خلاصه کتاب خودت را انتخاب کن

کتاب خودت را امتحان کن نوشته ی جیمز آلتوچر در مورد تمرینات روزانه اش برای بهبود سلامت جسمانی ، سلامت عاطفی ، سلامت روانی و سلامت روحی صحبت می کند. این کتاب همچنین در مورد نیاز به انتخاب کردن خودتان و تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق صحبت می کند. نکته ی اصلی در کتاب خودت انتخاب کن این است که سکوی پرتاب خود را بسازید ، به جای یک سیستم تقلبی ، ایمان و اعتماد به نفس داشته باشید ، در حالی که اقیانوس در ساحل سقوط می کند ، موج سواری کنید. “شاد باشید ، میلیون ها دلار بسازید ، رویای خود را زندگی کنید.” در این مقاله قصد داریم خلاصه ای از این کتاب را در اختیارتان بگذاریم. تا انتها با ما همراه باشید.

آیا شما کم کار هستید؟

آیا  عمر شغلی شما به یک نفر بستگی دارد؟ یعنی آیا یک نفر (احتمالاً رئیس شما) می تواند تصمیم بگیرد که شما به هر دلیلی خوب نیستید و اخراج خواهید شد؟. این یک واقعیت ناگوار است که بسیاری از مردم آن را تجربه کرده اند. نویسنده چنین چیزی را تجربه کرد و با خود گفت: دیگر هرگز نباید برای انتخاب موفقیت یا شکست در هر تلاشی به هوس های یک نفر تکیه کنم.
بخش اول کتاب خودت را انتخاب کن این دنیای جدید را که ما در آن زندگی می کنیم ، توصیف می کند و می پرسد آیا ما واقعاً برای آن چیزی را که برای زندگی خود می خواهیم تلاش هم میکنیم.  زمان آن فرا رسیده است که مسیر خود را بسازید و رویای خود را زندگی کنید. آلتوچر معتقد است که اگر اصول کتاب او را به کار گیرید ، می توانید همین کار را انجام دهید.

کتاب در سه جمله

  1. جهان در حال تغییر است. دیگر کسی برای استخدام شما ، سرمایه گذاری در شرکت شما ، همکاری با شما و انتخاب شما نمی آید. شما باید مهمترین تصمیم زندگی خود را بگیرید: خودتان را انتخاب کنید.
  2. شما با ایجاد یک پایه محکم و با ایجاد سلامت جسمی ، احساسی و روحی ، خانه ای می سازید.
  3. موفقیت از گسترش مداوم مرزهای رشد و پیشرفت شما در هر زمینه از نظر اخلاقی ، مالی ، معنوی و جسمی
حاصل می شود. همیشه از خود بپرسید ، چه چیزهایی را می توانم بهبود ببخشم؟ با چه کس دیگری می توانم صحبت کنم؟ به کجا می توانم نگاه کنم؟
حتما بخوانید: خلاصه کتاب سرسختی نوشته آنجلا داکورث

کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می برید

در کتاب خودت را انتخاب کن درمورد دوره جدید نویسنده نوشته است که شما دو انتخاب دارید: تبدیل شدن به یک کارمند درجه یک یا یک کارآفرین. شما باید بدانید رد شدن و یا ترس از طرد شدن بزرگترین مانعی است که ما در انتخاب خود با آن روبرو هستیم. شما باید فقط به افرادی فکر کنید که از آنها خوشتان میاید و کتابهایی را بخوانید که از آنها لذت می برید و کارهایی انجام بدهید که از انسان بودن خوشحال می شوید. فقط به مهمانی هایی بروید که در واقع شما را بخنداند. فقط با افرادی برخورد کنید که شما را دوست دارند ، موفق هستند و می خواهند شما نیز موفق بشوید.
من باید چیزهایی را که در زندگی به فراوانی دارم را بشمارم. به معنای واقعی کلمه آنها را حساب کنم. اگر من این کار را نکنم ، آنها ناپدید می شوند.  تنها کاری که واقعا می توانید انجام دهید این است که بارها و بارها تلاش کنید. هیچگاه ناامید نشوید. بدون طرد شدن هیچ مرزی وجود ندارد ، هیچ اشتیاقی وجود ندارد و هیچ اتفاق عجیبی هم وجود ندارد.
این ضرب المثل که می گوید زمان همه زخم ها را التیام می بخشد درست است. اما ما می توانیم تا حدی زمانی که لازم است را کنترل کنیم.
به جای شمارش گوسفندان برای خوابیدن ، همه چیزهایی را که برای آنها سپاسگزار هستید را بشمارید. حتی قسمت های منفی زندگی شما که حالا دیگر جنبه ی مثبت دارند. دریابید که چرا باید از آنها سپاسگزار باشید. سعی کنید به عدد صد برسید.

مراقبت از بدن عاطفی

خود را با افرادی که الهام بخش شما هستند و تأثیر مثبتی بر زندگی شما دارند احاطه کنید. بسیاری از ما وقت خود را با افرادی می گذرانیم که باعث می شوند احساس بدی نسبت به خود داشته باشیم. دست از این کار بردارید. به راحتی قطع ارتباط کنید. تاثیرش را به زودی خواهید دید.

مراقبت از بدن ذهنی خود

در اینجا نویسنده پیشنهاد می کند که ذهن ما همیشه “روشن” است. ما همیشه درحال اندیشیدن هستیم. همین منجر به فرسودگی ، استرس و خستگی می شود.
تا پایان کتاب خودت را انتخاب کن به این نکات مییپردازد که شاد باشید و رویای خود را زندگی کنید. نویسنده پیشنهاد می کند تا ذهن را با توجه بر آنچه که ایده پردازی می کند، کنترل کنیم.
این عمل دو فایده دارد. اول ، ذهن را متمرکز می کند و مغز را با شیوه ای مثبت تمرین می دهد. ایجاد ایده ها باعث انعطاف عضلات خلاق در مغز می شود. به عنوان مثال ، هر روز به ۱۰ ایده تجاری فکر کنید ، یا به ۱۰ راه برای بهبود شغل خود یا هر چیز دیگری فکر کنید.
نویسنده ی کتاب خودت را انتخاب کن میگوید: من این راه را  امتحان کرده ام و واقعاً آن را دوست دارم. شما واقعاً باید با این روش کار کنید و خلاق باشید.

 

سوالاتی که باید در مورد سلامت بدن فیزیکی و احساسیتان باید از خودتان بپرسید

– آیا من به اندازه کافی می خوابم؟
– آیا غذای سالم غذا می خورم؟
– آیا به اندازه کافی ورزش می کنم؟
– آیا خودم را با افراد خوبی که به من اهمیت می دهند احاطه کرده ام؟
– آیا من از شایعات خودداری می کنم؟
– آیا من هر روز مطالعه میکنم و یاد می گیرم؟
– آیا هر روز با فکر کردن به ایده های جدید ذهنم را پرورش میدهم؟

تمرین روزانه داشته باشید

در ادامه  کتاب خودت را انتخاب کن نویسنده بیان کرده است که برای اینکه بهترین شوید، باید مراقب خودتان باشید. برای این کار باید به تمام وجود خود فکر کنید. تمام وجود شما شامل بدن فیزیکی ، بدن احساسی ، بدن ذهنی و بدن روحی شما است.
شما باید به زندگی خود نگاه جامع داشته باشید. وقتی بدن احساسی رنج می برد ، بدن فیزیکی نمی تواند خوب عمل کند. همه آنها مرتبط و در هم تنیده اند. شما باید از ۴ جنبه مراقبت کنید تا سالم بمانید.
نحوه مراقبت از این ۴ جنبه:
مراقبت از بدن فیزیکی:
خواب مناسب (۷-۹ ساعت)
از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید
از خوردن غذاهای ناخواسته خودداری کنید
ورزش کنید

برای تمرین تمرین روزانه چه کارهایی باید انجام دهید؟

آلتوچر پیشنهاد می کند به آرامی با یک فعالیت در روز شروع کنید و سپس بر اساس آن کار کنید. ایجاد تغییرات بزرگ با سرعت زیاد می تواند به میزان پایینی از موفقیت منجر شود. در اینجا فعالیت های پیشنهادی نویسنده ی کتاب خودت را انتخاب کن با انجام فقط ۱ بار در روز بیان میکنیم.
* ۸ ساعت بخوابید
* تلویزیون تماشا نکنید
* در تمام طول روز شکایت نکنید
* کل روز را غیبت نکنید
* فیلم خنده دار یا کمدی استندآپ تماشا کنید
* ۱۰ ایده (در مورد هر چیزی که می خواهید) بنویسید
* یک متن معنوی (یا الهام بخش) بخوانید
* سرگرمی مفید داشته باشید
* اطرافیانتان را غافلگیر کنید
* به جای آسانسور از پله بروید
* به ۱۰ نفری که از داشتنشان شکرگذار هستید فکر کنید
* به کسی بگویید که او را دوست دارید
* نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید
* با یکی از اعضای خانواده که مدتی است با او صحبت نکرده اید تماس بگیرید
* حداقل به ۲۰ نفر سلام کنید

نه گفتن را بیاموزید

هر بار که به کاری که نمی خواهید انجام دهید جواب مثبت میدهید اتفاق های ناگواری برای شما می افتد. برای مثال از مردم ناراحت می شوید و باعث میشود در انتهای کار شرمنده ی آنها هم بشوید. آوازه ی ناکارآمدی شما همه جا میپیچد.
حس بدی میگیرید و انرژی کمتری نسبت به کارهایی که در آن خوب کار می کردید را خواهید داشت. در نهایت درآمد کمتری خواهد داشت.
تنها آتش واقعی برای پیشرفت ، آتش درون شماست. هیچ چیز خارجی آن را پرورش نخواهد داد. هرچه آتش داخلی شما بیشتر باشد ، مردم بیشتر شما و قدرتتان را می خواهند.
اگر فکر می کنید که من مرده بودم همه چیز بهتر بود ، پس ادامه بدهید. چرا که واقعا  فکر عالی است. در واقع میتوانیم به خود بگویید من چیزی برای از دست دادن ندارم. می توانم هر کاری را که می خواهم انجام دهم و در نهایت باعث میشود  این فکر را برای مدتی ، شاید حتی چند ماه به تعویق بیندازم. چون چه اهمیتی دارد؟ این سیاره حتی ممکن است در چند ماه دیگر وجود نداشته باشد.
من کلمه هدف را دوست ندارم. این بدان معناست که جایی در آینده چیزی را پیدا خواهم کرد که مرا خوشحال می کند واین یعنی تا زمان رسیدن به هدفم ناراضی خواهم بود. کارآفرین بودن به این معناست که شما چیزی را به گونه ای خلق می کنید که مشتری نمی تواند در جای دیگر به آن برسد.
برای تبدیل شدن به یک فرد موفق لازم است تا بدایند سکوت تنها جایی است که ایده های خلاقانه شما از آن سرچشمه می گیرد. تنها مهارتهایی که برای کارآفرین شدن نیاز دارید توانایی قبول کردن شکست ، داشتن ایده ، فروش این ایده ها ، اجرای آنها و پیگیر بودن است ، حتی در صورت شکست تجربه هایی فرا میگیرید. در نهای به ماجراجویی بعدی بروید.
برای موفقیت و شروع کارآفرینی هر محصول در صنعت را بشناسید هر اختراع را بشناسید همه محصولات را امتحان کنید. نحوه تولید محصولات را بشناسید محصولی بسازید که هر روز از آن استفاده خواهید کرد. اگر شخصاً محصول خود را دوست ندارید ، نمی توانید آن را بفروشید.
اگر ایده ای دارید ، روی مسایل مالی تمرکز نکنید. روی نحوه تأمین معاش خود تمرکز نکنید. فقط محصول دلخواه خود را بسازید و آن را به مشتری بفروشید.
فقط انجامش بده
به عنوان یک کاآفرین شما میتوانید از دستورات زیر پیروی کنید و موفق بشوید. من دوست دارم … (به عنوان یک کارآفرین هرکاری که دوست دارید را انجام بدهید) اکثر کارآفرینان بیشتر وقت خود را هدر می دهند. همه آنها ۲۴ ساعت شبانه روز کار نمی کنند. با مشتریانی که دوست دارید معامله کنید. افرادی را که دوست ندارید اخراج کنید. ابتکار به خرج بدهید. مواردی را ایجاد کنید که قبلاً وجود نداشته است.
سعی کنید تا پول زیادی بدست آورید. سالانه ۵۰ تریلیون معامله در سراسر جهان انجام میشود. اما این نکته را خوب بدانید که پول خوشبختی نیست
نیازی نیست که موضوع جدیدی را مطرح کنید. فقط کارهای قدیمی را کمی بهتر از بقیه انجام دهید.
راه رسیدن به ایده های خوب این است که دو کار انجام دهید:
۱) دو ساعت در روز مطالعه کنید.
۲) روزانه ده ایده بنویسید.
در واقع طبق این دستورکار تا پایان یک سال ، شما تقریباً هزار ساعت مطالعه کرده و ۳۶۰۰ ایده را مکتوب می کنید. در این میان شما باید تسلیم این واقعیت باشید که نمی توانید همه رویدادهای زندگی خود را کنترل کنید.
دیگر لازم نیست دوباره به این ایده ها نگاه کنید. هدف این نیست که ایده خوبی ارائه دهیم. هدف این است که هزاران ایده در طول زمان داشته باشیم
شما از خواب که بیدار می شوید هرگز نمی گویید ، من برای کسب درآمد زیاد هر کاری لازم باشد انجام می دهم . بلکه می گویید: من یک مشکل بزرگ دارم و بسیاری از مردم همین مشکل را دارند. و هیچ کس جز من این مشکل را حل نمی کند.
اگر می خواهید موفق شوید ، باید موفقیت را مطالعه کنید ، نه از آن متنفر باشید و نه به آن حسادت کنید. اگر حسادت می کنید ، از موفقیت فاصله می گیرید و رسیدن به آنجا را بسیار سخت تر می کنید.
نویسنده ی کتاب در این بخش میگوید: در پانزده سال گذشته ، تنها باری که هر روز به حساب بانکی خود نگاه نمی کردم زمانی بود که مشغول انجام کاری بودم که به آن علاقه داشتم.
همانطور که در بالا ذکر شده بود دنیا تغییر کرده است. در ازای کارهای تمام وقت پول کمتری پرداخت می شود ، ما شاهد کارهای بیشتر به صورت پاره وقت و موقت هستیم ، تورم همچنان بالا می رود ، بازنشستگی به زودی از راه میرسد… وقت آن است که خودتان انتخاب کنید. هیچ کس دیگری قرار نیست این کار را برای شما انجام دهد.

چگونه یک کارآفرین ایده باشیم؟

افکار ما می توانند واقعیت ایده آل ما را ممکن سازند. پس باید خلاقیت داشته باشید ، ایده های بزرگ کوچک و کوچکتر می شوند. تا زمانی که هیچ ایده خیلی بزرگی وجود نداشته باشد. در نهایت تبدیل به چیزی میشوند که دیگر نمی توانید امتحان کنید.
  1. هر روز کتابهایی با حداقل ۴ موضوع مطالعه کنید
  2. سایر قسمتهای مغزتان را فعال کنید تا با کمک آن کارهای مختلف انجام دهید
  3. علاقه های دوران کودکی خود را لیست کنید

پیام های اصلی کتاب خودت را انتخاب کن

چند پیام اصلی در سراسر کتاب وجود دارد. ما باید خودمان را با جهان در حال تغییر وفق دهیم و برای خود موفقیتی بیابیم. قوانین جهان تغییر کرده است و ما باید قوانین جدیدی وضع کنیم.
*ما زمانی نمی توانیم موفق و شاد باشیم که در زندگی ما محدوده ای وجود داشته باشد که از آن مراقبت نمی شود. همه چیز وقتی سرجای خود قرار می گیرد که ما به طور کلی به خود نگاه کنیم.
در نهایت ، این پیام وجود دارد که می توانیم این کار را انجام دهیم. ما می توانیم خودمان را انتخاب کنیم. با این حال ، از ما می خواهد که کارها را متفاوت انجام دهیم. راه یابی به این دنیای جدید مستلزم برخی از موارد زیر است:
*اگر چیزی را می خواهید ، راهی برای رسیدن به آن به روش خود پیدا کنید. متفاوت باش و قوانین خودت را بساز.
* اعتماد به نفس داشته باشید. نمی توانید فکر کنید که خیلی جوان یا خیلی پیر هستید. شما می توانید خودتان را در هر سنی انتخاب کنید ، فقط باید بدانید که می توانید این کار را انجام دهید.
اینطور نیست که همه افکار و ایده های شما باید چیز بزرگ بعدی باشد. آنها این کار را نمی کنند ، اما شما در حال تمرین ذهن خود برای خلاقیت هستید و چه کسی می داند ، شاید یکی از ایده های شما چیز بزرگ بعدی باشد.
این درباره مرحله جدیدی در تاریخ است که در آن هنر ، علم ، تجارت و روح در بیرون و داخلی به دنبال ثروت واقعی به هم می پیوندند. این مرحله ای است که در آن ایده ها مهمتر از افراد هستند و همه باید خود را برای خوشبختی انتخاب کنند.
آلتوچر در کتاب خودت را انتخاب کن در مورد نمونه های خاصی از افرادی که خودشان را انتخاب کرده اند. و حتی کارهایی را که برای آنها مفید بوده بحث می کند. به عنوان مثال ، الکس دی که موسیقی خود را در یوتیوب ارسال کرد. او راهی متفاوت برای انتشار کارهایش پیدا کرد و موفقیت خود را به دست آورد. ممنون از همراهی شما. امیدواریم این خلاصه ی کتاب برای شما مفید بوده باشد. به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *