انگیزه چیست؟ راه های افزایش انگیزه

زمانی که رفتاری از شما سر می‌زند، آن رفتار از انگیزه‌های شما سرچشمه می‌گیرد. بنابراین به طور دقیق می‌توان گفت انگیزه همان چیزی است که باعث می شود شما رفتار خاصی را از خود بروز دهید، بر آن پافشاری کنید و آن را به مراتب تکرار کنید. پس می توان گفت مهم ترین عامل برای رسیدن به موفقیت در هر کاری، داشتن انگیزه بالا است. ما در این مقاله دقیقاً می خواهیم به همین موضوع بپردازیم و انگیزه را به طور کامل بررسی کنیم و با راه هایی که به شما یشنهاد می دهیم، کمک کنیم که انگیزه خود را افزایش دهید. در واقع شما در این مقاله علاوه بر راه های افزایش انگیزه ، با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:
آنچه در این مقاله می خوانید:
 1. انگیزه چیست؟
 2. روانشناسی ایجاد انگیزه
 3. انواع انگیزه
 4. چرا بی انگیزه می شویم؟
 5. راه های افزایش انگیزه
 6. انگیزه برتر ما برای زندگی چیست؟
 7. انگیزه ثروتمند شدن
 8. انگیزه در کودکان 
 9. نقش انگیزه در موفقیت
 10. برخی سوالات متداول در انگیزه
 11. بهترین راه افزایش انگیزه

انگیزه چیست؟

 • چه دلیلی وجود دارد که شما تصمیماتی را اتخاذ می کنید و آن‌ها را در جهت معینی پیش می برید؟
 • به چه دلیل است که در برابر موانع و مشکلات پافشاری می‌کنید و سعی می کنید از آنها عبور کنید؟
 • چرا رفتار خاصی را چندین بار تکرار می کنید؟
 • اصلا علت همه تلاش ها و حرکت های انسان ها به سمت هدف برای چیست؟
علت و دلیل همه این ها در اصل به انگیزه های شما باز می گردد. این انگیزه و هدف است که کنترل رفتارها و افکار شما را در دست دارد و آنها را در جهت معیّنی پیش می‌برد. پس ساده ترین و راحت ترین تعریف انگیزه می شود:
دلیل انجام کار + نیروی انجام کار + هدفمند بودن
در واقع انگیزه، نیرویی است که ما را به سمت انجام کارهایمان سوق می‌دهد و بزرگترین هل دهنده ما به سمت موفقیت است. اگر بخواهم ساده تر توضیح دهم می‌توانم بگویم انگیزه برای انسان مانند سوخت برای خودرو است. همان طور که خودرو بدون سوخت و بنزین کار نمی‌کند و هیچ حرکتی ندارد اگر چه تمام شرایط دیگر را دارا باشد ، انسان هم بدون انگیزه و تلاش هرگز نمی‌تواند به سمت انجام هیچ کاری روانه شود و به موفقیتی در زندگی برسد.
انگیزه برای انسان مانند سوخت برای خودرو است.

روانشناسی ایجاد انگیزه

بسیاری از افراد از سطح زندگی خود ناراضی هستند و به چیزهایی که دارند، قانع نیستند. به عبارت دیگر با دیدن کمبودهای خودشان انگیزه خود را در زندگی از دست می‌دهند و به قول خودشان دیگر نمی‌توانند کاری را از پیش ببرند. اما در صورتی که با این کار خودشان، تنها نیروی مفیدی که باعث رسیدن آن‌ها به آن اهدافی که دارند می‌رسانند را از بین می‌برند. یعنی با این کار  سوخت موتور خودشان را خالی می‌کنند و دیگر هیچ حرکتی را در آن مسیر نمی‌توانند انجام دهند. در واقع بهتر است بدانید که ۳ رکن اصلی انگیزه که روانشناسان و محققان بسیاری هم به آن ها اشاره می کنند، موارد زیر است:
جهت: هدف شما به کدام سمت است و چه کاری را انجام می دهید؟
پافشاری: در برابر مشکلات باید پافشاری داشته باشید تا انگیزه تان بالا بماند.
شدت: این که با چه کیفیتی کاری را انجام می دهید.
پس شما تا زمانی که این ۳ عامل و رکن را در کنار یکدیگر نداشته باشید، نمی توانید انگیزه خود را بالا نگه دارید و داشتن آن ها، شما را بمب انگیزه و انرژی می کنند.

جهت، پافشاری و شدت، ۳  رکن اصلی انگیزه هستند.

انواع انگیزه

انگیزه در زندگی ۲ نوع مختلف دارد که هر کدام از آن ها می‌توانند به شدت در موفقیت ما تاثیر گذار باشند. انگیزه درونی و انگیزه بیرونی. انگیزه درونی به نوعی همان نیرویی است که از درون ما سرچشمه می گیرد و باعث می شود برای انجام کارهای خود پیش قدم شویم و شور و شوقی برای ادامه زندگی داشته باشیم.
اما انگیزه بیرونی نوعی محرک است که از جایی غیر از خودمان به ما کمک می کند؛ مانند خرید یک خوراکی برای یک کودک که می خواهد کار سختی انجام دهد.
این که کدام نوع انگیزه مهم تر است و می تواند بیشتر به ما کمک کند، خود بحثی مفصل دارد که آن را در مقاله ای جدا با عنوان انواع انگیزه برای شما شرح داده ایم که پیشنهاد می کنم اگر این مسئله برایتان مهم است، حتماً آن را مقاله هم مطالعه کنید.

چرا بی انگیزه می شویم؟

قطعاً برای شما هم زمان هایی پیش آمده که بی حال بودید، حوصله انجام هیچ کاری را نداشتید، انگار از زندگی سیر شده اید و در یک کلام، هیچ انگیزه ای برای زندگی ندارید. به خاطر این که نقشه راهی را برای خودمان تعیین نکرده‌ایم، کاری که دقیقاً افراد موفق آن را انجام می‌دهند و افراد غیر موفق از آن غافل هستند.
برای این که حس بی انگیزگی در وجود شما پدیدار شود، دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه به ۴ مورد از مهم ترین های آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱- انتخاب های نادرست و نابجا

خیلی از وقت‌ها برای ما پیش می آید که به صورت کاملاً ناآگاهانه مسیر دیگران را ادامه می دهیم یا تصمیماتی را که دیگران برای ما اتخاذ می‌کنند به سادگی می پذیریم.

در حالی که هیچ گونه آگاهی نسبت به عواقب این تصمیمات و نتایجی که ممکن است برای ما به همراه داشته باشند نداریم. این موارد از درست تصمیم نگرفتن ناشی می‌شود.

تنها دلیل ما برای انجام بعضی کارها این است که چون مشاهده کرده‌ایم فرد دیگری در انجام آن کار به موفقیت رسیده، به صورت کاملاً کورکورانه از او تقلید می‌کنیم و در نهایت بعد از مدتی وقتی نتیجه‌ای که باب میل ما باشد حاصل نشد، از ادامه مسیر ناامید و بی انگیزه می شویم…

یک انتخاب نادرست می تواند آبادی را نابود کند و یک انتخاب درست، خرابه ای را آباد

حتما بخوانید: خلاقیت چیست و چگونه آن را در خود پرورش دهیم؟

۲- توقعات عجیب داریم

مشکلی که این روزها گریبان‌گیر بسیاری از افراد شده است این است که آنها فکر می‌کنند دست به هر کاری می زنند و یا هر تصمیمی که می‌گیرند باید در کوتاه ترین زمان ممکن، برای آنها عالی‌ترین نتایج را به همراه داشته باشد. در نتیجه بعد از گذشت مدت زمانی از انجام ادامه آن کار ناامید شده و به کلی آن را رها می‌کنند. فقط به این دلیل که فکر می‌کردند باید بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی از نتایج تصمیمات خود شگفت زده شوند!
اما واقعیت چیز دیگری است. شما هر تصمیمی را که اتخاذ می کنید، باید برای مدت زمانی بر آن مداومت داشته باشید تا بتوانید به نتایجی که مد نظر دارید دست پیدا کنید. 
گر چه این موضوع بسیار ساده است. اما بسیاری از اشخاص از این فاکتور اصلی و مهم چشم پوشی می کنند و متاسفانه دلیل عدم موفقیت آنها نیز همین مسئله است. زمانی که به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا نکردند، انگیزه و هدف خود را به طور کامل از دست می‌دهند و از ادامه مسیر صرف نظر می‌کنند. در حالی که شاید اگر کمی دیگر بر اقدامات خود پافشاری داشتند، به نتایج فوق‌العاده جذابی دست پیدا می‌کردند.

هر تصمیمی را که اتخاذ می کنید، باید برای مدت زمانی بر آن مداومت داشته باشید تا بتوانید به نتایجی که مد نظر دارید دست پیدا کنید

۳- نمی‌دانیم به چه چیزی علاقه داریم

آیا علایق خود را به درستی می شناسید؟
دلیل بسیاری از بی‌ انگیزگی‌ ها این است که اشخاص هرگز علایق واقعی خود را درک نکرده‌اند. تنها توهم علاقه به کاری در وجود آنها موج می‌زند و بر اساس همین توهم و تصورات غلط اقدام می کنند و کاری را آغاز می نمایند. اما پس از مدتی خسته و دلزده و افسرده می شوند. اغلب از خود این سوال را می‌کنند اصلاً چرا این کار را انجام دادم؟
بنابراین برای جلوگیری از این گونه اتفاقات باید ابتدا انگیزه‌ها و استعداد های خود را به صورت کامل و دقیق شناسایی کنید و سپس قدم در راه رسیدن به اهداف بگذارید. در غیر این صورت بعد از مدت زمان کوتاهی دچار پشیمانی های بسیار بزرگ خواهید شد.
مقاله کشف علایق به شما کمک خواهد کرد به علایق واقعی خود راحت تر برسید. پیشنهاد می کنم حختنماً آن را هم مطالعه کنید، البته در انتها هم راهی بهتر و فوق العاده تر به شما برای این کار پیشنهاد خواهیم داد.

این یه راهکار فوق العاده است که با دنبال کردن علایقتان با انگیزه بمانید

۴- تحت تاثیر حرف های ناامید کننده هستیم

بارها به وضوح این موضوع را مشاهده کردیم که افراد توانمند بسیاری تنها به دلیل منفی بافی های اطرافیان خود از ادامه مسیری که برای آنها موفقیت های بزرگ و قطعی را به همراه داشت بازمانده‌اند.
خیلی از اوقات خود فرد دارای پتانسیل‌های بسیار بالا و انرژی بسیار خوبی برای رسیدن به اهداف بزرگ می باشد. اما اطراف او با اشخاصی احاطه شده که مدام با سخنان منفی خود، ذهن و افکار وی را مغشوش و پریشان می کنند. در نهایت بعد از مدتی انگیزه‌های او به طور کامل از بین می رود و از ادامه مسیر دست می کشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که قرار نیست همه مانند شما فکر کنند و یا مانند شما آرزوها و اهداف بزرگی داشته باشند.
همیشه این موضوع را مد نظر خود قرار دهید که هر شخصی در زندگی دقیقاً به همان چیزهایی دست پیدا می‌کند که مدام در افکار خود با آنها درگیر است. اگر شما ذهنی دارید که مرتب جایگاه های بزرگ و اهداف بلندی را برای شما به تصویر می کشد، پس یقین داشته باشید که به طور قطع به آنها دست پیدا خواهید کرد. تنها کافی است که تحت تاثیر حرف های ناامیدکننده دیگران قرار نگیرید و با پشتکار مسیر خود را ادامه دهید. لازم است به انگیزه های درونی خود توجه کنید تا بتوانید به موفقیت دست پیدا کنید.
البته دلایل بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که باعث بی انگیزگی ما می شوند که ما اکنون فقط آن ها را نام می بریم تا به شما سر نخی داشته باشید تا خودتان خیلی بهتر و کامل تر آن ها را یاد بگیرید؛ از جمله:
 • کمال گرایی
 • عدم مدیریت زمان
 • منفی گرایی
 • پیدا نکردن رسالت خود
 • داشتن انتظار معجزه و انجام ندادن هیچ کاری
 • عدم استفاده از بزرگترین قدرت خود (اشرف مخلوقات بودن)

هر شخصی در زندگی دقیقا به همان چیزهایی دست پیدا می کند که مدام در افکار خود با آنها درگیر است.

راه های افزایش انگیزه

بعد از این که اهمیت داشتن انگیزه بالا و تعریف و انواع انگیزه را دانستیم، وقت آن رسیده که با راه هایی ساده اما فوق العاده مهم و فوق العاده آشنا شویم تا بتوانیم با استفاده از آن ها انگیزه سازی کنیم و موفقیت را از همیشه به خودمان نزدیک تر ببینیم  و در واقع مدیریت انگیزه داشته باشیم. پس تکنیک های ایجاد انگیزه را یاد بگیرید و سپس به آنها عمل کنید.

۱. کتابچه موفقیت

یکی از اساسی‌ ترین مشکلات ما این است که منتظر وقوع معجزات بسیار بزرگی توسط خودمان هستیم تا اسم خود را یک فرد موفق بگذاریم!
همان طور که در مقاله چگونه پر انرژی باشیم هم گفتیم، همین عامل باعث می‌شود که احساس ناامیدی و بی انگیزگی در ما ایجاد شود. پس باید به کوچکترین موفقیت های خود هم توجه کنیم. آنها را به صورت کتابچه کوچکی برای خود تهیه کنیم و اجازه دهیم تا از دست یابی به آنها تمام وجودمان غرق لذت شود.
مشکل همه افراد هم این است آنها لذت های کوچک را از خود دریغ می‌کنند و برای همین هرگز انگیزه ای برای تجربه لذت های بزرگتر ندارند.
برای دستیابی به آرزوهای بزرگتان ابتدا باید تغییرات کوچک و مثبت خود را جشن بگیرید. تنها کسی که باید با او رقابت کنید خودتان هستید. شما باید نسبت به روز گذشته تنها یک قدم بهتر باشید. تنها یک گام مثبت بردارید و در پایان باید این موفقیت را برای خود به شیرین ترین شکل ممکن به یادگار بگذارید. از همین امروز شروع کنید و تمام موفقیت های خود را، هر چند کوچک به صورت یک لیست بسیار زیبا بنویسید، آنها را مرتب مرور کنید، لذت ببرید و ایمان داشته باشید که موفقیت های بزرگتان به زودی از راه خواهند رسید.

این را فراموش نکنید که همیشه موفقیت های کوچکتان را ثبت کنید

۲. ورودی های ذهنتان را کنترل کنید

بارها این نکته را گوشزد کرده‌ایم که آنچه آینده رفتار‌ها و کارهای شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد ورودی های ذهن شما هستند.
پس برای بار چندم تکرار می کنیم که این ورودی‌ها را کنترل کنید. نباید توقع داشته باشید زمانی که مدام با افراد منفی‌باف در ارتباط هستید و یا مدام در حال مطالعه کتاب های منفی یا تماشای فیلم های غم انگیز می باشید، بتوانید تبدیل به فرد با انگیزه ای شوید!
شما تنها زمانی می توانید انگیزه را درون خود زنده نگه دارید که با افراد مثبت‌اندیش و کارهای مثبت زندگی خود را احاطه کنید. برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید. هزینه ای برای شما نخواهد داشت اما مسلماً از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

شما تنها زمانی می توانید انگیزه را درون خود زنده نگه دارید که با اتفاقات مثبت زندگی خود را احاطه کنید

۳. هدفتان را دقیق مشخص کنید

بعضی از دوستان حتی خودشان هم نمی دانند قرار است نهایتاً به چه چیزهایی دست پیدا کنند و چه هدفی دارند. با این حال توقع دارند بسیار پر انرژی و با انگیزه باشند و مسیر موفقیت را با سرعت به سمت جلو طی کنند.
اما لازم است در اینجا به این عزیزان یادآوری کنیم که تا زمانی که به درستی ندانید که قرار است به کجا برسید، چه کارهایی انجام دهید و از زندگی چه توقعاتی دارید، هرگز نخواهید توانست انگیزه‌های خود را برای همیشه زنده نگه دارید و از آنها نهایت استفاده را ببرید.
مسافری را تصور کنید که نقشه ای در دست ندارد و نمی‌داند که باید به کدام سمت حرکت کند. بنابراین مسلماً در جای خود ایستاده و هیچگونه حرکتی نخواهد داشت. اما اگر به همین شخص نقشه ای داده شود که مسیر را به طور واضح نشان می‌دهد، او شروع به حرکت و پیشروی می‌کند و در نهایت به هدف مورد نظر خود می‌رسد.
زندگی انسان‌ها دقیقا نمونه بارز همین مثال است. اگر یک فرد بداند از زندگی خود چه چیزی می‌خواهد، بدون شک به آن خواهد رسید و به سمت آن حرکت خواهد کرد. اگر هنوز هیچ حرکتی نکرده‌اید و در جای خود ساکن باقی مانده‌اید، پس لازم است یک بار دیگر مروری بر اهداف و برنامه های خود داشته باشید و ببینید آیا چیزی را که دوست دارید به طور واضح و روشن مشخص کرده‌اید؟

تا مقصد مشخص نباشد حرکت آغاز نخواهد شد

۴. اطلاعات خود را زیاد کنید

مطالعه و تحقیق، هر دو باعث بالا رفتن سطح دانش و آگاهی شما می شود. افرادی که دانش بالایی دارند معمولاً نسبت به دیگران فعال تر هستند. آنها مدام در حال پیشروی و حرکت به سمت جلو می باشند و این امر باعث افزایش انرژی می شود. 
بله بالا رفتن سطح اطلاعات این مزیت را برای شما به همراه می آورد. زمانی که اطلاعات شما افزایش پیدا می‌کند، مدام دوست دارید که آنها را تجربه کنید و در زندگی خود به کار بگیرید تا ببینید واقعاً نتایج آن چه خواهد بود؟
به همین علت است که معتقدیم هرچه دانش و آگاهی شما بالاتر و فراتر برود قطعاً انگیزه شما برای بهتر کردن زندگی خود بیشتر خواهد شد. بنابراین از تأثیر مطالعه و کسب تجربیات جدید غافل نشوید. می توانید در هر جایی که هستید و  از هر شخصی که فکر می کنید کسب دانش کرده  و دریچه های  آگاهی را  برای خود باز کنید.

افرادی که دانش بالایی دارند نسبت به بقیه فعال تر هستند و این یعنی با انگیزه ماندن

۵. همذات پنداری کنید

همیشه فرد موفقی وجود دارد که احساس کنید از لحاظ بعضی ویژگی‌ها شباهت زیادی به شما دارد و بتوانید با او همذات پنداری کنید، برخی کارهای او را الگوی رفتاری خود قرار دهید و از او تقلید کنید تا بتوانید شبیه او باشید. 
مثلاً به این فکر کنید که فرد موفق مورد علاقه شما چگونه همیشه با انگیزه و پر انرژی است و در این مورد از او تقلید کنید. مسلماً پاسخ خوبی دریافت خواهید کرد و احساس خوبی در وجود شما ایجاد می شود. زیرا مدام در ذهن شما این نکته تکرار می‌شود که اکنون رفتار شما شبیه به رفتار یک فرد موفق شده است.
بنابراین حتماً یک الگوی موفق برای خود داشته باشید. البته نیاز نیست در تمام موارد به او شبیه شوید. زیرا هر انسانی با توجه به ویژگی‌های ذاتی خود منحصر به فرد است و تنها کافی است که در برخی موارد از او تقلید کنید تا نتایج مثبتی بگیرید.

برای افزایش انگیزه ، خود را شبیه افراد موفق کنید

۶. جملات انگیزشی

شاید با قدرت بتوان گفت خواندن جملات انگیزشی ساده ترین اما در عین حال کارساز برای افزایش انگیزه موفقیت شما باشد. اکثر انسان های موفق تعدادی از این جملات را برای خود انتخاب می‌کنند تا وقتی بی انگیزه و اراده می‌شوند به آن ها مراجعه کنند و انرژی و انگیزه از دست رفته خود را برگردانند.

پیشنهاد من این است که شما هم تعدادی از این جملات را برای خود انتخاب کرده و مدام آن ها را با خود تکرار کنید. همچنین می‌توانید در پس زمینه گوشی و یا لپ تاپ خود از این جملات استفاده کنید تا هر زمان که چشم شما به آن ها می‌افتد، مجدد انگیزه زندگی خود را به بالاترین حد ممکن برسانید. اگر نمی‌دانید جملاتی که بتوانند انگیزه شما را فوق العاده زیاد کنند و اتفاقات فوق العاده خوبی را برای شما رقم بزنند را از کجا پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله جملات انگیزشی را که در آن به بیش از ۱۰۰ جمله انگیزشی درجه یک اشاره کرده ایم را مطالعه کنید و با استفاده از آن دوباره بمب انگیزه و انرژی شوید.

خواندن جملات انگیزشی ساده ترین اما در عین حال کارساز برای افزایش انگیزه شما می باشد

انگیزه برتر ما برای زندگی چیست؟

گاهی اوقات ما بر این باوریم که بی استعداد هستیم و توانایی انجام هیچ کاری را نداریم. فکر می‌کنیم هرگز به موفقیت دست نخواهیم یافت و نمی‌توانیم آینده روشنی را برای خود رقم بزنیم. اما نکته قابل ذکر اینجاست که ما اصلاً بی استعداد نیستیم! بلکه از این مشکل رنج می‌بریم که انگیزه کافی برای شروع فعالیت‌های خود و به ثمر رساندن آنها نداریم.
این انگیزه است که در ما احساس حرکت و پویایی و هدفمندی را ایجاد می کند و این انرژی را به ما می‌دهد تا با قدرت به سمت اهداف خود گام برداریم. بنابراین اگر هنوز موفق به دستیابی به آرزوهای بزرگ خود نشده‌اید، نیاز به نگرانی نیست!
مهم ترین انگیزه یا بهتر است بگویم انگیزه برتر ما برای رسیدن به موفقیت و ادامه زندگی زمانی ایجاد می‌شود که بدانیم چه استعدادهایی داریم و چقدر می‌توانیم به وسیله این استعدادها اتفاقات فوق العاده ای برای خودمان و دیگران رقم بزنیم. در واقع شناخت استعدادهایمان به ما حس اعتماد به نفس فوق العاده ای خواهد داد که در نهایت این اعتماد به نفس منجر به افزایش باورنکردنی انگیزه ما خواهد شد.
طبیعتاً کشف استعداد هم کار راحتی نیست و اگر در آن تخصص نداشته باشید، ممکن است مسیر زندگی خود را به کلی تغییر دهید و آرزوها و اهداف خود را نابود کنید. پس باید یک فرد یا تیم حرفه ای روی شما کار کند تا استعدادها و علایق اصلی شما پیدا شده و رسالت زندگی شما مشخص شود. خبر خوبی که برای شما دارم این است که:

این نکته را به یاد داشته باشید شما بی استعداد نیستید فقط انگیزه ندارید

انگیزه ثروتمند شدن

اصلی ترین راه کسب موفقیت در کسب و کار ، داشتن اراده قوی و خواستن است. اگر واقعا بخواهید که کاری را انجام دهید و دارای اراده ای با قدرت باشید، هیچ چیز نمی تواند مانع کار و هدفتان شود. و همینطور برعکس که اگر نخواهید هم کسی نمی تواند کمکتان کند. بنابراین اصل و مبنای ثروتمند شدن خود شما هستید. اگر تصمیم جدی بر این اساس بگیرید و بهانه ها را کنار بگذارید ، می توانید از راهکار های افزایش انگیزه برای ثروتمند شدن استفاده کنید.

قوی باشید

کسی که قصد کسب ثروت و پول دارد باید با گام های استوار قدم در این وادی بگذارد تزلزل و بی حالی موفقیتی به همراه ندارد. باید از درون (ایجاد انگیزه و باور به توانمندی خود ) و بیرون (مطالعه و تحقیق ، تلاش زیاد، هدفمند کردن کار و…) خود را قوی کند و با گام های استوار کسب و کارش را شروع کند.
زندگی یک مسابقه نیست، بلکه سفری است که هر قدم از مسیر آن را باید لمس کرد، چشید و لذت برد…
به خودتان القا کنید که گام های خود را در کسب و کار و مسیر موفقیت، بسیار محکم و با انرژی خواهید براشت.

به خودتان القا کنید که گام های خود را در کسب و کار و مسیر موفقیت، بسیار محکم و با انرژی خواهید برداشت

اهمیت احساس ثروتمندی

اهمیت احساس ثروتمندی را بر ثروتمند شدن ترجیح دهید. تا چیزی را با تمام وجودتان حس نکنید امکان ندارد به درک حقیقی آن برسید. اگر احساس خوشبختی نداشته باشید، نمی توانید خوشبختی را کاملا آن را درک کنید. بنابراین تا احساس ثروتمندی نکنید ثروتمند نخواهید شد. حس و تفکر ثروتمند شدن را ایجاد و تقویت کنید. خود را ثروتمند بدانید و این احساس پول داری و پولسازی را در خود ایجاد کنید. مطمئن باشید که همانگونه خواهید شد. چنین احساسی انگیزه شما را برای تلاش بیشتر و کسب درآمد و ثروتمند شدن، افزایش می دهد.

دوستی با افراد ثروتمند

به هر حال می گویند «دوستانت را نشان بده تا بفهمم چه کسی هستی». افراد پولدار معمولا دوستانی مانند خودشان دارند. شاید در حال حاضر شما چندان پول و پله‌ای ندارید و در گروه متمولین جای نمی‌گیرید، اما معاشرت با افراد ثروتمند بر منش و سبک زندگی شما اثر می‌گذارد. ضمن اینکه فرصت‌ها و محیط‌های جدیدی را نیز تجربه می‌کنید. افراد ثروتمند در واقع ذهنی ثروت ساز دارند که همنشینی با آنها طرز تفکر ثروت ساز را برای شما تداعی خواهد کرد.

معاشرت با افراد ثروتمند بر منش و سبک زندگی شما اثر می گذارد

امید و توکل به خدا

برای همه ما در زندگی و کسب درآمد فشار و مشکلاتی وجود دارد ، ولی نباید از فشار زندگی ترسید. به یاد داشته باشید که فشار توده زغال سنگ را به الماس تبدیل می کند. سختی کار شما را آبدیده تر و اراده شما را قوی ترمی کند.
به خدا اعتماد کنید و با حسرت گذشته و نگرانی برای آینده خودتان را آزرده نکنید. اینده را به خدا بسپارید و با توکل به ذات مقدس الهی، امیدوارانه در راه کسب موفقیت و ثروت قدم بگذارید. مطمئن باشید که خدا یاری رسان است. همیشه به اینده روشن امید داشته باشید انسان امیدوار به موفقیت ، با توکل به خدا حتما موفق خواهد شد.

با توکل بر ذات مقدس الهی، امیدوارانه در راه کسب موفقیت و ثروت قدم بگذارید

انگیزه در کودکان

والدین یک کودک، بزرگترین هوادار و تشویق کننده فرزند خود هستند. کودکان کارهایی را انجام می دهند تا شما را وادار به تشویق کنند و این یعنی به تشویق و انگیزه تمایل دارند. این وظیفه پدر و مادر است که به فرزند خود در زندگی انگیزه بدهند و در صورت نیاز به او کمک کنند.

ایجاد علاقه مندی

علایق کودک را شناسایی کنید و با او در مورد علاقه مندی هایش گفت و گو کنید. این کار باعث می شود که کودک بر اهمیت خود در نظر شما اگاه باشد و در مورد علایق خود ازادانه صحبت کند. فرزندان خود را تشویق کنید تا به آن چه علاقه مند هستند برسند. ممکن است در طی این مسیر تلاش های زیادی لازم باشد، با شور و شوق کودک خود را حمایت کنید تا ذهنیت رشد در آن ها ایجاد شود.
کودکان باید متوجه ارزش خود باشند تا انگیزه مضاعف پیدا کنند. تمرین کردن را به او بیاموزید و توضیح دهید تا مطمئن شود که پس از تمرین به موفقیت دست خواهد یافت.
هنگامی که کودک موضوع مورد علاقه اش را می خواند، یادگیرنده خوبی میشود. یادگیری برایش لذتبخش و سرگرم کننده میشود. پس باید چنین شرایطی برای کودک فراهم شود. برای مثال اگر کودک شما به نقاشی علاقه مند است برایش دفترهای زیبا و مدادرنگی، آبرنگ و لوازم نقاشی را فراهم کنید و از او بخواهید اجسام مختلف را نقاشی کند و رنگ امیزی هایی با سلیقه خودش انجام دهد و در مورد علایقش در زمینه نقاشی صحبت کنید…

علایق کودک را شناسایی و با او در مورد علاقه مندی هایش گفت و گو کنید

هدف را مشخص کنید

داشتن هدف مشخص بهترین راه برای افزایش انگیزه است. از کودک خود بخواهید تا اهداف کوتاه و بلند مدت خود را بنویسد یا بکشد (یک تصویر از انچه که می خواهد داشته باشد). از قابل دستیابی بودن آن ها مطمئن شوید و او را به تلاش وادار کنید.
برای رسیدن به اهداف کودک نیاز به یک برنامه است. به انها کمک کنید تا یک برنامه ریزی خوب برای رسیدن به اهدافشان ایجاد کنند. در مورد اهداف و آرزوهای فرزند خود هیجان داشته باشید و ان را نشان دهید. انرژی مثبت و ترشح آدرنالین باعث می شود تا آن ها به راه سخت خود ادامه دهند و از تلاش های خود احساس رضایت داشته باشند.

تشویق کردن را فراموش نکنید

به فرزندتان اعتماد کنید، به آن ها بگویید که چقدر عالی هستند و هرگونه شک و تردید را از خود دور کنید. همچنین کودک را به رقابتی سالم تشویق کنید، با توجه به نکات مثبت و قدرت او رقابتی ایجاد کنید و هرگز نکات منفی و ضعف او را بیان نکنید. گاهی اوقات فشار همسالان و هم کلاسی ها چیز بدی نیست زیرا این امر می تواند کودک را وادار به انجام بهترین کار در مدرسه یا ورزش کند، فرزندتان می خواهد در کنار دوستان خود باشد با این حال باید مراقب باشید تا استرس زیادی به آن ها حاکم نشود.
هنگامی که کودک از اهدافش نتیجه ای می بیند، به او بگویید که به وجودش افتخار می کنید. بزرگ و کوچک بودن موفقیت ها مهم نیست. مهم این است که موفقیت های او را به رسمیت بشناسید و جشن بگیرید. این کار باعث افزایش انگیزه یادگیری در آنها میشود. در بعضی موارد که کودک سخت کوشی کرده است به او پاداش دهید.برای مثال موفقیت در آزمون ریاضی بهانه ای باشد برای گرفتن یک بستنی کوچک.
سعی کنید نقطه عطف موفقیت کودک را جشن بگیرید.

هنگامی که کودک از اهدافش نتیجه ای می بیند به او بگویید که به وجودش افتخار می کنید

نگرش مثبت داشته باشید

چشم انداز مثبت و خوش بینانه ای برای فرزند خود حفظ کنید. اگر آن ها ترس یا شکی در چشمان شما مشاهده کنند مطمئنا اعتماد به نفس خود را ازدست می دهند. همانطور که والدین الگوهای خوبی هستند جو خانوادگی را نیز آنها به وجود می‌آورند. شما به عنوان والدین باید به کودکان خود یاد بدهید که قدرشناس مهربانی دیگران باشند، نسبت به کسانی که رفتار خوبی ندارند صبور باشند. اقدامات پدر و مادر بهترین راه آموزش رفتارهای درست به کودکان است. کودکان باید احساس امنیت و ایمنی کنند و به آنها اطمینان دهید که همیشه آنها را دوست خواهید داشت.
رویکرد مثبت باعث می شود دیدگاه آن ها نسبت به یک وضعیت روشن شود. هنگامی که کودک گرفتار مشکلی شد از او انتقاد نکنید بلکه به آن ها کمک کنید.

امکان استقلال فکری

استقلال در ایجاد انگیزه ذاتی بسیار مهم است. اکثر والدین می ترسند تا به کودک خود اجازه تصمیم دهی دهند چون از شکست ترس دارند. اگر تصمیم کودک مربوط به سلامتی و ایمنی خود نباشد اجازه دهید تا با راهنمایی شما تصمیم بگیرند و با نتیجه طبیعی آن روبرو شوند.
 روش های سنتی انگیزه دادن را متوقف کنید. انگیزه ذاتی است اگر کسی از یک فعالیت لذت نمی برد هیچ فشار، رشوه یا تهدیدی نمی تواند باعث فراهم شدن لذت او شود. کنترل کودک نمی تواند به طور ذاتی برای او انگیزه ایجاد کند زیرا شما او را تحت فشار قرار می دهید.
کودکان هم زندگی و رویای خاص خود را دارند و وسیله تحقق آرزوهای برباد رفته والدین نیستند. در عوض خود مختاری را به فرزند خود بیاموزید چرا که شرطی اساسی برای ایجاد یک انگیزه ذاتی می باشد. داشتن یک حس استقلال می تواند انگیزه ذاتی کودک را تقویت کند.

خود مختاری را به فرزند خود بیاموزید چرا که شرطی اساسی برای ایجاد یک انگیزه ذاتی می باشد

نقش انگیزه در موفقیت

فکر می‌کنید همه افراد سرشناس و موفق دنیا همیشه همان قدر که در شبکه‌های اجتماعی و در تلویزیون سرحال شاد و سرزنده ظاهر می‌شوند هستند؟
واقعیت این است آنها هم مانند ما گاهی اوقات بی انگیزه، خسته و کلافه می شوند و از همه چیز فاصله می گیرند. آنها هم گاهی احساس می کنند که دیگر توانی برای ادامه دادن ندارند. بنابراین نیاز نیست نگران این باشید که اگر گاهی بی انگیزه شدید دیگر نخواهید توانست به موفقیت دست پیدا کنید.
اصلاً این طور نیست! شما تنها نیاز به کمی استراحت و تجدید قوا دارید و مجدداً می توانید مسیر موفقیت خود را با همان انرژی سابق و همان قدر سر حال به سمت جلو حرکت کنید. شما اگر راه هایی که در همین مقاله آموختید را اجرا کنید می توانید انگیزه از دست رفته خود را بازگردانید.
شما نباید از اشخاص موفق در ذهن خود بت بسازید. مدام با خود تکرار کنید او هم مانند من یک انسان است و بدون شک تمام احساساتی که من تجربه می کنم او نیز تجربه خواهد کرد ، فقط او نحوه برخورد متفاوتی نسبت به مشکلات دارد. این شیوه تفکر به شما آرامش ذهنی می دهد تا دیگر در هنگام وقوع حالت های منفی دلسرد و نگران نشوید.

نگران این باشید که اگرگاهی بی انگیزه شدید دیگر نخواهید توانست به موفقیت راه یابید

برخی سوالات متداول درباره انگیزه

انگیزه کاری چیست؟

هر آن چیزی که باعث حرکت و اقدام برای انجام کاری می شود به نوعی انگیزه است و تمام عواملی که برای انجام کار فرد را ترغیب کند، انگیزه کاری است.

مدیریت انگیزه

انگیزه، انگیزش و هیجان به طوری از یک دسته هستند و باید کنترل و مدیریت شوند تا بتوانند موثر و ارزشمند واقع شوند.

انگیزه چگونه ایجاد می شود؟

ایجاد انگیزه های درونی و بیرونی برای کارهای مختلف راه هایی دارد که ما در این مقاله ۶ مورد از بهترین راه های ایجاد انگیزه را را برایتان بیان کرده ایم.

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. ما در اپلیکیشن گام برتر آموزش های رایگان فوق العاده ای در این رابطه برای شما قرار داده ایم که مشاهده آن ها حتماً می تواند تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه شما داشته باشد. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کلیک روی تصویر زیر، از این آموزش های رایگان استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *