معرفی و خلاصه کتاب به سوی کامیابی از آنتونی رابینز

 

معرفی نویسنده
کامل آنتونی رابینز (Anthony Robbins) متولد ۱۹۶۰در  آمریکا، نویسنده، سخنران، کارآفرین، فعال در زمینه ی کارهای انسان دوستانه، مربی سبک زندگی و بازیگر آمریکایی است.
رابینز یکی از مشهورترین نویسندگان و سخنرانان انگیزشی در جهان است و شهرت عمده او در ایران به خاطر سلسله کتاب‌هایش در مورد موفقیت می‌باشد.
شهرت او به سبب تبلیغات، سمینارها و کتاب های خودپروری و موفقیت است. رابینز در ۱۷ سالگی، خانه را ترک کرد. او مدتی به عنوان سرایدار ساختمان مشغول به کار شد و به دانشگاه نرفت.
رابینز کار خود را قبل از بیست سالگی به عنوان ترویج کننده ی سمینارهای انگیزشی جیم ران شروع کرد و در مدت کوتاهی به بیشتر آرزوها و رویاهای خود جامه ی عمل پوشانید.او چندین شرکت را بنیان نهاده است.
حتما بخوانید: خلاصه کتاب مدیر یک دقیقه ای

درباره کتاب به سوی کامیابی

اگر تا به حال آرزوی زندگی بهتر داشته اید، کتاب به سوی کامیابی به شما نشان می دهد که چگونه می توانید به کیفیت خارق العاده ای از زندگی دلخواه و شایسته ی خود برسید و چگونه بر زندگی شخصی و حرفه ای خود تسلط پیدا کنید.
آنتونی رابینز از طریق کتابها، نوارها و سمینارهای خود به میلیون ها نفر ثابت کرده است که با بهره گیری از قدرت ذهنی که می توانید هر چیزی را که می خواهید انجام دهید، داشته باشید، به دست بیاورید و هر آنچه را که برای زندگی خود می خواهید ایجاد کنید.
وی به روسای ایالت ها، سلطنتی ها، ورزشکاران المپیک و حرفه ای، ستاره های فیلم و کودکان نشان داده است که چگونه می توانند به این هدف برسند. او با کتاب به سوی کامیابی، با اشتیاق و فصاحت، علم موفقیت شخصی را آشکار می کند و به شما می آموزد:
چگونه بفهمید واقعا چه می خواهید.
هفت دروغ موفقیت.
گونه برای از بین بردن ترس و فوبیا ذهن خود در عرض چند دقیقه دوباره برنامه ریزی کنید.
راز تهیه ی گزارش فوری از هر کسی که با او ملاقات می کنید.
چگونه موفقیت دیگران را کپی کنیم.
پنج کلید ثروت و خوشبختی.
به سوی کامیابی یک کتاب تناسب اندام انقلابی برای ذهن است. این کتاب به شما نشان می دهد، قدم به قدم، چگونه می توانید ضمن رسیدن به آزادی عاطفی و مالی، دستیابی به رهبری و اعتماد به نفس و پیروزی در همکاری دیگران، بهترین خود باشید. به سوی کامیابی به شما دانش و شجاعت می دهد تا خود و دنیای خود را دوباره بسازید. این یک کتاب راهنما برای عملکرد برتر در عصر موفقیت است.
این کتاب در پنج بخش تنظیم شده که عناوین  آن به این ترتیب است:
بخش اوّل: شامل ۲۱ فصل است که در آنها به تبیین راه های رسیدن به موفقیت و چگونگی طی این مسیر پرداخته شده است.
بخش دوم: نسبت به جلد قبل، امتیازاتی را داراست؛ از جمله این که مطالب با دقت و عمق بیشتری مورد موشکافی قرار گرفته است و دیگر این که تمرین های عملی بسیار مفیدی در سرتاسر کتاب گنجانده شده است.
بخش سوم: از هفت فصل تشکیل شده است. در این کتاب،نویسنده سعی دارد «نظام اساسی فکری» را تشریح کرده، عناصر تشکیل دهنده آن را توضیح دهد
بخش چهارم : با عنوان فرعی «قدم های بزرگ»، رابینز خلاصه ای از مفیدترین مهارت های پیشنهادی خود برای زندگی بهتر را آورده است.
بخش پنجم:با عنوان فرعی «یادداشت های یک دوست»، دارای دو بخش جداگانه است.
بخش اوّل، کتاب مستقلی است که در سال ۱۹۹۵م، توسط آنتونی رابینز نوشته شده .
بخش دوم، شامل تجارب و عقاید مترجم کتاب و بازتابی از افکار رابینز در میان ایرانیان است.

با خواندن این کتاب چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

با  مطالعه‌ی این کتاب می‌آموزید: زندگانی خود را به صورت شاهکاری بی‌نظیر درآورید، قواعد بازی را طوری طراحی کنید که همیشه برنده شوید، در جستجوی قهرمانان نباشید، بلکه خود قهرمان شوید، راز جوانی و سلامت جسمی را درمی یابید و …
ثروت واقعی، فقط نوعی احساس است.
شما هم اکنون دارای قدرتی هستید که می‌توانید بر افکار، احساسات و اعمال خود حاکم شوید.
 
موفقیت پیشرفتن است نه رسیدن به نقطه ی پایان.
باید  اندیشه های خود را شکل دهید واِلا دیگران اندیشه های شما را شکل می دهند و بدانید که ارتباطات مایه ی قدرت است و تلاش منظم پاداشی چندبرابر دارد.
این عشق است که سبب می شود کسانی تا دیر وقت شب بیدار بمانند و صبح خیلی زود برخیزند. هیچ عظمتی بدون عشق بزرگ بدست نمی آید.
فرق آدمهای موفق و ناموفق در آنچه که دارند نیست. بلکه در این است که باتوجه به امکانات و تجربیات خود، چه می بینند و چه می کنند.
گیجی، افسردگی، ترس، نگرانی، غم و یاس همگی نیرو را از ما می گیرند. شناخت روحیه،کلید درک دگرگونی و رسیدن به بهروزی است.
خوب است موقعی که کسی با شما برخورد نامناسب می کند این موضوع را به خاطر بیاورید و به جای خشم،احساس بخشایش را در خود ایجاد کنید.کسی که خانه ی شیشه ای دارد سنگ پرتاب نمی کند.
قدرت اداره ی زندگی این است که بدانیم چگونه حالات روحی خود را اداره کنیم.
انسان همیشه به آن چیزی می رسد که لیاقت آن را دارد نه آن چیزی که آرزوی آن را دارد.
ایمان درهای به سوی بهروزی می گشاید. ایمان سبب می شود که غنی ترین منابع نیروهای درونی خود را بیدار ساخته و این منابع را در جهت رسیدن به اهداف خود به کار گیریم.
اگر جدی بگویید یادم نمی آید،یادتان نخواهد آمد چون این دستور مغز شماست. اگر بگویید حتما نخواهید توانست. مغز از دستور شما سر پیچی نمی کند.
اولین منبع ایمان محیط است.هر موفقیت موفقیت دیگری را موجب می شود.سعی کنید برای خود موفقیت ایجاد کنید هر چند موفقیت های کوچک.ذهن شما این موفقیت ها را بایگانی می کند و شما را فرد موفقی تشخیص می دهد.
هفت باور یاور طبق کتاب بسوی کامیابی عبارتند از :
اول) هر حادثه ای دارای دلیل و مقصودی است که به مصلحت ماست.
دوم) او چیزی به نام شکست وجود ندارد.فقط نتایج موجودند.
سوم) اعتقاد به شکست از راههای مسموم کردن ذهن است.
چهارم) شکست فقط یک نتیجه است.
پنجم) مسئولیت هر اتفاقی را به گردن بگیرید.
ششم) برای بهره بردن از چیزی، شناخت کامل آن لازم نیست.
هفتم) افراد موفق بدون استثنا در مصرف وقت خست نشان می دهند.

به طور کلی افراد به سه دسته تقسیم می شوند:

  • بصری
  • سمعی
  • لمسی
افراد«بصری» بیشتر از بخش بینایی مغز خود مدد می گیرند و برای اینکه خود را با تصورات خود هماهنگ سازند معمولا با سرعت سخن می گویند. فقط می خواهند افکار خود را بیان کنند.
تنفس قسمت بالایی قفسه مربوط به خاطرات بصری است. افراد بصری تند و با صدای زیر و رنگ دار و تو دماغی صحبت می کنند. هنگامی که با افراد بصری سروکار داریم نباید با تانی صحبت کنیم.
افراد«سمعی» کلمات خود را با دقت انتخاب می کنند. صدای آنها طنین بیشتری دارد و معمولا آرام و آهنگین و حساب شده سخن می گویند.
افراد«لمسی»معمولا کند تر و آرام تر از بقیه هستند. از عباراتی مانند«دست به کار سختی زدم»و «کار سنگین و فشرده»یا«چیزی دستم نمی گیرد»استفاده می کنند.تنفس عمیق که موجب حرکات چشم می شود مربوط به خاطرات ملموس است. صدای خفه و عمیق و آرام مربوط به افراد لمسی است.
پوست رنگ پریده مربوط به خاطرات بصری و برافروختگی مربوط به خاطرات لمسی است. سر بالا مربوط به خاطرات بصری و سر صاف و متمایل به پایین خاطرات سمعی.
به یاد داشته باشید تا جسم نیرومند نباشد برداشتن گامهای نیرومند امکان پذیر نیست.
اگر احساس قدرت کنیم کارهایی از ما ساخته است که در حالت ترس و ضعف و خستگی از ما بر نمی آید.
تحقیقات نشان داده است که هنگام افسردگی تعداد گلبولهای سفید خون پایین می آید. بدن ضعیف تر و آسیب پذیرتر می شود.
شاید بارها اتفاق افتاده است که سخنان کسی را باور نمی کنید بی آنکه دلیلش را بدانی. به خاطر آن است که حرکت جسم او با معنای کلماتی که استفاده می کند تناقض دارد. احتمالا شما درست فهمیده اید. هماهنگی رفتار نوعی قدرت است.
اثر تنفس صحیح از هر نوع غذا و قرص ویتامین بیشتر است. شیوه ی ۱/۴/۲٫در یک ثانیه تمام شش خود را با تنفس پر کنید از هوا/۴ثانیه تنفس خود را در سینه حبس کنید/در ۲ ثانیه شش خود را از هوا خالی کنید.
بزرگترین ورزش حیات بخش و هوازی پیاده روی است. حتما روزانه پیاده روی کنید.
نحوه ی هضم غذاهای نشاسته دار مانند برنج (در محیط قلیایی) با نحوه ی هضم مواد پروتیینی (در محل اسیدی) فرق می کند که باعث واکنش معده و نفخ می شود که خطرناک است و به سلامتی شما آسیب می رساند.
باید بدانید که هر وعده ی غذایی یک نوع غذای جامد کم آب مصرف کنید. بهترین زمان برای خوردن میوه معده ی خالیست و فراموش نکنید:
غذای کمتر، زندگی طولانی تر.
صبحانه نباید سنگین باشد بلکه باید از میوه و آب میوه باشد. مقوی بودن پروتیین افسانه است.میزان مصرف زیاد پرتیین نتیجه ی عکس دارد. محکم ترین استخوان ها مربوط به گیاه خوران است.
اولین قدم برای رسیدن به هدف داشتن هدف است. طولانی ترین سفرها فقط با یک قدم آغاز می شود.
نحوه ی بیان خواسته ها برای برآورده شدن نیازها در کتاب بسوی کامیابی به شرح زیر بیان شده است:
– خواسته باید مشخص باشد.
– درخواست خود را از کسی بکنید که بتواند به شما کمک کند.
– هنگام درخواست مصالح طرف مقابل را نیز در نظر بگیرید.
– درخواست خود را با اعتماد و اطمینان بیان کنید.
– تا به خواسته ی خود نرسیدید دست از تقاضا بر ندارید.
و پنج کلید برای رسیدن به خوشبختی در کتاب بسوی کامیابی عبارتند از:
  1. راه رسیدن به ثروت و خوشبختی آن است که بدانید که چگونه با یاس و دلسردی مبارزه کنید.
  2. از پاسخ منفی هراسی نداشته باشید.
  3. هنر هر فرد ثروتمند این است که می تواند فشارهای مالی را تحمل کند.
  4. به آسایش خاطری که بدست می آورید قانع نباشید.
  5. همیشه بیش از آن چه می گیرید بدهید و این ضامن سعادت حقیقی است.
موفقیت چیزی نیست مگر مجموعه ای از ناکامی ها که تصحیح شده اند و یکی از دلایل توقف رشد مقایسه است. اگر از افراد دیگر بالا هستید خود را با آن مقایسه نکنید بلکه همیشه برای جهش بلند تر خود را با بزرگتران و بالاتران مقایسه کنید. خود را فقط با هدف های خود مقایسه کنید.
کیفیت حیات، ناشی از کیفیت ارتباطات است.مهم آن است که چه کسی بتواند بهتر مجاب کند. من و شما یا فروشنده مواد مخدر. اگر شما نتوانید دیگران را مجاب کنید و روی آن ها تاثیر بگذارید مطمئن باشید که دیگرانی هستند که در شما نفوذ کنند و خواسته های خود را به شما واگذار کنند.
برای رسیدن به موفقیت نهایی به این موارد توجه کنید:
اول اینکه بدانید در زندگی چه می خواهید و هدف مشخصی را پیش رو داشته باشید.
دوم اینکه دست به عمل زده و قدم هایی برای رسیدن به هدف بردارید.
در مرحله ی بعد مطمئن شوید کارهایی که می کنید موثر هستند و در نهایت طرز فکر و شیوه ی خود راتغییر دهید تا به هدف خود دست یابید.

پیام اصلی نویسنده

در وجود هر یک از ما استعداد و موهبتی عظیم نهفته است و ما به این جهان آمده ایم تا کار خاصی انجام دهیم و با کمک گرفتن از قدرت ایمان می توانیم کارهای عظیمی انجام دهیم.
بهتر است به جای گشتن به دنبال قهرمانان تلاش کنیم و ما نیز در زندگی قهرمانان باشیم.
در زندگی مراقب تصمیمات خود باشیم، زیرا تصمیمات امروز ما حال و آینده ی زندگی ما را می سازند. پس مهم این است که امروز چه قدم هایی برای زندگی خود برداریم.
اگر در زندگی به نتیجه ای رسیدید که دلخواه شما نیست و فکر می کنید که شکست خورده اید، سعی کنید از این موارد تجربه درستی بگیرید و در آینده تصمیمات بهتری بگیرید، زیرا در زندگی شکست وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *