچنان برخی از محصولات دست بافت، بازار خاص خود را داشته و نباید آن‌ها را از قلم انداخت.
میزان درآمد: ماهیانه ۲ تا ۱۰ میلیون تومان
سرمایه مورد نیاز: ۱ تا ۳ میلیون تومان
کلام آخر
با استفاده از مهارت‌های فردی و برخی ابزارهای بیرونی، می‌توان از هیچ، ثروت خلق کرده و به قله‌های موفقیت صعود کرد. شما می‌توانید از ساده‌ترین مشاغل خانگی، به یک کارآفرین بزرگ تبدیل شده و سایر افراد را نیز در سودآوری خود شریک کنید. موفق و سربلند باشید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *