بهترین نقشه راه موفقیت بزرگان دنیا

موفقیت ، اصلی ترین و مهم ترین انگیزه ای است که ما برای رسیدن به آن زندگی می‌کنیم. وقتی با کمی دقت به تاریخ نگاه می‌کنیم، می‌بینیم اکثر افراد موفق در زندگیشان با مشکلات زیادی از جمله از دست دادن پدر و مادر در کودکی، بی پولی، ورشکستگی و مشکلات بزرگی از این قبیل دست و پنجه نرم کرده اند ولی توانستند با تفکر موفقیت خودشان آن ها را شکست دهند و به پیروزی فعلی خود برسند. خوشبختانه ما در مقاله نقشه راه موفقیت تکنیک‌هایی را به شما آموزش می‌دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به موفقیت‌های بزرگی برسید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:
آنچه در این مقاله می خوانید
۱) تعریف موفقیت
۲) راز موفقیت چیست؟
۳) عوامل موفقیت افراد موفق چیست؟
۴) ۱. دائماً انگیزه خود را افزایش می‌دهند
۵) موفقیت در زندگی
۶) راه های موفقیت در کسب و کار
۷) سرعت دهنده های موفقیت
۸) سنگریزه های موفقیت
۹) بزرگ ترین اشتباه در راه موفقیت
۱۰) کتاب های موفقیت
۱۱) جملات موفقیت
۱۲) سختی راه موفقیت
۱۳) تست آنلاین موفقیت

تعریف موفقیت

موفقیت از آن دسته کلماتی است که هر کس تعریف خاص خودش را از آن دارد.
یکی موفقیت را در پول و ثروت می بیند و دیگری در شهرت، یکی در رشد فردی می‌بیند و کسی هم در رضایت از زندگی، یک نفر هم در ترک تنبلی می‌بیند و دیگری در داشتن حال خوب زندگی.
شک نکنید اگر کمی با جزئیات به کلمه موفقیت و تعریف آن توجه کنیم، خواهیم دید که به ازای هر نفر در دنیا تعریفی برای آن وجود دارد. پس این نکته مهم را هیچ گاه فراموش نکنید که اگر قرار است روزی کسی برای شما موفقیت را تعریف کند، آن کس شخصی نیست جز خودتان.
دلیلش هم مشخص است، چون هر کس بهتر از بقیه هدف خودش را می‌شناسد و می‌داند که چه چیزی و با چه درجه و شدتی حالش را خوب می‌کند و رضایت از زندگی برای او ایجاد می‌کند.
همین الآن دست به کار شوید و بنویسد که موفقیت از دید شما چیست؟ به چه جایگاهی برسید خود را موفق می‌بینید؟ با چه درآمد ماهیانه ای؟ دوست دارید چه تأثیراتی از خودتان به جا بگذارید؟ سطح سلامتی روحی و جسمیتان در چه حدی باشد؟ و…
دقت کنید ده ها سوال دیگر از این موضوعات باید از خود بپرسید تا پازل تعریف موفقیت شما تکمیل شود. پیشنهاد می کنم مقاله تعریف موفقیت را هم که خیلی دقیق تر به این موضوع پرداخته و چندین تعریف از زبان بزرگان دنیا به همراه توضیحات اختصاصی برای شما بیان کرده را هم مطالعه کنید.

راز موفقیت چیست؟

طی تمام این سال هایی که در حوزه موفقیت و مهارت های وابسته به آن کار کردم، خیلی از افراد را دیدم که دنبال رازهای عجیب و غریب برای موفق شدن و رسیدن به اهدافشان هستند تا یک شبه به آن برسند! اجازه دهید خیال این افراد را یک بار برای همیشه راحت کنم. در این دنیا اصلاً پیروزی که یک شبه به دست بیاید نداریم.
پس کاملاً از این فکر اشتباه خارج شوید؛ چون درصدی به شما کمک نخواهد کرد و فقط وقت شما را تلف می‌کند. شما برای رسیدن به کامیابی راهی ندارید جز کار کردن روی خودتان! یعنی شما باید:
 • آموزش های لازم را در موضوع تخصصی خود ببینید.
 • مطالعه باید از برنامه های ثابت روزانه تان باشد.
 • تنبلی و اهمال کاری را که از سدهای محکم رسیدن به هدف شماست از بین ببرید.
 • خودتان را بارها شارژ کنید و پر انرژی باشید.
 • و…
بهترین راه برای موفقیت این است که همیشه فقط یک بار دیگر هم تلاش کنید

عوامل موفقیت افراد موفق چیست؟

اکثر افراد موفق، یک سری ویژگی های مشترکی با یکدیگر دارند که همین ویژگی ها، جز عوامل اصلی موفقیت آنها به حساب می‌آید. اگر زندگی نامه افراد موفق مثل بیل گیتس را خوانده باشید و کمی در زندگی آنها کنکاش کرده باشید، احتمالاً متوجه این اشتراکات شده اید. در ادامه به چند ویژگی مهم و مشترک در افراد موفق، اشاره خواهیم کرد.

۱. دائماً انگیزه خود را افزایش می‌دهند

شما باید بدانید فقط و فقط خود شما هستید که می‌توانید زندگیتان را بسازید و به خوبی آن را مدیریت کنید. در واقع همه چیز زندگی شما دست خودتان است و نه هیچ کس دیگر. پذیرفتن این نکته به شدت در افزایش انگیزه شما برای رسیدن به موفقیت کمک خواهد کرد. در فیلم بالا خیلی بیشتر و مفصل تر در این باره صحبت کرده ام که توصیه می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید. پس اولین ویژگی مهم افراد موفق، این است که مدام با راه های مختلف انگیزه خود را بالا نگه می‌دارند.
دقت کردید وقتی برای انجام دادن کاری، انگیزه بسیار زیادی داریم و با ذوق و شوق به سراغ انجام آنها می‌رویم، چقدر بازدهی مان بالاتر است و احتمال موفقیتمان در آن کار بیشتر است؟ مثلاً زمان هایی که قرار است صبح زود اتفاق خوبی برایمان رخ دهد، زودتر از خواب بلند می‌شویم و پرانرژی روزمان را آغاز می‌کنیم. پس ما باید برای افزایش شانس خود در راه موفقیت، مدام انگیزه خود را تقویت کنیم.
یک پیشنهاد فوق العاده برای افزایش انگیزه، این است که جملاتی در اصطلاح به آنها جملات انگیزشی یا جملات موفقیت می‌گویند را مدام بخوانید و با خودتان تکرار کنید. جملاتی که با هر بار خواندن آن ها، انرژی شما چند برابر می‌شود.
انگیزه، سوخت مصرفی شما برای رسیدن به موفقیت است

۲. صبح ها قورباغه را قورت می‌دهند!

یکی از مهم ترین و بارزترین ویژگی های مشترک افراد موفق، این است که مهم ترین و سخت ترین کارهای خود را به عنوان اولین کار خود قرار می‌دهند. برایان تریسی در کتاب “قورباغه را قورت بده” می‌گوید: سعی کنید روزتان را با انجام کارهایی شروع کنید که فکر می‌کنید برایتان سخت تر است و احتمال دارد انجام آنها را فراموش و یا به تعویق بندازید. این کار هم باعث می‌شود ادامه روزتان را با خیالی آسوده تر پیش ببرید، هم به انجام سایر کارهایتان برسید، و هم این که دیگر نگران انجام نشدن یا نصفه انجام شدن کار سخت آن روز خود نباشید.
پس افراد موفق هم این الگو را در پیش گرفته و این کار را هر روز انجام می‌دهند.
بزرگان دنیا به موفقیت رسیدند چون هر روز خودشان را با سخت‌ترین کار شروع می‌کردند

۳. سحرخیز هستند

ترجیح می‌دهم خیلی در این رابطه صحبت نکنم و بیشتر توضیح مفصل این مبحث را به گردن مقاله چگونه سحر خیز باشیم؟ بیندازم. اما فقط برخی از مهم ترین ویژگی های افراد سحرخیز را اکنون برایتان نام می برم تا خودتان قضاوت کنید و ببینید که واقعاً می ارزد مثل آن ها رفتار کنید یا خیر؟
 • آرامش اعصاب
 • داشتن انرژی بالا
 • افزایش بازدهی کاری
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش قدرت یادگیری مغز
 • داشـتن خـواب راحـت شبانه
 • توصیه شدید روایات دینی به سحرخیزی
 • داشتن زمان بیشتر برای انجام دادن کارها
 • قورت دادن قورباغه! (که پیش تر هم به آن اشاره کردم.)

۴. خودشان را قبول دارند

چهارمین ویژگی افراد موفق که اکنون می‌خواهم درباره آن صحبت کنم، قدرت باور به خود است. در اینجا قصد داریم برخی مزایای خودباوری را با یکدیگر بررسی کنیم:
فردی را تصور کنید که فوق العاده انرژی بالایی دارد، از انجام دادن کارهای جدید هیچ ترسی ندارد و مدام تلاش می‌کند تا کارهای جدید را تجربه کند و البته مدام با خودش می‌گوید که “من می‌توانم”. به نظر شما این فرد چه مدل زندگی خواهد داشت؟
مسلماً با این خودباوری عجیب و غریبی که دارد می‌تواند پله های کامیابی را برای رسیدن به قله های موفقیت یک به یک طی کند و به اهداف مورد نظر خود برسد.
موفقیت حاصل-من-می-توانم-هاست

۵. عادت های مثبتی برای خود ساخته اند

درباره پنجمین ویژگی افراد موفق، باید بگویم که عادت یکی از کارهایی است که می‌تواند فرق بین موفقیت و شکست را مشخص کند. چرا که به قول بزرگان، انسان‌های خوب کارهای خوب انجام نمی‌دهند، آن‌ها عادت خوب ایجاد می‌کنند. به طور مثال آن ها یک بار نماز صبح نمی خوانند! بلکه عادت بیدار شدن هنگام اذان را در خودشان به وجود می آورند تا بتوانند هر روز این کار را انجام دهند.
در واقع همه شگفتی‌هایی که افراد موفق به وجود آورده‌اند، نتیجه عادت‌های خوب بوده است. عادت‌هایی که همیشه و در همه حال همراه ما هستند.
همانطور که در اول این بخش به شما گفتم، این ویژگی‌ها تنها مهم‌ترین مواردی بوده که طی بررسی‌های دقیق و تلاش‌های شبانه روزی ما توانستیم به صورت خیلی خلاصه و مفید برای شما بنویسیم. اما دقت کنید که این توضیحات کوتاه، حتماً برای شما کافی نخواهند بود و باید خودتان به دنبال آن ها بروید تا بتوانید اتفاقات خیلی بهتری را برای خودتان رقم بزنید.
برخی دیگر از ویژگی های افراد موفق عبارتند از:
 • نظم و انضباط
 • برنامه ریزی مناسب
 • پیگیری مداوم کارها
 • اعتماد به نفس بالا
 • صبور بودن
 • پیش بینی آینده
 • داشتن تفکرات بزرگ
 • داشتن هدف مشخص
 • کوتاه بودن فاصله تصمیم تا اقدام
 • داشتن تمرکز بالا
 • و …
افرادی به موفقیت می‌رسند که عادت موفق داشته باشند
موفقیت تصادفی نیست که به صورت اتفاقی برای شما یا فرد دیگری اتفاق بیفتد. بسیاری از بزرگان عوامل مختلفی را برای رسیدن به موفقیت در زندگی را مؤثر می‌دانند و ما هم تا کنون ۵ مورد از مهم ترین های آن ها را به شما معرفی کرده ایم. اما تجربه چندین و چند ساله من، ثابت کرده که ۳ عاملی که در ادامه خواهید خواند مهم ترین روش موفقیت در زندگی هستند. اگر به دنبال فرمولی برای رسیدن به موفقیت هستید، این موارد را با هم جمع بزنید، به نتیجه می‌رسید.
موفقیت تصادفی نیست که به صورت اتفاقی برای شما یا فرد دیگری اتفاق بیفتد

۱. مثبت اندیش باشید

دقت کردید افرادی که معمولاً اخمو، عبوس و ناراحت هستند، اکثر اوقات تک و تنها هستند و اصولاً مردم از این جور آدم ها خوششان نمی‌آید؟ فکر می‌کنم از نظر شما هم همین طور باشد. اما افرادی که دائماً از موفقیت و اتفاقات خوب و البته انرژی های مثبت صحبت می‌کنند، محبوب ترین افراد هستند.
در واقع مثبت اندیشی به ما کمک می‌کند که همیشه حتی در بدترین شرایط هم از زندگی خود راضی باشیم، انرژی و انگیزه از وجودمان فوران کند، بعد از هر شکستی دوباره برای رسیدن به موفقیت برخیزیم و کلی اتفاقات خوب و مثبت دیگر برایمان رخ دهد.
پس وقتی این همه اتفاق خوب و درجه یک با مثبت اندیشی برای ما می‌افتد، مسلماً می‌تواند جز یکی از عوامل مهم سبقت گرفتن از دیگران قرار بگیرد.

۲. شکرگزاری را فراموش نکنید

نعمت های پروردگار یکتا به قدری فراوان هستند که بسیاری از افراد آن ها را به اقیانوسی بی کران تشبیه می‌کنند. بله واقعاً هم همین طور است. اقیانوس بی انتهایی است که ما تصمیم می‌گیریم از آن چگونه استفاده کنیم؛ می‌توانیم دقیقاً مثل ضرب المثل “شکر نعمت، نعمتت افزون کند” عمل کنیم و با شکرگزاری های خود به نوعی هم انرژی خودمان را به شکل بی‌نظیری افزایش دهیم، و هم در حد کوچکی از الطاف بسیار زیاد پروردگارمون تشکر کنیم. یا می‌توانیم مصداق بارز “کفر، نعمت از کفت بیرون کند” عمل کنیم تا تمام لحظات خوب و اتفاقات خوبی را که داریم از بین ببریم. 
حالا، می‌خواهید با شکرگزاری کلی حس و حال خوب به دست بیاورید یا همان طور اخمو و عبوس باقی بمانید؟ 

۳. به دیگران ارزش اضافی کنید

سومین عامل مهم موفقیت در زندگی، ارزش اضافی کردن به دیگران است. یعنی تا می‌توانید در هر جایی که هستید و هر کاری که انجام می‌دهید دیگران را با کارهای کوچک خوشحال کنید. حالا این کارهای کوچک می‌تواند یاد دادن یک نکته به دیگران باشد،کمک کردن در انجام کارها باشد و یا حتی در حد خوشحال کردن یک بچه با یک شکلات باشد!
به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً این نکته را جدی بگیرید و به دیگران ارزش اضافی کنید، چون مطمئناً می‌تواند اتفاقات بسیار خوبی را برای شما در آینده رقم بزند.

 

راه های موفقیت در کسب و کار

اشتباه مهمی که ممکن است شما هم آن را در این قسمت مرتکب شوید، این است که شاید فکر کنید عواملی که در ادامه می‌خواهم برای شما نام ببرم، فقط برای پیشرفت در کار هستند و نمی‌شود برای به بهبود زندگی از آن ها استفاده کرد و یا برعکس. به شما توصیه می‌کنم به هیچ وجه این فکر را نکنید، چون عوامل موفقیت اصولاً مشترک هستند.
پس اگر نکات زیر را رعایت کنید، حتماً در زندگی هم به موفقیت خواهید رسید، اما شاید در کار، تأثیر بیشتری برایتان داشته باشند.

۱. در مسیر استعدادتان قدم بردارید

همیشه افرادی که به دنبال استعدادشان می‌روند موفق تر هستند. می‌دانید چرا؟ قبل از پاسخ، به این سوال هم دقت کنید: دقت کردید چرا بیشتر افراد الآن از شغل خودشان راضی نیستند؟ جواب هر دو ساده این است، چون به دنبال استعداد خود نرفتند!
اصلاً استعداد یعنی میزان پیشرفت هر فرد نسبت به زمان و کیفیت آن. خب وقتی کاری داشته باشیم که در زمان کم و با کیفیت بالا آن را انجام دهیم، مسلماً پیشرفت بسیار زیادی در آن هم خواهیم کرد. به همین دلیل است که اکثر افراد موفق می‌گویند مطابق با استعدادهایتان پیش بروید.
تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع استعدادیابی تخصصی و کشف علایق بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید.

۲. به سراغ کارهایی بروید که به آنها علاقه دارید

دومین عامل اصلی رسیدن به موفقیت در کار، رفتن به دنبال علاقه است. فکر نمی‌کنم این بخش نیاز به توضیح خاصی داشته باشد چون کاملاً طبیعی است که وقتی به دنبال علاقه خود برویم، شور و شوق بیشتری هم برای انجام آن کار و رسیدن به هدف مورد نظرمان داشته باشیم. پس کارتان را با توجه به علایق خود تنظیم کنید.

۳. از شکست خوردن استقبال کنید!

احتمالاً شما هم شنیدید که می‌گویند از شکست های خود درس بگیرید، برای کارهای بعدی خود از تجربیات شکست های قبلی استفاده کنید و جملاتی از این قبیل. بله این جملات کاملاً درست هستند. به این جمله توماس ادیسون با دقت توجه کنید:
من شکست نخوردم، فقط ۱۰۰۰ روش پیدا کردم که به هدف مورد نظر من نمی‌رسیدند.
دیدگاه تمامی افراد موفق هم بلا استثنا مانند توماس ادیسون است. تا زمانی که به شکست به دید یک اتفاق بد نگاه کنید، مسلماً نمی‌توانید به نتایج خوبی برسید. اصلاً اگر قرار بود راه رسیدن به موفقیت آنقدر راحت باشد که در آن شکستی نخوریم که همه به موفقیت می‌رسیدند و دیگر اسمش موفقیت نبود! در حقیقت موفقیت آسان نیست و اگر رسیدن به اهدافتان را می‌خواهید، به شکست های خود به دید عامل موفقیت نگاه کنید، نه سدی برای آن…

۴. نقش مشاور را دست کم نگیرید

مشاورین کسب و کار همیشه بهترین راه ها را برای پیشرفت و موفقیت در کار پیشنهاد می‌دهند. هیچ وقت از مشاور دوری نکنید و فکر نکنید که مشاوره فقط برای افراد شکست خوردست. اتفاقاً افرادی که می‌خواهند به پیروز های بزرگ برسند بیشتر به مشاوره نیاز دارند. چون راه کارهای یک مشاور خبره، یک کسب و کار را بیشتر از همیشه به موفقیت نزدیک خواهد کرد.
کسانی که به موفقیت میرسند، همان کسانی هستند که از مشورت دوستان بهره بردند

سرعت دهنده های موفقیت

یک سری از کارها، زمان ها، مکان ها و افراد وجود دارند که شما به محض تماس با آن ها انرژی و شارژتان به بالاترین حد خود می‌رسد.
اگر انسان تیزحسی باشید، حتماً همین الآن لیستی از سرعت دهنده های موفقیت خود درست می کنید تا گام بلندی برای رسیدن به رویاهایتان برداشته باشید. موارد زیر از مهم ترین سرعت دهنده های شما می‌تواند باشد.
 • کلاس های رشد فردی و… که کلی به انرژی و مهارت های شما اضافه کند.
 • دوستان و اطرافیانی که اهل رشد و پیشرفت هستند.
 • تو رویاهای خود زندگی کنید و خودتان را هرلحظه به آن نزدیک ببینید.
 • تصویر سازی درستی از هدف و جایی که قرار است به آنجا برسید به طور مرتب داشته باشید.
با اطمینان به شما می‌گویم که همین چند مورد که در نگاه اول شاید ساده به نظر بیایند، سرعت رشد شما را چند برابر خواهند کرد و لبخند رضایت را به لب های شما خواهند نشاند.
موفقیت فقط رسیدن به هدف اصلی نیست، همین که از دیروز بهتری تو موفقی

سنگریزه های موفقیت

 

در مقابل سرعت دهنده ها مواردی هم هستند که سرعت رشد شما را کاهش خواهند داد؛ این بخش سنگریزه نام گرفت چون خیلی از اوقات به خاطر کوچک بودن آن دیده نمی‌شود و از آن غفلت می‌شود. موارد زیر سنگریزه هایی هستند که شاید در نگاه اول بزرگ به چشم نیایند اما حتماً اجازه نخواهند داد که شما اوج بگیرید و بدرخشید. در واقع موفقیت من و شما بستگی به شناخت سنگریزه های موفقیت دارد:
 • پیگیری کردن و مجاورت داشتن با اخبار منفی
 • مشاهده زیاد تلویزیون و فیلم های تلوزیونی
 • حضور بدون دلیل در شبکه های اجتماعی
 • معاشرت با افراد بی هدف و کم انرژی
این بخش را به شدت جدی بگیرید و لیست بالا را خودتان تکمیل کنید. فاصله نگرفتن از این کارها همیشه شما را با یک تهدید جدی برای نرسیدن به موفقیت تهدید خواهد کرد.
مواظب باشید مشکلات کوچک مسیر موفقیت، شما را از رسیدن به آن محروم نکنند

بزرگ ترین اشتباه در راه موفقیت

بدون شک یکی از خطرناک ترین اشتباهات انسان ها در مسیر موفقیت این است که فقط به شیرینی آن فکر می‌کنند و بر این باورند که مسیر رسیدن به اهداف، فقط پُر است از لبخند ها و رضایت از زندگی. چرا که ما فقط لبخندها و پیروزی های افراد رو وقتی که به اهدافشان می‌رسند می‌بینیم و خبری از رنج ها و سختی هایی که در این مسیر کشیدند نداریم.
ما اکثر اوقات نمی‌دانیم که این پیروزی حاصل روزها، ماه ها و بلکه سال ها تلاش و کوشش هایی است که در پشت صحنه اتفاق می‌اُفتد و کسی از آنها خبر ندارد؛ به همین علت هم تمام مسیر موفقیت را شیرین و بدون دردسر تصور می‌کنیم.
بدون شک کسی که به هدفش می‌رسد بارها از شکست ها اذیت شده و شاید تصمیم به رها کردن ادامه مسیر گرفته است، امّا دوباره بلند شده و ادامه داده تا به هدف دلخواه رسیده است.
وقتی کسی با این طرز تفکر پیش می‌رود و مدام به شیرینی های مسیر فکر می‌کند، با برخورد به اولین سختی مسیر، تفکر ناتوانی در او پیش می‌آید. چون آن سختی، با تصور موفقیت او در تضاد است و به همین علت هم شاید خیلی زودتر از دیگران دست از مسیر بکشد و فایل آن کار را برای همیشه در ذهن خود ببنده.
پس خطرناکترین اشتباه شما در مسیر، می‌تواند این باشد که اوایل کار خودتان را با انتهای کار افراد موفق مقایسه کنید.

کتاب های موفقیت

نمی‌دانم تا الآن چقدر کتاب در حوزه موفقیت و رشد فردی مطالعه کردید. اما حتی اگر یک کتاب در این رابطه مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که چقدر خواندن این کتاب ها به شما انگیزه و انرژی می‌دهد و تا چه حدی شما را به موفقیت نزدیک می‌کند.
اما یک خبر خوب! من ۲۰ مورد از بهترین کتاب های دنیا را که با موضوع موفقیت و روانشناسی نوشته شده اند و تا کنون فروش بسیار زیادی داشته اند، برایتان آماده کردم که می‌توانید نام آن ها را در دو عکس زیر مشاهده کنید.
این مطلب را حتما بخوانید:چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

جملات موفقیت

در ادامه برخی از بهترین و انگیزشی ترین جملات موفقیت را برای شما بیان خواهیم کرد.
تصور ما از خودمان مرزهای موفقیتمان را تعیین می‌کند.
هرچقدر قدرت باور به خودمان بیشتر باشد و کلمه “من می‌توانم” را بیشتر تکرار کنیم، مسلماً احتمال رسیدن به موفقیت در وجودمان بیشتر خواهد شد. قدرت باور به خود یکی از مهم ترین مهارت هایی است که باید برای رسیدن به هدف و جایگاهی که می‌خواهیم به آن دست پیدا کنیم داشته باشیم و در خود تقویت کنیم. چون داشتن یا نداشتن باور به خود است که مشخص می‌کند ما قرار است به کامروایی اهدافمان برسیم یا نه…
این موقعیت نیست که انسان را می سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند.
منظور برایان تریسی از گفتن این جمله، این است که ما خودمان هستیم که آینده و جایگاهمان در زندگی را تعیین می‌کنیم و نه هیچ کس و یا هیچ عامل دیگر. موقعیت ها در رسیدن ما به ثروت یا اهدافمان مهم هستند. اما می‌شود هرچقدر هم که در موقعیت بدی گرفتار شده باشیم، از آن بیرون بیاییم و به آن هدفی که می‌خواهیم برسیم. حتی برعکس این قضیه هم ممکن است. چرا که افراد زیادی بودند و حتی هستند که با داشتن شرایط عالی، بازهم نمی‌توانند موفقیتی را برای خود به وجود بیاورند. پس باز هم تکرار می‌کنم که فقط خودتان هستید که آینده تان را می‌سازید و نه هیچ چیز دیگر…
بدترین نوع اتلاف وقت انجام عالی کاریست که اصلاً نیازی به انجام آن نیست.
خیلی از اوقات ما کارهایی را انجام می‌دهیم که واقعاً در صورت انجام ندادنشان هم اتفاق خاصی نمی‌افتد! یعنی اصلاً نیازی به انجام دادن آنها نیست. به این دسته از کارها می‌گویند کارهای غیرمهم و غیر فوری. مثل بیرون رفتن با دوستی که هیچ ارزشی به ما اضافه نمی‌کند! یکی از بزرگترین عواملی که باعث می‌شود ما به موفقیت نرسیم هم همین موضوع است. اگر اولویت بندی کارها را به خوبی بدانیم، قطعاً هم از اتلاف وفت های بیهوده جلوگیری می‌کنیم و هم به موفقیتی که دلخواهمان است خواهیم رسید
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می‌شود، همان هایی هستند که توسط افراد عجول رها شده اند!
صبر، یکی از اصلی ترین ویژگی های یک فرد موفق است. چرا که همه افراد موفق برای رسیدن به جایگاهی که اکنون دارند، بارها شکست خورده اند تا توانسته اند به آن برسند. اصلاً اگر قرار بود موفقیت به همین سادگی ها باشد که همه می‌توانستند به آن برسند و اسمش دیگر موفقیت نبود! معمولاً افراد عجول و غالباً ناموفق ویژگی صبر را در وجود خود ندارند و همین، عامل اصلی تمایزشان به افراد موفق است.
موفقیت این نیست که هرگز اشتباه نکنیم، بلکه یعنی یک اشتباه را دوباره تکرار نکنیم.
“یک انسان عاقل از یه سوراخ دوبار گزیده نمیشه!” احتمالاً این ضرب المثل را زیاد شنیده اید. مضمون این جمله هم دقیقاً همین است. اشتباه کردن امری طبیعی است و اصلاً اگر کسی قرار باشد کار مهمی انجام دهد حتماً در آن اشتباه می‌کند! اما نکته مهم اینجاست که تکرار کردن آن اشتباه باعث عدم موفقیت ما می‌شود! پس به یاد داشته باشید که یک فرد موفق، هیچ گاه یک اشتباه را دوبار تکرار نمی‌کند.
موفقیت این نیست که هرگز اشتباه نکنیم،بلکه یعنی یک اشتباه را دو بار تکرار نکنیم
تنها راه رسیدن به موفقیت در کاری، علاقه به آن کار است.
استیو جابز، در این جمله به نکته خیلی خوبی اشاره کرده است. تا زمانی که به کاری علاقه نداشته باشیم، نمی‌توانیم در آن موفق شویم. علاقه رابطه مسقیم با انگیزه انجام دادن کارها دارد. وقتی که انگیزه برای یاد گرفتن کاری وجود نداشته باشد، زود از کاری که می‌کنیم خسته می‌شویم و فوراً از انجام دادن آن دست می‌کشیم. مثلاً من به عنوان شخصی که نواختن آلات موسیقی را دوست ندارم، نمی‌توانم برای مدت‌ طولانی پشت ساز بنشینم و آن را بنوازم. روزهای اول شاید ممکن باشد، ولی بعد از یک هفته یا یک ماه کلاً قید این کار را می‌زنم.
بدبین‌ها همیشه کارها را دشوارتر می‌کند و خوش بین‌ها در هر دشواری فرصت می‌بینند.
وینستون چرچیل، نخست وزیر کشور انگلستان در دوره جهان جهانی دوم، تصمیمات خیلی مهمی را گرفت تا توانست به موفقیت‌های بزرگ برسد. او با کلی تلاش و پشتکار توانست به جایگاه نخست وزیری برسد. در جمله بالا، وینستون چرچیل به یکی از مهم‌ترین نکاتی اشاره کرد که در مسیر موفقیت به آن نیاز پیدا خواهید کرد. هر کسی باور کند که می‌تواند کاری را انجام دهد، حتی در سخت‌ترین شرایط هم کار خودش را می‌کند و به آن چیزی که در رویاهایش دارد می‌رسد.
بدبین‌ها همیشه کارها را دشوارتر می‌کنند و خوش بین‌ها در هر دشواری فرصت می‌بینند
ما وقتی که می‌نشینیم ترس‌هایمان را می‌سازیم؛ ولی وقتی شروع به کاری می‌کنیم با آن‌ها مقابله می‌کنیم.
این جمله زیبا از دکتر هنری لینک روانشناس، به نکته خیلی خوبی درباره کارکرد ذهن ما دارد. دکتر هنری می‌گوید که با دست روی دست گذاشتن، نمی‌توانید کاری را درست انجام دهید. وقتی که وارد عمل می‌شود و کاری برای رسیدن به اهدافتان می‌کنید، تازه موفقیت رخ خودش را نشان می‌شود. همانطور که در مقاله ترس چیست گفته شد، موفقیت‌های ما پشت دیوارهای ترس است. دیوارهایی که اگر خراب شوند، رخ زیبیا موفقیت خودش را نشان می‌دهد.
از اشتباه کردن خجالت نکشید. از آن‌ها یاد بگیرید و دوباره شروع کنید!
باز هم یک جمله دیگر از استیو جابز. استیو جابزی که در سال ۲۰۰۷ محصولی شگفت انگیز به نام آیفون را به جهان معرفی کرد که صنعت تلفن‌های همراه را به طور کامل تغییر داد. چیزی که کمپانی اپل بارها به خاطر آن شکست خورد و مجبور شد که از نو اپل را بازسازی کند. اما در تمامی این شکست‌ها، استیو جابز از اشتباهاتش خجالت نکشید و ناامید نشد. ناامید نشد چرا که می‌دانست شکست تنها کسی است که می‌تواند راه رسم موفقیت را به شما آموزش دهد.
از اشتباه کردن خجالت نکشید. از آن‌ها یاد بگیرید و دوباره شروع کنید
موفقیت یعنی حرکت از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن اشتیاق!
قاعده‌ای که بسیاری از افراد را به موفقیت رسانده است. کاری که اگر آن را در زندگی رعایت کنید، حتماً به موفقیت می‌رسید.  این جمله کسی است که سال‌ها در برای انگلستان تصمیم گرفته است. وینستون چرچیل، هزاران تصمیم گرفته است که در بسیاری از آن‌ها شکست خورده.
اما تصمیم گیری درست، مهارتی بود که چرچیل بزرگ را به یکی از بزرگ‌ترین سیاستمداران تاریخ تبدیل کرد.
موفقیت یعنی حرکت از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن اشتیاق

سختی راه موفقیت

حالا که این نکات مهم را یاد گرفتید، حتماً می‌دانید که برای رسیدن به موفقیت چه گام‌هایی را باید طی کنید، وقت هم که می‌دانید وقت آن است که در مسیر موفقیت قدم بردارید. پس زمان آن رسیده که آن ها را مو به مو در زندگی خود اجرایی کنید تا رسیدن به اهداف و آرزوهایتان برایتان دست یافتنی تر از همیشه شود. اصولی که رعایت کردنشان به شدت آسان است، فقط نیاز به کمی مداومت در آن ها دارد. شک نکنید که تا موفقیت راهی نیست و بیشتر سختی آن را طی کرده اید. بنابراین زمانی که بپرسند موفقیت حاصل چیست می‌توان گفت:
“موفقیت، تکرار لجوجانه کارهای ساده است…”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *