چگونه پشتکار داشته باشیم ؟

پشتکار ، یکی از مهم ترین عوامل رسیدن به موفقیت می‌باشد. اصلاً می‌توان گفت مهم ترین عامل موفقیت است! اگر شما هم انسانی هستید که همه کارها را نصفه انجام می‌دهید و تنبلی به در وجود شما به شدت رخنه کرده، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه پشتکار داشته باشیم را که ۱۰ راهکار فوق العاده برای افزایش پشتکار به شما معرفی می‌کند را مطالعه کنید تا به موفقیت از همیشه نزدیک و نزدیک تر شوید…
می‌خواهید بدانید که چه افرادی به موفقیت می‌رسد؟ و یا این پشتکار و اراده آن ها تا چه اندازه در مرحله های مختلف از زندگی شان تاثیر گذار است؟ اگر این نمونه سوال ها در ذهنتان شکل گرفته است پیشنهاد می‌کنم حتماً کلیپ زیر را مشاهده کنید. این کلیپ به شما می‌گوید که چقدر پشتکار و سرسختی می‌تواند زندگی تان را متحول کند.
 
آنچه در این مقاله می خوانید
۱) تعریف پشتکار
۲) پشتکار و موفقیت
۳) پشتکار افراد موفق دنیا
۴) جملات بزرگان درباره تلاش و پشتکار
۵) چگونه پشتکار داشته باشیم؟
۶)  شناخت دقیق مسیر
۷) از کارهای کوچک شروع کنید
۸) توانایی های خود را بشناسید
۹) باور خود را تقویت کنید
۱۰) به پیروزی های کوچکتان توجه کنید

تعریف پشتکار

پشتکار در معنای لغوی به معنای سعی و کوشش استقامت و پایداری می باشد. در واقع پشتکار را می‌توان در حالت عامیانه نیز به میزان پایداری شما در مسیری که پیش رو دارید و شاید میزان پافشاری شما در رسیدن به اهدافتان تعریف کرد. قرار دادن هدف مناسب یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هست که باید داشته باشید، پس برای همین مقاله هدف گذاری در زندگی را بخوانید تا بتوانید، با استفاده از آن اهداف مناسبی را برای خودتان تعیین کنید. 
این که در هنگام سختی ها و بروز مشکلات تا چه اندازه بر روی هدفی که تعیین کرده اید ثابت قدم می مانید و تلاش می کنید تا به آن دست پیدا کنید، نشان دهنده میزان پشتکار و موفقیت شما می‌باشد.
آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید ممکن است با هر نوع محرکی در ابتدا انگیزه لازم را بدست آورید و برای شروع کاری اقدام کنید. اما پس از مدتی که از فعالیت شما می گذرد، بدون شک موانع و مشکلات مختلفی برای شما ایجاد خواهد شد که هر کدام به نوعی سرعت حرکت شما را کند می کند. درست در همین مرحله است که اهمیت پشتکار و اراده مشخص خواهد شد. این که شما در این مرحله تا چه اندازه بر پافشاری خود ادامه دهید و استقامت خود را بالا ببرید تا بتوانید به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید همان پشتکار شما می باشد.
در مبحث پشتکار، استعداد و نبوغ و تحصیلات هیچ یک اهمیت ندارند. تنها چیزی که مهم است این است که شما پافشاری لازم را داشته باشید و فراموش نکنید درباره هر هدفی اگر پایداری کنید، بدون شک به موفقیت دست پیدا خواهید کرد. 

پشتکار و موفقیت

شاید بتوان این طور گفت که پشتکار شما کلید رسیدن به موفقیت شما محسوب می شود. هر هدفی دارای سختی های خاص خود می باشد. ممکن است در مسیر رسیدن به هدفتان بارها خسته و ناامید شوید و حتی بارها شکست های سختی را متحمل شوید. اما آنچه اهمیت دارد این است که درست در همین لحظه که سختی ها و ناملایمات مسیر تمام تلاش خود را می‌کنند که شما را از رسیدن به هدف منصرف کنند، شما پایداری کنید و با استقامت خود ثابت کنید که برای رسیدن به هدف مصمم هستید.
برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کنید. یکی از بهترین نکاتی که می‌تواند در مسیر رسیدن به موفقیت پشتکار شما را افزایش دهد و به شما کمک کند، این است که برنامه ریزی درستی داشته باشید. بدانید که در کجای مسیر ممکن است کدام مشکلات و سختی ها برای شما ایجاد شود. اهدافتان را تحلیل کنید تا موانع و مشکلات را به درستی بشناسید و بتوانید برای عبور از آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید از سوی دیگر سعی کنید انگیزه دهنده هایی را انتخاب نمایید که همیشه برای شما محرک قوی باشند. در غیر این صورت بعد از مدتی دیگر نمی توانند انرژی لازم را برای ادامه مسیر در وجود شما ایجاد کنند.
برای این که بتوانیم مسیر موفقیت را به درستی طی کنیم، لازم است که پشتکار و سرسختی داشته باشیم. سرسختی که  مسیر موفقیت را شیرین خواهد کرد.
به هیچ عنون استعداد بدون پشتکار و سرسختی به نتیجه نمی‌رسد
این مطلب را حتما بخوانید:چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

پشتکار افراد موفق دنیا

پشتکار یکی ویژگی‌هایی هست که همه افراد موفق آن را در وجود خود دارند. در حقیقت آن‌ها بعد از این که از نقشه راه موفقیت خودشان را ترسیم می‌کنند، به جای اینکه از خودشان بپرسند چگونه این مسیر را طی کنند، می‌پرسند که چگونه پرشتکار قوی داشته باشند؟ یعنی طی کردن این مسیر تنها با پشتکار و سرسختی ممکن است. مگر نه هر کسی به راحتی می‌توانست یک کریستیانو رونالدو یا بیل گیتس باشد. 
پشتکار رونالدو آنقدر زیاد بود است که حالا او را به یکی از بهترین بازیکن‌های فوتبال جهان تبدیل کرده. آنقدری که در سن هجده سالگی او باشگاه‌های لیگ دسته اول حاضر بودند که میلیون‌ها پوند برای او پرداخت کنند. یا پشتکار توماس ادیسون آنقدر زیاد بود که بعد از هزاران بار آزمایش دست از کار برنداشت و بعد از هر شکستی سخت‌تر کار می‌کرد. موفقیت درصد تلاش شما را می‌بیند و بعد به همان اندازه به شما از خودش به شما می‌دهد.
فکر کنم متوجه شده باشید که افراد موفق بیشتر پشتکار داشته‌اند تا استعداد. تلاش در هر کاری جواب خواهد داد و نتایج مورد نظراتان را به شما خواهد داد. البته این تلاش‌ها در راستای برنامه ریزی درست بوده است که سرانجام آن‌ها موفقیت شد است. اگر هنوز برای خودتان برنامه ریزی درستی انجام نداده‌اید یا می‌خواهید از درستی برنامه خودتان آگاهی پیدا کنید، حتماً مقاله چگونه برنامه ریزی کنیم؟ ما را بخوانید. به نکات فوق العاده‌ای در آن اشاره شده است.
باید هر روز سخت تلاش کنی،  من هر روز این کار را می‌کنم و حالا من را به بالاترین سطح رسانده

جملات بزرگان درباره تلاش و پشتکار

در ادامه به جملات زیبای پشتکار و سرسختی از زبان بزرگان دنیا خواهیم پرداخت.
  • درجه سعادت اشخاص بستگی به اراده و میل خود آنها دارد. (آبراهام لینکلن)
  • استعداد ارزان تر از نمک سر سفره است. چیزی که افراد با استعداد را از افراد موفق جدا می‌کند، تلاش زیاد است. (استیون هاوکینگ)
  • اگر هیچ وقت تلاش نکرده‌اید، از کجا می‌دانید که آیا هیچ شانسی وجود دارد یا نه؟ (جک ما)
  • انسان وقتی یک چیزی را با تمام توان بخواهد، تلاش می‌کند و سرانجام آن را به دست می‌آورد. (جین وبستر)
  • من به تلاش زیاد و شانس اعتقاد دارم، و اولی اغلب منجر به دومی می‌شود. (جی.کی.رولینگ)
  • به یاد داشته باشید که وقتی برای آرزویی خوب تلاش می‌کنید، خداوند شما را هدایت می‌کند و شما را برای آن تلاش ارزنده برمی انگیزد. (پاراماهانسا یوگاناندا)

چگونه پشتکار داشته باشیم؟

برای افزایش پشتکار و بالا بردن آن راه های بسیار زیادی وجود دارد. توصیه های بسیار زیادی از افراد مختلف به ما می شود که با استفاده از آنها بتوانیم پشتکار خود را افزایش دهیم و یا شاید آن را حفظ کنیم. اما در بین همه این ها تعدادی نکته کلیدی وجود دارد که بدون شک رعایت آنها بیش از هر چیز دیگری می تواند به شما در این مسیر کمک کند.

۱. اهداف دقیق

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، این است که هدف دقیقی ندارند. همانطور که در مقاله اهمیت هدف گذاری گفتیم تا زمانی که شما به صورت درست و دقیق ندانید که چه می‌خواهید و قرار است به چه هدفی دست پیدا کنید، نمی توانید درباره پشتکار حرفی بزنید. 
زمانی که مرتب از این شاخه به آن شاخه بپرید، هر بار تصمیم جدیدی را اتخاذ کنید و برای انجام کارهای جدید اقدام کنید، بعد از مدتی دچار خستگی خواهید شد و پشتکار خود را از دست می‌دهید. علت این است که موفق نشده اید در هیچ حوزه‌ای پیشرفتی به دست آورید. به همین دلیل دچار احساس ناامیدی می شوید. بنابراین اگر قرار است پشتکار داشته باشید، باید اهداف خود را در مشخص کنید به آنها پایبند باشید.
برای آنها زمان بندی قرار دهید و به سمت آنها حرکت کنید. در این صورت است که می توانید پشتکار خود را حفظ کنید. اهداف شما اگر درست و دقیق انتخاب شوند و همان چیزی باشند که دوست دارید به آن ها دست پیدا کنید، بدون شک می توانند محرک بسیار خوبی برای حفظ انگیزه و همی نطور پشتکار شما باشند. بنابراین در انتخاب اهدافتان دقت به خرج دهید و هدف شما باید همان چیزی باشد که واقعاً آرزوی رسیدن به آن را دارید.

۲. شناخت دقیق مسیر

وقتی قرار است در مسیری حرکت کنید، باید آن را به خوبی بشناسید. از موانع و سختی هایی که ممکن است در راه شما قرار گیرد آگاهی داشته باشید. در غیر این صورت زمانی که با مشکلی غیرمنتظره مواجه شوید، ممکن است به طور کامل انگیزه خود را از دست بدهید و به این ترتیب پشتکار شما تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. بنابراین برای حرکت در یک مسیر مشخص باید شناخت کاملی از آن مسیر داشته باشید. موانع و سختی ها همیشه وجود دارند و این شما هستید که باید آنها را دقیق شناسایی کنید تا بتوانید در مواجهه با آنها تصمیمات درستی را اتخاذ کنید.
قوت اراده و پشتکار ما ناشی از دور اندیشی می‌باشد

۳. انتخاب راه حل درست

بعد از شناخت سختی ها و مشکلات، نوبت به انتخاب راه حل مناسب می‌رسد. این که شما بدانید در مواجهه با هر مشکلی باید چه ترفندی به کار ببرید و کدام راه‌حل را استفاده کنید تا از دست مشکل رهایی یابید و آن را پشت سر بگذارید، یکی از مهم ترین مراحل برای حفظ پشتکار است. برای همین، مقاله‌ای به نام مهارت تصمیم گیری را برای شما نوشته‌ایم که با آن، راه حل‌های مناسب هر موضوعی را پیدا کنید.
انتخاب راه حل درست این امکان را فراهم می‌کند که از پس مشکلات به خوبی بر آیید و بتوانید آنها را پشت سر بگذارید. به این ترتیب انگیزه ای در وجود شما ایجاد می شود. این انگیزه موجب می‌شود پشتکار شما برای ادامه مسیر چندین برابر شود. زیرا توانسته‌اید از موانع به خوبی عبور کنید.
تلاش و پشتکار همیشه نتیجه خواهد داد

۴. از کارهای کوچک شروع کنید

فردی را تصور کنید که تاکنون نتوانسته در زندگی خود هرگز به موفقیتی دست پیدا کند و کاری را به سرانجام برساند. حال این فرد یک هدف بزرگ را انتخاب کرده و تصمیم دارد که به آن برسد. بدون شک در به سرانجام رساندن آن شکست خواهد خورد و نیمه کاره رهایش خواهد کرد.
برای اینکه پشتکار و اراده خود را تقویت کنید، باید از انجام کارهای کوچک شروع کنید. برای خود اهداف کوچکی را در نظر بگیرید و تلاش کنید که به آنها دست پیدا کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید پشتکار و اراده خود را تقویت کنید. به قولی تغییرات کوچک هستند که می‌توانند شگفتی را ایجاد کند.
فراموش نکنید پشتکار دقیقاً مانند یک عضله است. اگر همان ابتدا برای تقویت آن تمرینات بسیار شدید انجام دهید، ممکن است دچار آسیب دیدگی شوید و نتوانید مسیر خود را به پایان برسانید. اما زمانی که ابتدا از فعالیت های کوچک و تمرینات ساده تر شروع می کنید، بعد از مدتی عضلات شما ورزیده می شوند و آماده انجام فعالیت های بزرگ تر می باشند.

۵. علایق خود را دنبال کنید

وقتی شما به کاری علاقه نداشته باشید، چه بخواهید و چه نخواهید بعد از مدتی خسته و دلزده خواهید شد و دیگر تمایلی برای ادامه آن فعالیت نخواهید داشت. بنابراین زمانی که قرار است هدفی را انتخاب کنید، به میزان علاقه خود نسبت به آن توجه داشته باشید.
اگر این هدف متناسب با علاقه شما باشد و در شما احساس شروع شوق ایجاد کند، احتمال اینکه آن را به پایان برسانید و در راه رسیدن به آن پشتکار و استقامت داشته باشید بسیار بیشتر است. این افراد معمولاً شاید در ابتدا قوی فعالیت کنند، اما بعد از مدتی آنچه که آنها را در مسیر حرکت نگه می دارد، میزان علاقه آنها نسبت به هدف خود و ارزشی است که برای آن قائل هستند. بنابراین حتماً سعی کنید اهداف تان با علایقتان متناسب باشد.
برای این که شما عزیزان بتوانید علایق خودتان را به درستی پیدا کنید، توصیه می‌کنم که یکی از محصولات ما به نام کشف استعداد و علایق واقعی دیدن کنید. این محصول خیلی خوب به شما یاد می‌دهد که چگونه علایق و استعدادهای خودتان را کشف کنید. به دلیل اهمیت بالا این مسئله توصیه می‌کنم که این کار را بکنید؛ زیرا افراد بسیاری زیادی بوده‌اند که با کشف نکردن این علایق کل آینده شغلی خودشان را تباه کرده‌اند. نه تنها آینده شغلی، بلکه کل زندگی خود را، از موفقیت گرفته تا زندگی شاد داشتن. 
وقتی به کاری علاقه نداشته باشید، بعد از مدتی از آن خسته می‌شوید

۶. توانایی های خود را بشناسید

هر کسی در یک حوزه خاص توانمند است. قرار نیست همه افراد مانند یکدیگر باشند. شما می توانید یک پزشک موفق باشید و یا یک نقاش بسیار ماهر. بنابراین باید توانمندی های خود را به درستی بشناسید، بدانید که در کدام حوزه بیشتر مهارت دارید و اهداف تان را متناسب با این مهارت ها انتخاب کنید.
از سوی دیگر توجه داشته باشید که نقاط ضعف خود را نیز مدنظر قرار دهید. برای این که بتوانید پشتکار خود را حفظ کنید، باید نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی شناسایی کرده و مطابق با آنها مسیر حرکت خود را تعیین کنید. اگر نقطه ضعفی دارید سعی کنید آن را برطرف کنید. زیرا ممکن است زمانی که به قسمت‌های سخت مسیر حرکت خود برسید، این نقطه ضعف ها و پشتکار شما را تحت الشعاع قرار دهد و و از ادامه دادن مسیر باز بمانید. بنابراین قبل از وارد شدن به مسیر حرکت و رسیدن به اهدافتان، نقطه ضعف ها را برطرف کنید و نقاط قوت خود را بهبود بخشید.

۷. از دیگران کمک بگیرید

برخی مواقع ممکن است شما هم دچار این احساس شده باشید که فکر کنید دیگر توانایی برای ادامه مسیر ندارید. نمی توانید به هدفتان دست پیدا کنید. به طور کامل دچار ناامیدی شده باشید و فکر کنید شاید بهتر است که دیگر تلاشی نکنید. در این لحظات سعی کنید حتماً با کسانی که در این حوزه تخصص دارند و یا افرادی که قبل از شما این مسیر را طی کرده اند و با سختی های آن آشنا هستند مشورت کنید. اجازه دهید آنها به شما انگیزه دهند و به شما کمک کنند تا روحیه خود را حفظ کنید و همچنان مصرانه و پرتلاش به سمت اهداف خود قدم بردارید. گاهی اوقات ممکن است کمک گرفتن از یک فرد دیگر موجب شود پشتکار شما حفظ شود و یا افزایش پیدا کند تا بتوانید به آنچه که مد نظر دارید دست پیدا کنید.

۸. باور خود را تقویت کنید

درباره توانایی هایتان و درباره چیزی که دوست دارید به آن دست پیدا کنید باید باورهای خود را تقویت کنید.  باور مثبت یکی از بهترین محرک ها برای حرکت در مسیر می باشد و می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر روی افکار شما تاثیر بگذارد و موفقیت شما را تضمین کند. این که باور داشته باشید می توانید و سرانجام به هدفتان خواهید رسید، موجب می‌شود پشتکار خود را حفظ کنید و در مقابل موانع و سختی ها، از خود استقامت و پایداری نشان دهید. شک نکنید باورهای مثبت و افکار مثبت می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی مسیر حرکت شما بگذارند و تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند. بنابراین به هیچ عنوان از آنها غافل نشوید، قدرت باور را جدی بگیرید!
باور به موفقیت پشتکار شما را افزایش می دهد

۹. مراحل هدف را تقسیم بندی کنید

مراحل رسیدن به هدف تان را تقسیم بندی کنید و آن را به کارهای کوچک تری تقسیم کنید. این تقسیم بندی می‌تواند به شما کمک کند تا با پشتکار و اراده بیشتری در این مسیر گام بردارید. زمانی که یک کار بزرگ به کارهای کوچک تر و مراحل مختلف تقسیم می‌شود، بعد از گذر کردن از هر مرحله انگیزه شما برای ادامه دادن مسیر چندین برابر خواهد شد. بنابراین حتماً اهداف تان را در چند مرحله مختلف برنامه ریزی کنید تا بتوانید با پشتکار بیشتری در هر مرحله را پشت سر بگذارید و به مرحله بعدی راه پیدا کنید. اگر در این کار مشکل دارید یا می‌خواهید این مهارت را بهبود ببخشید، حتماً روی کلمه مهارت هدف گذاری کلیک کنید.

تغییرات کوچک موفقیت های بزرگ را در پی خود دارند

۱۰. به پیروزی های کوچکتان توجه کنید

یکی از اشتباهات بسیاری از افراد این است که از خود توقعات غیر منطقی و غیر عاقلانه دارند. به همین دلیل هم به پیروزی های کوچک خود توجهی نمی کنند و نهایتاً دچار احساس ضعف و سرخوردگی می شود. اما نکته مهم این است: فرقی نمی‌کند پیروزی که به دست آورده اید کوچک باشد یا بزرگ. مهم این است که شما موفق شده اید کاری را انجام دهید و آن را به سرانجام برسانید.
بنابراین حتی اگر از نظر خودتان آن پیروزی بسیار کوچک بوده است، نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و و آن را ملاک خود قرار دهید. باور داشته باشید که اگر یک بار به پیروزی کوچکی دست پیدا کرده اید، پس از آن هم می توانید به موفقیت های دیگری برسید. این موضوع تا حد بسیار زیادی موجب می‌شود از خود پشتکار و تلاش بیشتری نشان دهید…
امیدوارم با پشتکارتر و پرقدرت تر از همیشه ببینمتان…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *