خلاصه کتاب سرسختی نوشته آنجلا داکورث

کتاب سر سختی (Grit) نوشته آنجلا داکورث از کتاب های روانشناختی پر فروش در زمینه رشد شخصی است که به بررسی دقیق مفهوم سر سختی یا عزم به عنوان ترکیبی از اشتیاق و پشتکار پرداخته و درباره اهمیت تلاش در رسیدن به موفقیت سخن می گوید.
خانم داکورث در این کتاب نتیجه مطالعات و تجربه های شخصی خود را در قالب مثال های واقعی از زندگی ارائه داده و تحلیل عمیقی از استعداد، تلاش و موفقیت در اختیار خوانندگان قرار می دهد که با کمک این نکات بتوانند سر سختی را در خود و فرزند خود تقویت کنند.
 
خواندن این کتاب به همه افرادی که به روانشناسی و رشد شخصی علاقه مند هستند توصیه می شود. در ادامه برای مطالعه خلاصه ای از کتاب سر سختی و جملات الهام بخش آن با ما همراه باشید.

خلاصه ای از کتاب سر سختی

نویسنده در کتاب سر سختی روی این مسئله تاکید می کند که چگونه تلاش، اغلب تحت الشعاع استعداد قرار می گیرد در حالی که برای دستیابی به موفقیت آن چه واقعا اهمیت دارد تلاش است.

سر سختی چیست؟

خانم داکورث برای توضیح سر سختی از مفهوم ثبات قدم استفاده کرده و معتقد است تنها با ثبات قدم است که می توان به موفقیت های عظیم دست پیدا کرد.
کسی که به دنبال دستاوردهای بزرگ است هرگز فکر نمی کند به اهدافش رسیده بلکه همواره سعی می کند پشتکار بیشتری به خرج دهد.
چنین فردی بر خلاف افراد از خود راضی اغلب از خودش رضایت ندارد اما این نارضایتی نه تنها به نا امیدی او منجر نخواهد شد بلکه او به طرز عجیبی از این ناراضی بودن و دنبال کردن پیوسته اهدافش احساس رضایت می کند.
افراد واقعا سر سخت پر از شور هستند، اشتیاق دائمی دارند، درد و نا امیدی را تحت فشار قرار می دهند و به این راحتی ها تسلیم نمی شوند.
 

نقش استعداد

به گفته نویسنده جوامع انسانی روی استعداد که نوعی توانایی ذاتی در فرد می باشد تاکید دارند، علت این مسئله چیست و چرا همیشه موفقیت افراد به پای استعداد آن ها نوشته می شود؟ در این میان نقش تلاش چیست؟
در حقیقت تا زمانی که افراد تلاش نکنند به جایی نخواهند رسید و دستاوردی به دست نخواهد آمد اما علاقه شدید مردم به مسئله استعداد باعث شده در اغلب موارد نقش تلاش در موفقیت ها نادیده گرفته شود.

نقش تلاش

نویسنده معتقد است یکی از دلایل اصلی این که بسیاری از ما روی استعداد به عنوان عامل موفقیت تاکید می کنیم این است که دوست داریم باور کنیم افراد موفقی که به دستاوردهای بزرگ دست پیدا کرده اند توانایی خاص و جادویی داشته اند که ما از نظر فیزیکی امکان انجامش را نداریم.
در واقع می خواهیم علت عدم موفقیت خود را نداشتن استعداد – و نه عدم تلاش کافی – جلوه دهیم، به عبارت دیگر ما خود را در سطح افراد موفق نمی بینیم پس دلیل ندارد خودمان را با آن ها مقایسه کرده و فکرمان را آشفته کنیم.
به عنوان مثال ممکن است بگوییم یک شناگر المپیک استعداد ذاتی در زمینه شنا داشته که ما فاقد آن هستیم در حالی که از تلاش های بی وقفه او در طول ماه ها و سال های گذشته غافل می شویم.

استعداد مهم است؛ تلاش مهم تر

خانم داکورث استعداد را با توجه به این فرمول تعریف می کند که زمانی که شما وقت و تلاش بیشتری صرف کاری می کنید مهارت های شما با چه سرعتی افزایش می یابد و دستاورد را نتیجه رشد مهارت ها و استفاده از آن ها در جهت مثبت می داند.
 
او به فرصت ها به عنوان یک عامل کمک کننده نگاه می کند، برای مثال این که کسی بتواند زیر نظر یک استاد با تجربه آموزش ببیند یک فرصت بزرگ است و گاهی چنین فرصت هایی تاثیر بسزایی در مسیر موفقیت خواهند داشت.
با این وجود نویسنده در تئوری های خود عوامل بیرونی همچون فرصت ها و شانس را در نظر نمی گیرد و روی روان شناسی خالص موفقیت تمرکز دارد.
در فرمول های ارائه شده، استعداد یا سرعت رشد مهارت ها بسیار مهم است اما فاکتور تلاش از اهمیت دو برابر برخوردار می باشد و در واقع این تلاش است که باعث ایجاد و رشد مهارت می شود.
حتما بخوانید: خلاصه کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دکتر دیوید شوارتز

مثال

مثلا فردی را در نظر بگیرید که قصد کاهش وزن و تناسب اندام دارد، او ممکن است تجهیزاتی همچون تردمیل، وزنه یا حتی کفش های جدید خریداری کند که هدف خوبی پشت آن است اما تحقیقات نشان داده به طور متوسط ۴۰ درصد مردم بسیار کمتر از آن چه در ابتدا فکر می کنند از خریدهای خود استفاده خواهند کرد.
تناسب اندام به شدت تلاش ما بستگی دارد اما مهم تر این است که در دراز مدت تلاش پیوسته داشته باشیم در حالی که بسیاری از افراد مدتی پس از شروع دست از تلاش می کشند.
افراد سر سخت اگرچه مسیر را با حداکثر تلاش آغاز می کنند اما مهم تر این است که می توانند هر روز بدون بهانه به تلاش خود ادامه دهند.
 
دو شخص را در نظر بگیرید که یکی از آن ها نسبت به دیگری از دو برابر استعداد برخوردار بوده و به اندازه نصف او تلاش می کند، ممکن است در نهایت این دو به یک سطح مهارت دست پیدا کنند اما شخص اول در طول زمان بازدهی بسیار کمتری خواهد داشت.
افراد پر تلاش هم زمان با بهبود مهارت های خود از آن ها استفاده می کنند.

مقایسه استعداد و مهارت

بسیاری گمان می کنند استعداد و مهارت دو مفهوم یکسان هستند اما این طور نیست. استعداد به توانایی ذاتی افراد گفته می شود در حالی که مهارت با ساعت ها و روزها تمرین و تلاش بی وقفه برای پیشرفت در یک زمینه خاص ایجاد می شود.
زمان صرف شده برای کسب مهارت بیشتر از چیزی است که صرف استعداد می شود.

سر سختی ذاتی است یا اکتسابی؟

یکی از سوالاتی که احتمال ذهن همه شما را به خود مشغول کرده این است که آیا ما با خصلت سر سختی به دنیا می آییم و این خصوصیت ذاتی است یا به مرور زمان آن را به دست می آوریم؟
در واقع برای این سوال پاسخ واضحی وجود ندارد، به طور کلی می توان گفت ما تا حدودی با این خصلت متولد شده ایم و بخشی از این خصوصیت ژنتیکی است اما بخش دیگر آن با تجربه و به مرور زمان حاصل می شود.
 

خصوصیات افراد سر سخت

به نظر نویسنده افراد سر سخت دارای چهار ویژگی مشترک هستند که عبارت است از:
۱. یک فرد سر سخت باید علاقه و اشتیاق داشته باشد، از آن چه انجام می دهد لذت ببرد و به اشتیاق خود متعهد باشد تا بتواند هر روز خود را با صرف کردن برای اهداف و علایقش بگذراند. همچنین باید بداند که نمی توان یک شبه به آن چیزی که دوست دارد برسد و در این مسیر به صبر و انتظار نیاز است.
۲. فرد سر سخت باید توانایی تمرین کردن داشته باشد و بتواند هر روز خود را به تمرین کردن اختصاص می دهد، او باید تلاش کند تا هر روزش بهتر از روز قبل شود.
۳. نیروی محرکه پشت اشتیاق داشتن هدف است، کسی که سرسخت است اهداف خود را می شناسد و به چرایی کارهایی که انجام می دهد واقف است.
۴. خصوصیت مهم دیگر افراد سر سخت امیدواری است، فرد سر سخت باید امید داشته باشد تا بتواند ثبات قدم خود را در مسیر موفقیت حفظ کند.

چگونه می توان سر سختی را پرورش داد؟

در ادامه کتاب، نویسنده درباره چگونگی رشد سر سختی در کودکان صحبت می کند و معتقد است کودکان برای موفقیت در زندگی آینده به عشق، محدودیت ها و آزادی عمل نیاز دارند.
والدین بدون تلاش برای رسیدن به اهداف بلند مدت، داشتن اشتیاق و ثبات قدم در خود نمی توانند سر سختی را در کودکان خود پرورش دهند، بنابراین به عنوان یک پدر یا مادر اگر می خواهید کودکان سر سختی داشته باشید باید ابتدا اشتیاق، اهداف و ثبات قدم خود را بررسی کنید.
آیا به هدف های خود چسبیده اید و آن ها را بدون توجه به این که چه هستند تا آخرین لحظه دنبال می کنید؟ آیا این تصویری است که فرزندتان از شما می بیند یا از آن دسته آدم هایی هستید که تعداد زیادی هدف بی اهمیت تعیین کرده و در اغلب موارد تلاش چندانی برای رسیدن به آن ها نمی کنید؟
برای پرورش سر سختی در کودکان خود باید ابتدا خودتان سر سخت شوید زیرا نمی توانید چیزی را که خودتان نمی توانید انجام دهید به دیگری یاد دهید.
برای آشنایی با روش های پرورش سر سختی در خود و کودک تان توصیه می شود به نسخه کامل کتاب سر سختی مراجعه کنید.

جملات طلایی کتاب

  • اشتیاق در میان مردم رایج است اما استقامت و ثبات قدم خصلت نادری محسوب می شود.
  • خیلی زود مشخص می شود که روز به روز بهتر شدن در انجام یک کار رضایت بخش تر از آماتور ماندن در چندین کار مختلف است.
  • داشتن نظم روزانه در تلاش برای انجام کارها بهتر از روز قبل یک نوع پشتکار است.
  • این که احساس کنید فردا بهتر خواهد بود با این که بخواهید فردا را بهتر کنید تفاوت دارد.
  • اشتیاق با لذت بردن از آن چه انجام می دهید آغاز می شود.
  • بدون تلاش، مهارت شما چیزی بیشتر از کاری که می توانستید انجام دهید اما انجام ندادید نخواهد بود.
  • تلاش کردن برای انجام کاری که هنوز نمی توانند انجام دهند، شکست خوردن و یاد گرفتن چیزهایی که لازم دارند تا آن کار را به گونه متفاوتی انجام دهند دقیقا شیوه ای است که افراد متخصص از آن استفاده می کنند.
  • موفقیت هرگز پایان کار نیست، شکست هرگز کشنده نیست، این شجاعت است که به حساب می آید.

درباره نویسنده کتاب

خانم آنجلا داکورث پس از سال ها فعالیت در زمینه مشاوره مدیریتی تصمیم گرفت شغل خود را رها کرده و به عنوان معلم ریاضی در شهر نیویورک مشغول به کار شود.
داکورث پس از چندین سال تدریس به نقش تلاش و کوشش در مسیر موفقیت علاقه مند شد و در این زمینه به مطالعه و تحصیل پرداخت.
او که در حال حاضر استاد دانشگاه است و به عنوان یک سخنران و همچنین بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Character Lab فعالیت می کند سال ۲۰۰۶ کتاب خود با عنوان سر سختی را روانه بازار کرد که در مدت زمان کوتاه به عنوان یکی از پر فروش ترین کتاب های نیویورک تایمز شناخته شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *